Budete také čekat ve spacáku?

11. srpna 2008, 08:00 - Jan Němec
11. srpna 2008, 08:00

iPHONE V ČESKU - Mánie jménem iPhone dorazí konečně i do Česka. Mobilní operátoři začnou déle než rok očekávaný mobil prodávat v druhé půlce srpna. Najdou se i u nás, podobně jako v jiných zemích, nadšenci, kteří nebudou váhat přenocovat na chodníku, aby dostali novinku jako první do rukou?

Multimediální mobilní telefon iPhone od firmy Apple je jako silně nakažlivá choroba. Téměř v každé zemi doprovází jeho uvedení na trh epidemie davového šílenství. Nejnadšenější lidé jsou dokonce ochotni čekat před značkovými prodejnami na první kousky klidně i několik nocí. Rozpoutat podobnou mánii se nepodařilo ještě žádnému jinému mobilnímu telefonu. Ačkoliv je iPhone zajímavý jako mobil sám o sobě, ještě zajímavější je právě dokonale zvládnutý marketing, díky němuž si Apple omotal technologické fanoušky kolem prstu. Přestože jsou Češi v následování trendů chladnější než například Američané, je pravděpodobné, že i tuzemské prodejny zažijí alespoň kousek iPhonemánie.

RYCHLEJŠÍ INTERNET I GPS

Oproti svému předchůdci doznal iPhone několik změn a vylepšení. Nejvýznamnějším z nich je podpora sítí třetí generace umožňující mnohem rychlejší připojení na internet. V Česku si však novinku užijí pouze zákazníci Telefóniky O2. Druhým důležitým vylepšením je zabudování GPS navigace.

Cena je zatím neznámá

Po více než roce, kdy Apple macešsky ignoroval český trh, se novější verze iPhonu od 22. srpna dočkáme i u nás. Prodávat jej ve stejný den začnou T-Mobile, Vodafone i Telefónica O2. Operátoři si od novinky slibují hodně. A není divu. První verze iPhonu se stala takřka fenoménem a po celém světě se jí prodalo přes šest milionů kusů. Nový iPhone 3G měl letos v červnu ještě rychlejší start. Více než milion lidí si ho pořídilo za první víkend. Apple přitom očekává, že ještě do konce roku dalších devět milionů iPhone fanoušků přibude.

Zájem českých zákazníků přiměl operátory zřídit speciální stránky. Na nich se mohli nedočkavci už od června zaregistrovat a odebírat aktuální informace. Od oznámení oficiálního termínu zahájení prodeje v Česku v minulém týdnu pak třeba na webu O2 dokonce běží hodiny odpočítávající čas zbývající k uvedení telefonu do prodeje.

Vedle nových funkcí má být velkým lákadlem ke koupi iPhonu 3G také cena. Zatímco loni uvedená verze přístroje stála zpočátku více než 500 dolarů (zhruba 8000 korun), novinka se ve Spojených státech prodává od 200 dolarů (asi 3100 korun). Jaké budou ceny v Česku, nechtějí operátoři zatím prozradit. Zveřejnění si nechávají až na poslední chvíli. Podle současných informací ale bude iPhone k dostání jak s dotovanou cenou k tarifu, tak bez podpisu smlouvy. Zástupci operátora Telefónica O2 informovali, že nový telefon bude prodávat ve značkových prodejnách. Firemním zákazníkům jej bude dodávat prostřednictvím obchodních partnerů. Stejně tak T-Mobile, který bude telefon nabízet za základní cenu i v Twist sadě nebo za zvýhodněnou cenu k jakémukoli tarifu. „Nový iPhone nabídneme 22. srpna všem zákazníkům bez nutnosti podpisu písemné smlouvy,“ dodává mluvčí Vodafonu Filip Hrubý.

iPhone je dobrý, ale ne jediný

Technické kvality a inovativní přístup k ovládání nelze iPhonu upřít. Stejně jako to, že díky své masové oblibě výrazně ovlivňuje trendy v mobilním průmyslu: Po uvedení první verze na trh se za krátkou dobu vyrojilo hned několik konkurenčních telefonů s velmi podobným designem. Například firma Samsung vyrukovala s funkcemi nabitým modelem Omnia běžícím na platformě Windows Mobile, na němž je inspirace designem iPhonu patrná nejen díky dotykovému displeji. Svou odpověď na iPhone chystá i finská Nokia. Ta sice už nyní nabízí několik manažerských telefonů, fanoušky iPhonu chce ale oslovit telefonem s názvem Tube. Také u něj má být samozřejmostí WiFi, podpora sítí třetí generace, fotoaparát s vysokým rozlišením nebo GPS navigace. Podle neoficiálních informací by se měla Nokia Tube na trhu objevit už na podzim. Mezi dalšími firmami, které hodlají s Apple změřit síly, jsou pak třeba kanadská RIM s chystanou novinkou BlackBerry Thunder nebo HTC s komunikátorem Touch Diamond, uvedeným na trh letos v červnu.

Jak vidno, iPhone není zdaleka jediným přístrojem na trhu, který umí vedle telefonování přehrávat hudbu a video, připojit se k bezdrátovým sítím či navigovat pomocí GPS. I odborníci šetří vychvalováním iPhonu jako toho nejlepšího na trhu. Vyvstává proto otázka, nakolik za úspěchem iPhonu stojí jeho kvality a nakolik pověst stylového „trendy“ výrobku. Zřejmě žádný jiný mobilní telefon totiž nemá tolik zarytých fanoušků a na druhou stranu i téměř stejně početnou skupinu odpůrců.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít