Budou Jirka a Miloš zase kamarádi do deště?

05. srpna 2011, 18:51 - Petr Kolář
05. srpna 2011, 18:51

Politický diář

Pokaždé, když Jiří Paroubek znovu někde připustí, že ČSSD s největší pravděpodobností opustí a vrhne se do budování nové strany, bývá mu připomínán Miloš Zeman. Jeden z Paroubkových předchůdců se také pohádal s vedením strany (konkrétně s Paroubkem). Poté odešel, postavil se do čela Strany práv občanů – Zemanovci a za vydatného přispění (všeho)schopného lobbisty Miroslava Šloufa dokázal tehdy ještě Paroubkově ČSSD odebrat ve volbách do sněmovny přes čtyři procenta hlasů, což se ukázalo jako klíčové. Socialisté se sice obávají, že jim Paroubek provede to samé, na druhé straně mu ale předvídají podobný osud jako Zemanovi. Tedy že do sněmovny nemá šanci projít. A že se obě malé strany budou tahat o voliče především mezi sebou.
Co kdyby ale nakonec došlo k poněkud bláznivému scénáři? Tedy že se Paroubek se Zemanem dohodnou a vyrazí proti socialistům společně?
Zeman sice z ČSSD odešel přímo kvůli Paroubkovi a oba dva si za poslední měsíce vyměňovali urážky jak na běžícím pásu. Na druhé straně jsou oba bytostní pragmatici, a pokud se jejich cíle překrývají, osobní spory z minulosti jistě dokážou odložit. Zvlášť pokud se vytvoří legenda o tom, kterak spolu sice v minulosti bojovali, ale nyní je spojuje odpor vůči směru, kterým se ČSSD vydala. Jejich ambice se navíc nekříží. Jiří Paroubek usiluje o pozvednutí nové strany (ať už to bude ČSNS, nebo ještě jiný subjekt) do sněmovny a o každodenní politickou práci, Zemanovi jde především o prezidentskou volbu. Spojení dvou výrazných a autenticky levicových lídrů, kteří se přes osobní rozpory dokázali spojit kvůli stavu, do kterého se ČSSD dostala pod vedením bezkrevného, nezajímavého, a navíc rozhádaného dua Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, by na voliče mohlo docela dobře zafungovat. Pak už by pětiprocentní hranice vůbec nemusela být nedostižnou metou. Pokud mají mít socialisté z něčeho strach, tak právě z takového, výsostně pragmatického, ale nanejvýš logického spojení. V pražských politických kuloárech se mimochodem říká, že k tomu samému dospěli i spin doctoři z obou dvou táborů, a o možném spojení už se vyjednává. „Paroubek for premier, Zeman for president,“ říká k tomu v nadsázce jeden z Paroubkových dlouholetých spolupracovníků…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít