Bude zrušení podpory obnovitelných zdrojů správným krokem?

18. dubna 2013, 12:37 - Pavel Gebauer, Karel Polanecký
18. dubna 2013, 12:37

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje zrušit od roku 2014 poskytování státní podpory pro nová zařízení obnovitelných zdrojů energie. Je to z hlediska podpory inovací a nových technologií správné rozhodnutí?

PRO: Pavel Gebauer, ředitel sekce energetiky MPO

Podpora nejde na inovace

Rozhodnutí zrušit od roku 2014 poskytování státní podpory pro nová zařízení obnovitelných zdrojů energie znamená odstranění provozní podpory pro standardní zdroje elektřiny, jejichž systémy výroby elektřiny nevykazují zásadní znaky inovací a nových technologií. V současnosti je provozní podpora vyplácena výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Finance na tuto podporu se získávají z plateb regulované ceny za přenos elektřiny a ceny za distribuci elektřiny.

Tyto platby jsou hrazeny veškerými účastníky trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Dále jsou hrazeny z prostředků státního rozpočtu, který eliminuje promítání celkových nákladů na zmíněnou podporu do cen elektřiny.

Z uvedeného vyplývá, že provozní podpora elektřiny není určena na rozvoj vědy a výzkumu nebo podporu inovacím, ale pro povzbuzení investic do již existujících technologií. Hrazení nákladů na podporu inovací a nových technologií nelze zajistit z „účtu“, na který se skládají všichni účastníci trhu s elektřinou.

Podporu pro vědu, výzkum a inovace lze získávat z jiných finančních zdrojů, které jsou zaměřené na tyto investice. Například se jedná o resortní program TIP spadající pod MPO. Další potřebné informace je možné nalézt v Informačním systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na adrese www.vyzkum.cz.

PROTI: Karel Polanecký, energetický expert Hnutí Duha

Podkopání jednoho z nejperspektivnějších odvětví

Podpora by jistě měla být limitována v čase a odstupňována podle technologií. Střešní fotovoltaické elektrárny by se v případě správného nastavení mohly bez pevných výkupních cen obejít. Naopak rozvoj větrných elektráren je zatím bez minimálních výkupních cen těžko představitelný.

Velmi rychlý rozvoj odvětví obnovitelných zdrojů (OZE) však směřuje k tomu, že po roce 2020 bude schopno konkurovat bez vnějšího zvýhodnění. V případě plošného zrušení minimálních výkupních cen pro všechny OZE dojde ke zpomalení jejich rozvoje a prodloužení nežádoucí závislosti na fosilních palivech.

Znamenalo by to podpokopání jednoho z nejperspektivnějších hospodářských odvětví, které se jinde ve světě rozvíjí. Například v roce 2011 představovaly OZE dvě třetiny všech nově instalovaných elektrárenských kapacit v EU. Ve stejném roce zaměstnávalo odvětví OZE jen v Německu 382 000 lidí.

Příkladem významných a úspěšných firem na světovém trhu je německá Juwi, jejíž česká divize měla sídlo v Jablonci nad Nisou, ale nakonec byla po demontáži českých zákonů její aktivita velmi omezena. Firma se zabývá dlouhodobými a inovativními projekty navrhování a výstavby OZE v různých částech světa.

Je třeba dodat, že naprosto nelogicky působí návrh podpořit minimální výkupní cenou spalování směsného komunálního odpadu. Vedle zvýšení ceny elektřiny by to vedlo k podpoře nejdražšího a nejplýtvavějšího způsobu zacházení s odpady. Za tímto škodlivým návrhem stojí snaha o masivní výstavbu spaloven v ČR.


Dejte nám i ostatním vědět, co si o tom myslíte vy! Těšíme se na vaše názory na www.profit.cz a www.facebook.com/profit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít