Budiž světlo!

29. října 2002, 00:00 - Karolína Kamberská
29. října 2002, 00:00

Šero je úrodnou půdou pro posmutnělé myšlenky i pocity únavy Podzim nás vždycky zaskočí šerem. Po létě, kdy jsme si museli zakrývat oči šedými skly slunečních brýlí, aby nás sluneční žár úplně neoslnil, máme najednou pocit, že nám něco chybí. To "něco" je světlo. Právě nedostatek světla nám přináší podzimní "depky".

Šero je úrodnou půdou pro posmutnělé myšlenky i pocity únavy

Podzim nás vždycky zaskočí šerem. Po létě, kdy jsme si museli zakrývat oči šedými skly slunečních brýlí, aby nás sluneční žár úplně neoslnil, máme najednou pocit, že nám něco chybí. To „něco“ je světlo. Právě nedostatek světla nám přináší podzimní „depky“. Podzimní šero je čas básníků - to je sice krásné, ale přiznejme si, že jen málo dobrých básní hýří optimizmem.

Pokud nemáte v úmyslu strávit tuto roční dobu rozjímáním o posledních věcech člověka (chuť by možná i byla, ale většina z nás musí trávit čas podstatně prozaičtějšími věcmi), musíte si podzimní šero pořádně prosvítit. Šetřit v tuto dobu na elektřině není moudré, zkuste raději ušetřit na benzinu a občas se projít podzimním městem pěšky. Ovšem není světlo jako světlo. Každá příležitost a každá denní doba má to své. Mnoho lidí má ve zvyku se probouzet pěkně zprudka. Zapnou rádio, rozsvítí stropní světlo. A den je tady. Problém je v tom, že bychom se měli probouzet spíš pomalu a pozvolna. Dokonce i ranní ptáčata, zvyklá vyskočit z postele bez nejmenšího zaváhání, by měla začínat den spíše něžným světlem. Organizmus tak dostane šanci se pomalu přizpůsobit změně, která by na něj jinak mohla být moc prudká. Problémem často bývá světlo v koupelně první kroky mnohých z nás vedou právě do této místnosti, která bývá díky světlým obkladům zářivá a lesklá. Pokud v ní navíc okamžitě rozsvítíte bílé stropní světlo, zažívá vaše tělo i duše hned po probuzení pěkný šok. Měli byste tedy mít šanci rozsvítit si v koupelně malou lampičku. Pokud je drobné osvětlení součástí zrcadla, máte vyhráno - pokud ne, neměl by být problém kamkoliv na poličku ranní „světýlko“ umístit.

V práci světlem nešetřete

Něžné, tlumené světlo vás může provázet celým ránem. Pak ovšem přichází čas, kdy je třeba nabrat energii a pustit se do práce. Jakmile se ocitnete na pracovišti, světlem nešetřete. Přitom není ani zdaleka nutné vybavit kancelář nebo obchod tradiční bílou zářivkou, jejíž světlo (ačkoliv jsme na něj od dětství zvyklí) na většinu z nás nepůsobí zrovna příjemně. Také máte „pod zářivkou“ pocit, že jste u lékaře, nebo ve škole? Pak zkuste vyměnit její chladné světlo za příjemnější nažloutlé světlo žárovek. Ze zdravotního hlediska je důležitá pouze intenzita světla. Pokud tedy osvětlení bude dostatečně silné, můžete si vždy vybrat to, které je vám nejpříjemnější. Také stolní lampičky u každého pracovního stolu zvlášť jsou velmi příjemné a útulné, ale v podzimním období nejsou ideální - vzbuzují v nás až příliš velký pocit klidu. Protože na podzim potřebujeme energii spíše „vybudit“, měli bychom se raději rozhodnout pro jasné stropní osvětlení celé místnosti.

Večer přeje romantice

Čas lampiček přichází zase večer. Pokud si chcete užívat klidu a útulnosti domova, využijte kombinaci více samostatných světel. Pro večerní relaxaci jsou rozhodně vhodnější než jasné stropní osvětlení celé místnosti. U oblíbeného křesla jistě máte svou stojací lampu, ale ideálně ji můžete doplnit například dvěma bodovými svítidly namířenými nikoliv do místnosti, ale například na stěnu s obrázkem nebo na košatou pokojovou rostlinu. Zvláštní kapitolou jsou svíčky, aromalampy s poblikávajícím světýlkem, čajové svíčky, a snad nejkrásnější zdroj světla - krb. Protože na podzim potřebujeme hodně světla, používejte je vždy jako doplněk ke světlům elektrickým (samozřejmě těm tlumenějším, jinak krása živého ohně nemůže vyniknout). Slavnostní večeře osvětlené pouze svíčkami a hořícím krbem si ponechme jen na skutečně vzácné příležitosti s nejbližšími lidmi. Takový večer uprostřed listopadu může být romantičtější, než jsou praktici mezi námi schopni unést.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít