Budíček pro globální daňové podvodníky

28. května 2008, 16:20 - Keith Epstein
28. května 2008, 16:20

Vyzbrojen lepšími pátracími technologiemi...

Celý podtitul: Vyzbrojen lepšími pátracími technologiemi a ve spolupráci s ostatními pátrá daňový úřad IRS po majetcích skrytých v zahraničí

Privátní bankéř UBS Bradley Birkenfeld pomohl americkému miliardáři skrýt v zahraničí asi 200 milionů dolarů. Nyní s Birkenfeldem začíná trestní řízení. Federální prokurátor jej 13. května obvinil z toho, že svému klientovi radil, jak se vyhnout americkým daním. Může to vypadat jako ojedinělý případ. Právníci a washingtonští pozorovatelé však říkají, že jde spíše o první kauzu z mnoha. „Získali určitý podnět a budou ve svém úsilí pokračovat,“ míní daňový právník Edward Robbins Jr., bývalý asistent advokáta, jenž zastupuje miliardáře z případu UBS Igora Olenicoffa.
Pozorovatele daňové problematiky vedou k tomuto závěry tři věci: rozmach mnohem výkonnějších nástrojů, jež mají úřady k dispozici k dohledávání bankovních transakcí, dále tvrdší tresty a nakonec změna klimatu, v němž jsou politici z celého světa mnohem ochotnější chytat daňové neplatiče.
Po teroristických útocích z 11. září začali vymahatelé práva, banky a regulační úřady sdílet více informací o potenciálních daňových podvodnících, neboť Washington má nyní zájem na sledování globálního pohybu peněz. Zákon, pojmenovaný Patriot Act, například umožňuje zaměstnancům berního úřadu mnohem snadněji nahlížet do účtů v bankách „daňových rájů“. Bývalý komisař IRS Mark Everson, který odešel z daňového úřadu loni, ještě posílil arzenál, který jeho nástupce plně využívá. „Jsme lépe vybaveni než kdykoli předtím, abychom mohli takové věci odhalovat,“ říká jeden z úředníků IRS.
Další státy z celého světa se rovněž snaží zvyšovat své možnosti – a koordinují úsilí mezi sebou. Od roku 2005 může jakákoli země Evropské unie získat bankovní záznamy a postihnout neplatiče daní z kteréhokoli státu EU. Úspěch britských a německých daňových úřadů vedl podle jejich záznamů jen od ledna tohoto roku k odhalení více než 1,5 miliardy dolarů v zahraničí. Na odhalování podezřelých transakcí začaly v roce 2006 spolupracovat i Brazílie, Indie a Jižní Afrika. „Hned se to projeví v číslech, když země začnou kooperovat,“ říká Grace Perez-Navarrová, zástupkyně ředitele daňové politiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži.
Přeshraniční spolupráce vzkvétá především ve Washingtonu a v Londýně. Od roku 2004 sdílejí vyšetřovatelé zabývající se daňovými skrýšemi z pěti zemí (USA, Velké Británie, Austrálie, Japonska a Kanady) pracovní prostory, taktiku a aktuální informace. Jejich spojená kancelář je umístěna v sídle IRS. Pracovní skupiny se navíc loni rozšířily o mezinárodní tým se sídlem v Londýně. „S tím, jak se svět začal zmenšovat a náklady začaly růst, každý uznává, že když držíte v rukách nezdaněné peníze, je úplně jedno, z jaké země pocházejí,“ říká daňová právnička Karen Hawkinsová z kalifornského Oaklandu.

Vystěhovalci, pozor Ale nejsou to pouze očividní daňoví podvodníci, kdo by se měl začít bát. IRS zaměřil svou pozornost také na více než 700 000 amerických daňových poplatníků, u nichž se předpokládá, že své majetky umístili na zahraničních účtech. Někteří z nich tak mohli učinit bez úmyslu vyhnout se daním, například ti, kteří z vlasti odešli, žijí dlouhodobě v cizině a využívající místní banky. Zákon, přijatý v roce 1970, ovšem přikazuje každému americkému daňovému poplatníkovi, jenž na zahraničním účtu drží 10 000 a více dolarů, aby tento majetek přiznal IRS. Lidé, kteří tak na speciálním formuláři neučinili, mohli být do roku 2004 pokutováni až stem tisíc dolarů. Tento zákon však byl uplatňován jen zřídka. Nyní může pokuta činit až polovinu částky uložené na účtu a k ní může přibýt až desetiletý trest vězení.
Tento poslední vývoj rozladil bohaté manažery, kteří jsou tak dobře placeni částečně proto, aby klientům radili, jak minimalizovat daňový základ. Ted Wilson, senior konzultant z londýnské společnosti Scorpio Partnership, vyjadřuje obavy: „Pozorujeme v byznysu jistou míru strachu.“

Graf
Zatajování informací

Američtí daňoví poplatníci musejí přiznat zahraniční účty s 10 000 a více dolary. Činí tak ale pouze zlomek z odhadovaného milionu lidí, kteří taková konta mají

tisíce
počet hlášení

Pramen: IRS

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít