Budoucnost ovládnou univerzální banky

27. března 2009, 11:50 - Karel Zaoral
27. března 2009, 11:50

Věci se nezlepší, dokud si nezačneme více věřit, ...

Celý podtitul:
Věci se nezlepší, dokud si nezačneme více věřit, říká CEO Citigroup pro střední a východní Evropu

EURO: Citigroup je pevně etablovaná na obou stranách Atlantiku. Můžete z tohoto hlediska popsat rozdíly v chování lidí z USA a ze západní nebo střední Evropy? Kde jsou rozdíly v dopadech krize? APTE: To, co se dnes děje, je obecným problémem. Ekonomiky po celém světě zpomalují, tempo globální ekonomiky klesá. Dnes se tedy nedá říci, že existuje nějaký region nebo země, která si vede špatně. Jde o globální problém. Například zde ve střední Evropě jsou patrné úplně stejné problémy jako v jiných částech světa, pouze v menším rozsahu. Co se týče reakce, většina vlád se chová velmi podobně. Velmi horlivě se snaží zajistit, aby se řešily zásadní problémy a jedním z nich je nepochybně finanční sektor. Většina vlád vidí, že finanční sektor je pro ekonomiku velmi důležitý a je opravdu nutné zajistit, aby země měla silný a energický finanční sektor. Reakce tedy, lhostejno zda v ČR, Německu, Velké Británii či USA, záleží na šíři a stupni změn v důsledku globálního dění, ale je podobná.

EURO: Myslíte si, že bankovní a finanční sektor už krizi překonal? Je do budoucna bezpečný, nebo očekáváte nějaké nové problémy jako třeba zpětnou vlnu krize, která se v blízké budoucnosti vrátí? APTE: Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak to formulovat, je říci, že vlády, multilaterální agentury a instituce jednoznačně prokázaly, že podle jejich názoru je finanční sektor velmi důležitý pro zdraví globální ekonomiky a že je důležité obnovit důvěru v tomto sektoru. Během minulého roku došlo k značné ztrátě důvěry ve finančním sektoru a vlády zasáhly s cílem zajistit, že banky zůstanou silné a schopné sloužit svým klientům. Byla tak zdůrazněna stabilita finančního sektoru a já se domnívám, že se jednalo o velmi důležitý krok, protože důvěra v tento sektor, důvěra ve finanční instituce je klíčová. Mnoho vlád a centrálních bank udělalo mnoho pro obnovení této důvěry.

EURO: Toto je jen jedna strana problému, na druhé straně průmysl během krize upadá, firmy propouštějí zaměstnance… Z tohoto důvodu některé firmy možná nebudou schopny platit svoje závazky. Nemyslíte si, že by to mohlo odstartovat novou vlnu finanční krize? APTE: Jistě je třeba spolupracovat s průmyslem. Klíčové je upravit rozvahy bank, což jim umožní pokračovat v podpoře průmyslu. Vlády a regulátoři na celém světě zajišťují, aby byl jejich bankovní sektor dobře kapitalizován, a tam, kde je to vhodné, posilují kapitalizaci bank. A to je opatření, jehož cílem je zmírnit případný negativní vliv na firmy.

EURO: Americká vláda převedla své preferenční akcie v hodnotě 45 miliard dolarů či 7,8 procenta firmy na běžné akcie. Operace rozředila podíly ostatních akcionářů Citigroup, a ve výsledku tak zvýšila podíl vlády a její vliv ve firmě. Jak toto opatření ovlivní divizi Citi, kterou řídíte, a proč se k němu vůbec sáhlo? APTE: Tato transakce nemění nic na strategii, provozu či řízení Citi. Zejména musím zdůraznit, že nebude mít vliv na naše zákazníky a na služby, které jim poskytujeme, a to v žádném z regionů, v němž působíme, včetně střední a východní Evropy. Citi tímto krokem ukázala svůj přístup ke svému podnikání po celém světě. Výměna akcií má za cíl zvýšit ukazatel TCE, tedy hmotný kapitál, na úroveň, jež odstraní nejistotu a obnoví důvěru investorů ve společnost. Ačkoli považujeme kapitál Tier 1 za nejvýznamnější měřítko finanční síly bank, jsme si vědomi toho, že trhy přikládají velký význam také výši TCE. Kapitálová přiměřenost Citi je jedna z nejvyšších mezi velkými bankami a ohlášená transakce nebude mít na tento ukazatel žádný vliv. Citi tím ale výrazně navýší svůj hmotný kapitál (TCE), a to bez dalších investic ze strany vlády USA.

EURO: Jak vidíte budoucnost bankovního sektoru po odeznění krize? APTE: Domnívám se, že dojde ke změně obchodního modelu. Model univerzálního bankovnictví, na němž Citi staví podobně jako mnoho lokálních a regionálních bank, se stane významným způsobem, jak řídit banky. V rámci tohoto modelu máme široké spektrum klientů od retailu, SME, velkých korporací až po nadnárodní společnosti. Přijímáme vklady, půjčujeme a nabízíme kompletní soubor produktů a služeb. Tento model se momentálně snaží zavádět i jiné mezinárodní banky. Pro zabezpečení zdrojů financování ze strany bank je výška vkladů absolutně rozhodující. Byznys, který spoléhá pouze na kapitálové trhy, je vrtkavější.

EURO: Pozice Citi v Evropě je odlišná od jejího postavení v USA. Chystáte se v Evropě dosáhnout takové úrovně služeb, jakou poskytujete v USA? APTE: Nabízíme zde našim zákazníkům stejné produkty a služby jako ty, jež nabízíme v USA. Půjčky, kreditní karty, retailové bankovnictví, všechno je podobné. Objem je samozřejmě jiný, protože americký trh je opravdu obrovský. Ve střední Evropě jsme přítomni na mnoha trzích. Například v Polsku je Bank Handlowy známou značkou a je jednou z nejvýznamnějších bank v zemi. V ČR působíme již od roku 1991 a vytvořili jsme zde dobrý byznys, který plánujeme rozvíjet. Chceme v Česku, Maďarsku či na Slovensku dále investovat a na všech těchto trzích hodláme pokračovat v rozvoji našich aktivit.

EURO: Myslíte si, že je v tomto regionu pro nejbližší roky ještě nějaký prostor pro jiný než organický růst? APTE: V současné době je hlavně třeba sledovat, co se děje. V budoucnu se určitě může nějaká akvizice ukázat jako atraktivní a my ji pak budeme zvažovat. Ale nyní je nejlepší pokračovat v budování společnosti organicky, což má mnoho výhod: podobná kultura, žádné problémy s integrací, známe své úvěrové portfolio, řídíme se našimi pravidly a postupy.

EURO: Jak se bude Citi v nejbližší budoucnosti vyvíjet v rámci ČR? APTE: V Česku se nyní soustředíme na retailové bankovnictví. Snažíme se v retailovém segmentu expandovat, máme zde také rozsáhlé aktivity v oblasti kreditních karet; v ČR jsme univerzální bankou. Pracujeme s klienty napříč segmenty od retailových zákazníků přes zákazníky z oblasti SME, middle marketu až po korporátní bankovnictví. Toto je plně univerzální bankovní strategie. Získali jsme řadu ocenění. Byli jsme vyhlášeni jako jednička v cash managementu v celé zemi, a to několik let po sobě. Máme nejlepší internetové bankovnictví pro firemní klientelu, také jsme mezi třemi nejlepšími korporátními bankami v zemi. Investujeme zde. Loni jsme s nákladem deset milionů dolarů otevřeli v Brně call centrum, kde pracuje několik stovek zaměstnanců. Stali jsme se strategickým partnerem Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Jak vidíte, v Česku jsme posílili naši pozici a vytvořili jsme si na trhu dobrou image. A v tom chceme pokračovat.

* BOX (CV)
Shirish Apte (56)**
Pracuje pro Citibank už 27 let. Začínal v bance v Indii, v roce 1993 se přestěhoval do Londýna, kde měl na starost corporate finance a risk management pro oblast střední a východní Evropy, Blízký východ a Afriku. Později působil v Polsku, kde šest let šéfoval tamní pobočce Citi. Poté se vrátil do Londýna do své současné funkce – CEO Citigroup pro region střední a východní Evropy. Je odpovědný za veškeré aktivity Citi v regionu, a to jak v korporátním, tak v retailovém bankovnictví. Je držitelem britského titulu Chartered Accountant a MBA z London Business School.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve…
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Technologie
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít