Budeme za plyn platit méně i v příštích letech?

03. prosince 2009, 12:47 - Michal Ruml, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
03. prosince 2009, 12:47

Ceny plynu pro spotřebitele za poslední rok poklesly o více než deset procent. Za takto výrazným snížením stojí především pokles ceny vlastní komodity – zemního plynu. Co k tomuto poklesu vedlo a jak se bude cena dále vyvíjet?

Autor: Jakub Stadler

Cena zemního plynu si v posledních měsících prošla dramatickým pádem. Zatímco ještě v polovině minulého roku dosahovala 12 USD za milion britských termálních jednotek (Btu), tak letos v srpnu se propadla pod hranicí 3 USD/mil. Btu. Důvody takto výrazného poklesu si vysvětlíme v druhé části našeho článku. V té první se zaměříme na to, z jakých položek je cena plynu pro konečného spotřebitele tvořena.

Jak se tvoří cena plynu Ceny zemního plynu se vypočítávají na základě nákladů na pořízení plynu, ovlivněných cenami ropných derivátů, černého uhlí, kurzu koruny vůči euru a dolaru, a rovněž podle výdajů na obsluhu zvolené zákaznické skupiny. Ceny za distribuci a přepravu upravuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Cena distribuce tvoří přibližně 21 % konečné ceny dodávky. Nákupní cena zemního plynu (komodity), která je určována mimo území České republiky a ze strany dodavatele nelze ovlivnit, tvoří 71,1 %. Ceny ostatních služeb dodávky tvoří zbylý podíl z konečné ceny dodávky zemního plynu (cena uskladňování tvoří 5,3 %, cena přepravy pouze 2,7 %). Poměry jednotlivých složek se mohou v průběhu roku měnit v závislosti na změně ceny komodity. Graf: Struktura průměrné ceny dodávky zemního plynu pro kategorii domácnost v I. čtvrtletí roku 2008

Ceny, které Váš dodavatel používá při vyúčtování dodávky zemního plynu, jsou zveřejňovány na jeho internetových stránkách. Změny cen komoditní složky dodávky provádí každý obchodník v závislosti na své obchodní strategii měsíčně nebo méně častěji. Změny prováděné v průběhu roku odrážejí vývoj nákupní ceny plynu od zahraničního dodavatele, přičemž nákupní cena není v obchodních smlouvách uváděna jako konkrétní hodnota, ale pro stanovení ceny je uveden cenový vzorec.

Parametry vstupující do cenového vzorce jsou tržní ceny:

* lehkého topného oleje

* těžkého topného oleje

* uhlí

Významnou roli hraje rovněž kurz české koruny vůči americkému dolaru a vůči euru. Konkrétní výše nákupní ceny se stanovuje měsíčně v závislosti na aktuálních hodnotách všech těchto parametrů.

Více na Finance.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít