Bude zrušení podpory obnovitelných zdrojů správným krokem?

18. dubna 2013, 12:37 - Pavel Gebauer, Karel Polanecký
18. dubna 2013, 12:37

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje zrušit od roku 2014 poskytování státní podpory pro nová zařízení obnovitelných zdrojů energie. Je to z hlediska podpory inovací a nových technologií správné rozhodnutí?

PRO: Pavel Gebauer, ředitel sekce energetiky MPO

Podpora nejde na inovace

Rozhodnutí zrušit od roku 2014 poskytování státní podpory pro nová zařízení obnovitelných zdrojů energie znamená odstranění provozní podpory pro standardní zdroje elektřiny, jejichž systémy výroby elektřiny nevykazují zásadní znaky inovací a nových technologií. V současnosti je provozní podpora vyplácena výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Finance na tuto podporu se získávají z plateb regulované ceny za přenos elektřiny a ceny za distribuci elektřiny.

Tyto platby jsou hrazeny veškerými účastníky trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Dále jsou hrazeny z prostředků státního rozpočtu, který eliminuje promítání celkových nákladů na zmíněnou podporu do cen elektřiny.

Z uvedeného vyplývá, že provozní podpora elektřiny není určena na rozvoj vědy a výzkumu nebo podporu inovacím, ale pro povzbuzení investic do již existujících technologií. Hrazení nákladů na podporu inovací a nových technologií nelze zajistit z „účtu“, na který se skládají všichni účastníci trhu s elektřinou.

Podporu pro vědu, výzkum a inovace lze získávat z jiných finančních zdrojů, které jsou zaměřené na tyto investice. Například se jedná o resortní program TIP spadající pod MPO. Další potřebné informace je možné nalézt v Informačním systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací na adrese www.vyzkum.cz.

PROTI: Karel Polanecký, energetický expert Hnutí Duha

Podkopání jednoho z nejperspektivnějších odvětví

Podpora by jistě měla být limitována v čase a odstupňována podle technologií. Střešní fotovoltaické elektrárny by se v případě správného nastavení mohly bez pevných výkupních cen obejít. Naopak rozvoj větrných elektráren je zatím bez minimálních výkupních cen těžko představitelný.

Velmi rychlý rozvoj odvětví obnovitelných zdrojů (OZE) však směřuje k tomu, že po roce 2020 bude schopno konkurovat bez vnějšího zvýhodnění. V případě plošného zrušení minimálních výkupních cen pro všechny OZE dojde ke zpomalení jejich rozvoje a prodloužení nežádoucí závislosti na fosilních palivech.

Znamenalo by to podpokopání jednoho z nejperspektivnějších hospodářských odvětví, které se jinde ve světě rozvíjí. Například v roce 2011 představovaly OZE dvě třetiny všech nově instalovaných elektrárenských kapacit v EU. Ve stejném roce zaměstnávalo odvětví OZE jen v Německu 382 000 lidí.

Příkladem významných a úspěšných firem na světovém trhu je německá Juwi, jejíž česká divize měla sídlo v Jablonci nad Nisou, ale nakonec byla po demontáži českých zákonů její aktivita velmi omezena. Firma se zabývá dlouhodobými a inovativními projekty navrhování a výstavby OZE v různých částech světa.

Je třeba dodat, že naprosto nelogicky působí návrh podpořit minimální výkupní cenou spalování směsného komunálního odpadu. Vedle zvýšení ceny elektřiny by to vedlo k podpoře nejdražšího a nejplýtvavějšího způsobu zacházení s odpady. Za tímto škodlivým návrhem stojí snaha o masivní výstavbu spaloven v ČR.


Dejte nám i ostatním vědět, co si o tom myslíte vy! Těšíme se na vaše názory na www.profit.cz a www.facebook.com/profit.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít