Budeme lákat čínské turisty

10. března 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
10. března 2003, 00:00

Turistické asociace chtějí zrušit víza pro Kanaďany a AustralanyZástupci tuzemského cestovního ruchu začínají řešit jednotlivé překážky rozvoje svého podnikání. Pro začátek chtějí hnout s vízy a udělat z Česka autorizovanou turistickou destinaci.

Turistické asociace chtějí zrušit víza pro Kanaďany a Australany

Zástupci tuzemského cestovního ruchu začínají řešit jednotlivé překážky rozvoje svého podnikání. Pro začátek chtějí hnout s vízy a udělat z Česka autorizovanou turistickou destinaci.

Cestovní ruch je velmi důležité odvětví, které je schopné nejen vydělat zajímavé zisky, ale také uživit spoustu lidí. Podstatné však je, aby zemi navštívilo co nejvíce spokojených turistů, kteří tu utratí co nejvíce peněz. A tomu chce více napomáhat Česká centrála cestovního ruchu. Tak to říká její ředitel David Gladiš.

Téměř každý Kanaďan má dva pasy

Jednou z prvních překážek dalšího rozvoje cestovního ruchu - a myslíme tím příjezdy turistů do Česka, nikoli cestování tuzemců za hranice všedních dní - jsou podle organizací v cestovním ruchu víza a vízové procedury. V případě některých zemí má vízová povinnost zřejmě smysl, u jiných je to však jen těžko pochopitelné opatření. Proto chce centrála cestovního ruchu iniciovat odstranění vízové povinnosti pro Kanaďany a Australany. Kromě reciprocity totiž podle Gladiše neexistuje na naší straně věcný důvod pro jejich existenci. Když před třemi roky zavedla Kanada víza pro naše občany kvůli ekonomické imigraci Romů, Česko přijalo stejné opatření a počet Kanaďanů, kteří k nám přijíždějí, podle údajů centrály cestovního ruchu klesl. Pokud nebudou k cestě do České republiky potřebovat vízum, přijede jich podle Gladiše mnohem více. A víc turistů znamená mimo jiné i víc pracovních míst. Tento názor ovšem zcela nesdílí ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek. Podle něho sice klesl počet návštěvníků s kanadským či australským pasem, ovšem letadla z Kanady do Česka jsou obsazena stále stejně. Podle jeho slov má téměř každý Kanaďan a Australan dva pasy. A cestuje samozřejmě s tím, s kterým je to jednodušší. Opravdu výrazný nárůst turistů z těchto zemí po jednostranném zrušení vízové povinnosti se tedy podle Beránka čekat nejspíš nedá.

Za vízem tisíce kilometrů

Druhým bodem, který by mohl napomoci přílivu turistů do Česka, je zjednodušení vízových procedur. To se týká zemí, s nimiž zřejmě v dohledné době Česká republika vízovou povinnost rušit nebude - například Ruska a Číny. Tamní cestování chtiví obyvatelé totiž nemají například možnost vyřídit si vízum prostřednictvím cestovní kanceláře nebo poštou, nemohou si stáhnout formulář z internetu a podobně. Nutnost jet si zažádat o potřebný doklad na konzulát znamená v těchto zemích cestovat třeba i tisíce kilometrů. Není proto divu, když turisté z těchto zemí raději zvolí jinou destinaci. Zjednodušit těmto lidem získání potřebného povolení by se na tuzemské příjezdové turistice podle zástupců cestovního ruchu projevilo kladně. Podle Gladiše je také třeba stanovit pravidla pro získávání víz, aby se nedával konzulárním úředníkům prostor pro vlastní výklad předpisů.

Číňané rádi utrácejí

Čínu považuje Gladiš vůbec za jednu z klíčových zemí pro vývoj turistiky. Podle zahraničních odhadů je dnes v Číně sto milionů lidí, kteří jsou dost bohatí, aby mohli cestovat do zámoří nebo do Evropy. A Číňané utrácejí při cestách do zahraničí více než například Evropané. Podobnou zkušenost máme v tuzemsku už s Japonci. Přilákat čínské turisty však není tak jednoduché. Podle Gladiše je třeba uzavřít s Čínou smlouvu, kterou se Česko stane tak zvanou autorizovanou turistickou destinací. Tak Čína v podstatě umožní svým občanům do tuzemska cestovat hromadně prostřednictvím tamních cestovních kanceláří. Zástupci turistického průmyslu tedy žádají, aby Česká republika o status autorizované destinace požádala. V současnosti ho mají pouze dvě evropské země - Německo a Malta. Pak je přirozeně důležité, aby se podnikatelé například i způsobem ubytování a dalšími věcmi dokázali trefit do vkusu a potřeb čínské klientely. Ovšem času by na to měli mít dost, protože uzavření podobné smlouvy se odhaduje na rok až rok a půl.

Velkou výzvou pro tuzemský cestovní ruch je přilákat bohaté turisty z Číny. Říše středu již totiž dávno není pouze zemí bídy, kde vládnou komunisté. V Číně je nyní odhadem už sto milionů lidí, kteří mají dostatek peněz, aby mohli cestovat. A tak jako na snímku v současnosti vypadá čínská elita.

Ilustrační foto: AP

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít