Budeme velmi atraktivním regionem

10. října 2005, 00:00 - KATEŘINA PELÁNOVÁ
10. října 2005, 00:00

HEJTMAN ZLÍNSKÉHO KRAJE LIBOR LUKÁŠ: Zejména do projektů s vysokou přidanou hodnotou chce Zlínský kraj investovat peníze získané z fondů Evropské unie. Prioritou je také zlepšení dopravního spojení. Hejtman Libor Lukáš věří, že atraktivitu kraje pro investory výrazně zvýší hlavně dostavba dálnice.

HEJTMAN ZLÍNSKÉHO KRAJE LIBOR LUKÁŠ: Zejména do projektů s vysokou přidanou hodnotou chce Zlínský kraj investovat peníze získané z fondů Evropské unie. Prioritou je také zlepšení dopravního spojení. Hejtman Libor Lukáš věří, že atraktivitu kraje pro investory výrazně zvýší hlavně dostavba dálnice. * V čem vidíte hlavní přednost Zlínského kraje z hlediska podnikání?

Máme strategickou polohu ve středu Evropy a návaznost na oblast slovenského Pováží, kde nyní nastává velký boom automobilového průmyslu. Je to příležitost i pro dodavatele z našeho kraje. V okamžiku, kdy vznikne kvalitní dopravní propojení ze západu na východ i ze severu na jih, budeme velmi atraktivním regionem.

* Jak jste na tom nyní s pracovní silou?

Díky rozvoji vysokého školství v regionu vyrůstají nadějní mladí lidé, kteří se mohou uplatnit v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Například společně s Univerzitou Tomáše Bati realizujeme projekty, jako je Technologické inovační centrum nebo Regionální inovační strategie. Ty se zaměřují právě na moderní obory.

* Které části kraje jsou z hlediska podnikání nejúspěšnější a které méně?

Samozřejmě se podnikání lépe vede ve větších městech. Složitější je situace při hranici se Slovenskem - tato oblast byla rozdělením federace postižena, což přetrvává dodnes. Je zde větší nezaměstnanost a méně podnikatelských aktivit. Ale s ohledem na atraktivitu krajiny v této části kraje zde chceme více podporovat služby související s cestovním ruchem. Možnosti se nabízejí i zemědělcům.

* Co podnikatelům ve Zlínském kraji nejvíce vadí? Určitě je to problematická dopravní infrastruktura. Prozatím v našem kraji nemáme ani kilometr dálnice či rychlostní komunikace. To je zásadní handicap například při budování průmyslových zón. Věřím ale, že se situace brzy zlepší. Letos bude dokončeno zhruba 18 kilometrů dálnice z Vyškova do Mořic, čímž se náš kraj k dálniční síti výrazně přiblíží. U Kroměříže začalo budování dalšího úseku této dálnice, takže jsem v tomto směru optimista. Dopravní spojení chceme zlepšit také vybudováním regionálního letiště v Kunovicích. Kraj schválil tento záměr jako dlouhodobý projekt. * Jak hodnotíte spolupráci s Hospodářskou komorou? Spolupráci považuji v současné době za velmi dobrou. Společně pořádáme mise a prezentace podnikatelů. Zástupce Komory nechybí na většině našich zahraničních cest nebo na našich důležitých seminářích, konferencích a dalších akcích. Letos jsme například zorganizovali misi 30 firem z našeho kraje do Moskvy. * Myslíte, že se podnikatelé v kraji dokáží organizovat a vystupovat v případě potřeby jednotně?

Pokud se týká základních věcí, které nastavují optimální podnikatelské prostředí, je možné jednoty dosáhnout. Možná ale Komoře chybí větší důraznost v prosazování svých zájmů. S podnikateli komunikujeme ale také na jiné úrovni - máme například zřízenu komisi pro ekonomický rozvoj, jejímiž členy jsou top manažeři z kraje. Najít úplně jednotný názor na konkrétní problém bývá někdy složité. Za nejdůležitější ale považuji shodu na základních prioritách a snahu posouvat věci k lepšímu.

* Jaké úkoly ve vztahu k podpoře podnikání a ekonomickému rozvoji regionu vás čekají v nejbližším roce? Tyto snahy nelze ohraničit jen horizontem jednoho roku. Dlouhodobě budeme intenzivně prosazovat budování dopravní infrastruktury. Nadále budeme realizovat model programového fondu kraje, který podporuje rozvoj infrastruktury a podnikání a v jehož rámci rozdělujeme finanční zdroje. Zaměříme se také na další rozvoj již zmiňovaných projektů, tedy Technologického inovačního centra, Regionální inovační strategie nebo krajské společnosti Regionální podpůrný zdroj, která podnikatelům pomáhá získávat výhodnější úvěrové podmínky. Celkově budeme také zvyšovat schopnosti regionu získávat evropské finanční prostředky. Tyto peníze chceme co nejlépe využít pro investování do projektů s vysokou přidanou hodnotou, které zajistí ekonomický rozvoj kraje. * LIBOR LUKÁŠ

Letos čtyřiačtyřicetiletý Libor Lukáš pochází z Rudic na Uherskobrodsku. Žije v Pitíně, v obci nacházející se v podhůří Bílých Karpat. Vystudoval stavební průmyslovku, poté pracoval jako stavbyvedoucí. Po listopadu 1989 vstoupil do ODS, v roce 1993 začal podnikat. Po volbách do krajského zastupitelstva na podzim 2000 se Lukáš stal členem krajské rady a posléze náměstkem hejtmana. O čtyři roky později, kdy kandidoval jako regionální lídr ODS, byl zvolen hejtmanem Zlínského kraje. S manželkou Ivou, která pracuje v bankovnictví, má dva syny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít