Budou Jirka a Miloš zase kamarádi do deště?

05. srpna 2011, 18:51 - Petr Kolář
05. srpna 2011, 18:51

Politický diář

Pokaždé, když Jiří Paroubek znovu někde připustí, že ČSSD s největší pravděpodobností opustí a vrhne se do budování nové strany, bývá mu připomínán Miloš Zeman. Jeden z Paroubkových předchůdců se také pohádal s vedením strany (konkrétně s Paroubkem). Poté odešel, postavil se do čela Strany práv občanů – Zemanovci a za vydatného přispění (všeho)schopného lobbisty Miroslava Šloufa dokázal tehdy ještě Paroubkově ČSSD odebrat ve volbách do sněmovny přes čtyři procenta hlasů, což se ukázalo jako klíčové. Socialisté se sice obávají, že jim Paroubek provede to samé, na druhé straně mu ale předvídají podobný osud jako Zemanovi. Tedy že do sněmovny nemá šanci projít. A že se obě malé strany budou tahat o voliče především mezi sebou.
Co kdyby ale nakonec došlo k poněkud bláznivému scénáři? Tedy že se Paroubek se Zemanem dohodnou a vyrazí proti socialistům společně?
Zeman sice z ČSSD odešel přímo kvůli Paroubkovi a oba dva si za poslední měsíce vyměňovali urážky jak na běžícím pásu. Na druhé straně jsou oba bytostní pragmatici, a pokud se jejich cíle překrývají, osobní spory z minulosti jistě dokážou odložit. Zvlášť pokud se vytvoří legenda o tom, kterak spolu sice v minulosti bojovali, ale nyní je spojuje odpor vůči směru, kterým se ČSSD vydala. Jejich ambice se navíc nekříží. Jiří Paroubek usiluje o pozvednutí nové strany (ať už to bude ČSNS, nebo ještě jiný subjekt) do sněmovny a o každodenní politickou práci, Zemanovi jde především o prezidentskou volbu. Spojení dvou výrazných a autenticky levicových lídrů, kteří se přes osobní rozpory dokázali spojit kvůli stavu, do kterého se ČSSD dostala pod vedením bezkrevného, nezajímavého, a navíc rozhádaného dua Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, by na voliče mohlo docela dobře zafungovat. Pak už by pětiprocentní hranice vůbec nemusela být nedostižnou metou. Pokud mají mít socialisté z něčeho strach, tak právě z takového, výsostně pragmatického, ale nanejvýš logického spojení. V pražských politických kuloárech se mimochodem říká, že k tomu samému dospěli i spin doctoři z obou dvou táborů, a o možném spojení už se vyjednává. „Paroubek for premier, Zeman for president,“ říká k tomu v nadsázce jeden z Paroubkových dlouholetých spolupracovníků…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít