Budoucnost je v jedné univerzální kartě

10. února 2009, 13:25 - Michal Kučera
10. února 2009, 13:25

...

Jednou z obchodně nejzajímavějších skupin jsou studenti vysokých škol. Často sice nemají peněz nazbyt, ale jsou velmi perspektivní, protože je většinou čekají dobrá zaměstnání a nadprůměrné platy. Firmám se proto vyplatí předcházet si co největší procento z nich. „Námi vydanou studentskou kartu ISIC vlastní v Česku přes 240 tisíc lidí,“ může se chlubit rodilý Novozélanďan Matt East, ředitel společnosti GTS ALIVE. Ta vedle studentských karet nabízí i obdobné průkazy pro mládež nebo třeba pro učitele. Firma, kterou East vede, byla dříve součástí společnosti GTS international, jež se před více než rokem rozdělila na tři samostatné subjekty.

EURO: Jak atraktivními zákazníky jsou studenti? EAST: Je to z obchodního hlediska nesmírně zajímavá skupina. Studenti nemívají mnoho zodpovědnosti ani peněz, ale mají hodně času a jsou velmi flexibilní. To se postupně mění s tím, jak dospívají a začnou pracovat. Ztrácí flexibilitu, ale začnou vydělávat a díky svému vzdělání jsou dobře placení. Stávají se z nich lídři trhu. Proto je pro firmy podstatné naklonit si studenty co nejdříve a vytvořit u nich určitou loajalitu. Velké bohaté společnosti se tak často snaží nabízet studentům co nejlepší nabídky, aby u nich zůstali i v budoucnu.

EURO: Budete se více soustřeďovat i na studenty základních nebo středních škol? EAST: Určitě. Před třemi lety jsme za podpory Magistrátu hlavního města Prahy zahájili program pro studenty středních škol, který je založen na podobném modelu jako ten pro univerzitní studenty. Ve spolupráci s jejich školami poskytujeme karty, jež slouží jako ISIC a zároveň jako školní průkaz umožňující využívání služeb v rámci školy – vstupy do budov, stravování či výpůjčku knih v knihovně. Do projektu se již zapojilo více než 70 pražských škol.

EURO: Kolik kategorií karet nabízíte? EAST: Jsou v podstatě čtyři. Nejznámější z nich je ISIC, což je jediná mezinárodně uznávaná studentská identifikační karta na světě. Dostanete ji ve 120 zemích a Česká republika patří v počtu vydaných karet ke světové špičce. Existuje také varianta pro žáky základních škol, dále karta ALIVE, která je určena mládeži do 26 let – především tedy těm, kteří nestudují. Pro učitele je v nabídce karta ITIC. Ke všem se ale vztahuje podobné portfolio výhod, i když u některých karet je jejich rozsah trochu větší.

EURO: Která z těchto karet je nejpopulárnější? EAST: Určitě ISIC. Tu má kolem 240 tisíc uživatelů. Mládežnickou kartu má něco přes 25 tisíc lidí a učitelskou asi dvanáct tisíc.

EURO: Vidíte možnosti rozšíření spektra služeb, jejichž využívání karty umožňují? EAST: Zde je velký prostor. Karty ISIC mají v podstatě tři funkce. Za prvé identifikují člověka jako studenta. Potom mu poskytují přístup k síti slev a jiných výhod a za třetí jsou tu výhody kombinované. Spolupracujeme s 23 veřejnými vysokými školami a s více než 80 středními školami v celé republice, jejichž studenti kartu využívají pro interní služby v rámci školy. V Praze ISIC navíc funguje i jako „tramvajenka“. Ale hledáme cesty, jak tuto multifunkčnost ještě rozšířit, například ve vztahu k platebním kartám. Jednáme teď se společností MasterCard o možnostech rozšíření funkcí karty, která by sloužila zároveň i jako platební karta. To již nyní někde umožňuje takzvaná UNIkarta, jež se vydává ve spolupráci s Komerční bankou.

EURO: Které typy slev studenti nejvíce využívají? EAST: Každý rok děláme průzkumy, které výhody jsou nejoblíbenější, a loni to vyhrál Skiareál Špindlerův Mlýn. Následuje síť Pizzerií Einstein, což je dlouhodobě jeden z nejvyužívanějších benefitů mezi pražskými studenty. Na předních příčkách jsou také letní hudební festivaly či knihkupectví Neoluxor a síť kin Village Cinemas.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít