Budete také čekat ve spacáku?

11. srpna 2008, 08:00 - Jan Němec
11. srpna 2008, 08:00

iPHONE V ČESKU - Mánie jménem iPhone dorazí konečně i do Česka. Mobilní operátoři začnou déle než rok očekávaný mobil prodávat v druhé půlce srpna. Najdou se i u nás, podobně jako v jiných zemích, nadšenci, kteří nebudou váhat přenocovat na chodníku, aby dostali novinku jako první do rukou?

Multimediální mobilní telefon iPhone od firmy Apple je jako silně nakažlivá choroba. Téměř v každé zemi doprovází jeho uvedení na trh epidemie davového šílenství. Nejnadšenější lidé jsou dokonce ochotni čekat před značkovými prodejnami na první kousky klidně i několik nocí. Rozpoutat podobnou mánii se nepodařilo ještě žádnému jinému mobilnímu telefonu. Ačkoliv je iPhone zajímavý jako mobil sám o sobě, ještě zajímavější je právě dokonale zvládnutý marketing, díky němuž si Apple omotal technologické fanoušky kolem prstu. Přestože jsou Češi v následování trendů chladnější než například Američané, je pravděpodobné, že i tuzemské prodejny zažijí alespoň kousek iPhonemánie.

RYCHLEJŠÍ INTERNET I GPS

Oproti svému předchůdci doznal iPhone několik změn a vylepšení. Nejvýznamnějším z nich je podpora sítí třetí generace umožňující mnohem rychlejší připojení na internet. V Česku si však novinku užijí pouze zákazníci Telefóniky O2. Druhým důležitým vylepšením je zabudování GPS navigace.

Cena je zatím neznámá

Po více než roce, kdy Apple macešsky ignoroval český trh, se novější verze iPhonu od 22. srpna dočkáme i u nás. Prodávat jej ve stejný den začnou T-Mobile, Vodafone i Telefónica O2. Operátoři si od novinky slibují hodně. A není divu. První verze iPhonu se stala takřka fenoménem a po celém světě se jí prodalo přes šest milionů kusů. Nový iPhone 3G měl letos v červnu ještě rychlejší start. Více než milion lidí si ho pořídilo za první víkend. Apple přitom očekává, že ještě do konce roku dalších devět milionů iPhone fanoušků přibude.

Zájem českých zákazníků přiměl operátory zřídit speciální stránky. Na nich se mohli nedočkavci už od června zaregistrovat a odebírat aktuální informace. Od oznámení oficiálního termínu zahájení prodeje v Česku v minulém týdnu pak třeba na webu O2 dokonce běží hodiny odpočítávající čas zbývající k uvedení telefonu do prodeje.

Vedle nových funkcí má být velkým lákadlem ke koupi iPhonu 3G také cena. Zatímco loni uvedená verze přístroje stála zpočátku více než 500 dolarů (zhruba 8000 korun), novinka se ve Spojených státech prodává od 200 dolarů (asi 3100 korun). Jaké budou ceny v Česku, nechtějí operátoři zatím prozradit. Zveřejnění si nechávají až na poslední chvíli. Podle současných informací ale bude iPhone k dostání jak s dotovanou cenou k tarifu, tak bez podpisu smlouvy. Zástupci operátora Telefónica O2 informovali, že nový telefon bude prodávat ve značkových prodejnách. Firemním zákazníkům jej bude dodávat prostřednictvím obchodních partnerů. Stejně tak T-Mobile, který bude telefon nabízet za základní cenu i v Twist sadě nebo za zvýhodněnou cenu k jakémukoli tarifu. „Nový iPhone nabídneme 22. srpna všem zákazníkům bez nutnosti podpisu písemné smlouvy,“ dodává mluvčí Vodafonu Filip Hrubý.

iPhone je dobrý, ale ne jediný

Technické kvality a inovativní přístup k ovládání nelze iPhonu upřít. Stejně jako to, že díky své masové oblibě výrazně ovlivňuje trendy v mobilním průmyslu: Po uvedení první verze na trh se za krátkou dobu vyrojilo hned několik konkurenčních telefonů s velmi podobným designem. Například firma Samsung vyrukovala s funkcemi nabitým modelem Omnia běžícím na platformě Windows Mobile, na němž je inspirace designem iPhonu patrná nejen díky dotykovému displeji. Svou odpověď na iPhone chystá i finská Nokia. Ta sice už nyní nabízí několik manažerských telefonů, fanoušky iPhonu chce ale oslovit telefonem s názvem Tube. Také u něj má být samozřejmostí WiFi, podpora sítí třetí generace, fotoaparát s vysokým rozlišením nebo GPS navigace. Podle neoficiálních informací by se měla Nokia Tube na trhu objevit už na podzim. Mezi dalšími firmami, které hodlají s Apple změřit síly, jsou pak třeba kanadská RIM s chystanou novinkou BlackBerry Thunder nebo HTC s komunikátorem Touch Diamond, uvedeným na trh letos v červnu.

Jak vidno, iPhone není zdaleka jediným přístrojem na trhu, který umí vedle telefonování přehrávat hudbu a video, připojit se k bezdrátovým sítím či navigovat pomocí GPS. I odborníci šetří vychvalováním iPhonu jako toho nejlepšího na trhu. Vyvstává proto otázka, nakolik za úspěchem iPhonu stojí jeho kvality a nakolik pověst stylového „trendy“ výrobku. Zřejmě žádný jiný mobilní telefon totiž nemá tolik zarytých fanoušků a na druhou stranu i téměř stejně početnou skupinu odpůrců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít