Budou muset malí výrobci lihovin zdražovat?

24. ledna 2011, 15:48 - Profit, TZ
24. ledna 2011, 15:48

Shrnutí uplynulého roku a vyhlídky pro rok 2011 pohledem Sdružení výrobců lihovin.

Foto: archív Profit

Podle údajů Sdružení výrobců lihovin, které zastupuje třicítku českých likérníků, poklesla výroba lihovin u některých výrobců až o třetinu. Mezi hlavní důvody patří zvýšení spotřební daně k začátku roku 2010. To mělo za následek rekordní odbyt zboží na konci roku 2009 a naopak jeho výrazný pokles hlavně začátkem roku 2010. Dalším důvodem je výroba a dovoz nelegálního alkoholu, který přes výborné zásahy celní správy, patří mezi zásadní problémy výrobců lihovin a samozřejmě také státu.

Zvýšení spotřební daně platné k 1. lednu 2010 přineslo své následky. Většina odběratelů likérek Sdružení výrobců lihovin (SVL) se předzásobilo zbožím ještě na konci roku 2009, kdy mohli nakupovat za levnější ceny. „Sice to pro toto období znamenalo rekordní prodej, ale oproti tomu v prvním kvartálu roku 2010 došlo k rapidnímu poklesu zájmu o zboží, a tedy i snížení výroby. Za celý rok 2010 hlásí některé likérky redukci výroby dokonce až o jednu třetinu oproti roku 2009,“ řekl Pavel Kučera, předseda SVL.

Ačkoli zvýšení cen zboží vnímají likérky SVL až jako nejzazší variantu a spíše se po celou dobu snaží tomuto opatření vyhnout hledáním rezerv v rámci vlastní režie, většina z nich bude muset jít podle Sdružení výrobců lihovin letos s cenou nahoru. Důvodem jsou mimo jiné také nárůsty cen energií, ale hlavně cukru a lihu. Cukr je v letošním roce oproti roku 2010 dražší asi o 12 % a líh dokonce o 20 %. „Tlak z venku, který je způsoben jednak zvýšením spotřební daně a jednak zvýšením cen surovin potřebných k výrobě likérů bude pro některé členy našeho sdružení fatální. Jejich existenci v mnohém případě může zachránit pouze zvýšení cen. Ačkoli se tomu snažili po celý loňský rok vyhnout a hledat variantní řešení, v některých případech už jiná možnost neexistuje. Zdražení nejvíce hrozí u výrobků s velkým obsahem lihu i cukru, mezi které patří i tradiční výrobky jako Tuzemák, Vodka a Peprmintový likér, a to řádově o 1-2 Kč, “ vysvětlil Kučera.

Negativní vliv na produkci a prodej lihovin a likérů má také z velké míry výroba a dovoz nelegálního alkoholu, který je prodáván pod cenou, ochuzuje stát a je pro konzumenty zdravotně nebezpečný. Proto SVL velice ocenilo zásahy celní správy, které v loňském roce proběhly – např. prosincová akce v Ostravě, kde byla odhalena velká výrobna nelegálního alkoholu řízená organizovanou skupinou. Tři její aktéři skončili ve vazbě a byli obviněni z trestného činu krácení daně. Pokud by se zde zajištěný alkohol dostal do oběhu, přišel by stát přibližně o 6 milionů korun. „Tato akce dokazuje, že problém nelegálního alkoholu se netýká pouze jedinců a drobných podvodníků, ale že k jeho výrobě a dovozu u nás dochází ve velkém a že se jedná o zásadní problém státu a legálních výrobců lihovin,“ řekl Kučera a doplnil, že SVL s těmito akcemi rozhodně souhlasí, neboť jde mimo jiné i o hájení dobrého jména poctivých likérek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít