Budou Jirka a Miloš zase kamarádi do deště?

05. srpna 2011, 18:51 - Petr Kolář
05. srpna 2011, 18:51

Politický diář

Pokaždé, když Jiří Paroubek znovu někde připustí, že ČSSD s největší pravděpodobností opustí a vrhne se do budování nové strany, bývá mu připomínán Miloš Zeman. Jeden z Paroubkových předchůdců se také pohádal s vedením strany (konkrétně s Paroubkem). Poté odešel, postavil se do čela Strany práv občanů – Zemanovci a za vydatného přispění (všeho)schopného lobbisty Miroslava Šloufa dokázal tehdy ještě Paroubkově ČSSD odebrat ve volbách do sněmovny přes čtyři procenta hlasů, což se ukázalo jako klíčové. Socialisté se sice obávají, že jim Paroubek provede to samé, na druhé straně mu ale předvídají podobný osud jako Zemanovi. Tedy že do sněmovny nemá šanci projít. A že se obě malé strany budou tahat o voliče především mezi sebou.
Co kdyby ale nakonec došlo k poněkud bláznivému scénáři? Tedy že se Paroubek se Zemanem dohodnou a vyrazí proti socialistům společně?
Zeman sice z ČSSD odešel přímo kvůli Paroubkovi a oba dva si za poslední měsíce vyměňovali urážky jak na běžícím pásu. Na druhé straně jsou oba bytostní pragmatici, a pokud se jejich cíle překrývají, osobní spory z minulosti jistě dokážou odložit. Zvlášť pokud se vytvoří legenda o tom, kterak spolu sice v minulosti bojovali, ale nyní je spojuje odpor vůči směru, kterým se ČSSD vydala. Jejich ambice se navíc nekříží. Jiří Paroubek usiluje o pozvednutí nové strany (ať už to bude ČSNS, nebo ještě jiný subjekt) do sněmovny a o každodenní politickou práci, Zemanovi jde především o prezidentskou volbu. Spojení dvou výrazných a autenticky levicových lídrů, kteří se přes osobní rozpory dokázali spojit kvůli stavu, do kterého se ČSSD dostala pod vedením bezkrevného, nezajímavého, a navíc rozhádaného dua Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, by na voliče mohlo docela dobře zafungovat. Pak už by pětiprocentní hranice vůbec nemusela být nedostižnou metou. Pokud mají mít socialisté z něčeho strach, tak právě z takového, výsostně pragmatického, ale nanejvýš logického spojení. V pražských politických kuloárech se mimochodem říká, že k tomu samému dospěli i spin doctoři z obou dvou táborů, a o možném spojení už se vyjednává. „Paroubek for premier, Zeman for president,“ říká k tomu v nadsázce jeden z Paroubkových dlouholetých spolupracovníků…

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít