Budou muset malí výrobci lihovin zdražovat?

24. ledna 2011, 15:48 - Profit, TZ
24. ledna 2011, 15:48

Shrnutí uplynulého roku a vyhlídky pro rok 2011 pohledem Sdružení výrobců lihovin.

Foto: archív Profit

Podle údajů Sdružení výrobců lihovin, které zastupuje třicítku českých likérníků, poklesla výroba lihovin u některých výrobců až o třetinu. Mezi hlavní důvody patří zvýšení spotřební daně k začátku roku 2010. To mělo za následek rekordní odbyt zboží na konci roku 2009 a naopak jeho výrazný pokles hlavně začátkem roku 2010. Dalším důvodem je výroba a dovoz nelegálního alkoholu, který přes výborné zásahy celní správy, patří mezi zásadní problémy výrobců lihovin a samozřejmě také státu.

Zvýšení spotřební daně platné k 1. lednu 2010 přineslo své následky. Většina odběratelů likérek Sdružení výrobců lihovin (SVL) se předzásobilo zbožím ještě na konci roku 2009, kdy mohli nakupovat za levnější ceny. „Sice to pro toto období znamenalo rekordní prodej, ale oproti tomu v prvním kvartálu roku 2010 došlo k rapidnímu poklesu zájmu o zboží, a tedy i snížení výroby. Za celý rok 2010 hlásí některé likérky redukci výroby dokonce až o jednu třetinu oproti roku 2009,“ řekl Pavel Kučera, předseda SVL.

Ačkoli zvýšení cen zboží vnímají likérky SVL až jako nejzazší variantu a spíše se po celou dobu snaží tomuto opatření vyhnout hledáním rezerv v rámci vlastní režie, většina z nich bude muset jít podle Sdružení výrobců lihovin letos s cenou nahoru. Důvodem jsou mimo jiné také nárůsty cen energií, ale hlavně cukru a lihu. Cukr je v letošním roce oproti roku 2010 dražší asi o 12 % a líh dokonce o 20 %. „Tlak z venku, který je způsoben jednak zvýšením spotřební daně a jednak zvýšením cen surovin potřebných k výrobě likérů bude pro některé členy našeho sdružení fatální. Jejich existenci v mnohém případě může zachránit pouze zvýšení cen. Ačkoli se tomu snažili po celý loňský rok vyhnout a hledat variantní řešení, v některých případech už jiná možnost neexistuje. Zdražení nejvíce hrozí u výrobků s velkým obsahem lihu i cukru, mezi které patří i tradiční výrobky jako Tuzemák, Vodka a Peprmintový likér, a to řádově o 1-2 Kč, “ vysvětlil Kučera.

Negativní vliv na produkci a prodej lihovin a likérů má také z velké míry výroba a dovoz nelegálního alkoholu, který je prodáván pod cenou, ochuzuje stát a je pro konzumenty zdravotně nebezpečný. Proto SVL velice ocenilo zásahy celní správy, které v loňském roce proběhly – např. prosincová akce v Ostravě, kde byla odhalena velká výrobna nelegálního alkoholu řízená organizovanou skupinou. Tři její aktéři skončili ve vazbě a byli obviněni z trestného činu krácení daně. Pokud by se zde zajištěný alkohol dostal do oběhu, přišel by stát přibližně o 6 milionů korun. „Tato akce dokazuje, že problém nelegálního alkoholu se netýká pouze jedinců a drobných podvodníků, ale že k jeho výrobě a dovozu u nás dochází ve velkém a že se jedná o zásadní problém státu a legálních výrobců lihovin,“ řekl Kučera a doplnil, že SVL s těmito akcemi rozhodně souhlasí, neboť jde mimo jiné i o hájení dobrého jména poctivých likérek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít