Bude vsypána sůl na černou listinu federálů?

28. listopadu 2007, 15:02 - Eamon Javers
28. listopadu 2007, 15:02

FDA zkoumá, jakou roli hraje chlorid sodný při nemocích srdce – a potravináři bojují

Federální regulační orgány v USA už šly po tabáku. Pak také po transfigurovaných tucích. Chystají se teď, že půjdou i po soli?
Na popud zastánců zdraví spotřebitelů a Americké lékařské asociace (AMA) zahájil americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) 29. listopadu jednání, jež znovu otevírají dlouho dřímající debatu o tom, zda jsou ve zpracovaných potravinách potřebné přísnější limity soli. Tento krok způsobuje, že výrobci občerstvení i potravinářské společnosti bojují jak diví, aby zažehnali vyhlídky na to, že vzniknou předpisy a požadavky na označování, jež by mohly odstrašovat spotřebitele a potenciálně ukrojit něco z miliard, které Američané každoročně utrácejí za potraviny.
Američané průměrně konzumují 3400 miligramů kuchyňské soli denně – což odpovídá asi jedné a půl kávové lžičky -, a to je o hodně víc, než je doporučené množství (2300 mg). Zpracované potraviny se na této soli podílejí 75 procenty – ne všechno to jsou ty zářivé krystalky přilepené k vašemu preclíku… Sůl se používá ke zlepšení chuti a jako konzervační přísada všude, čokoládou a odstředěným mlékem počínaje a polévkovými konzervami konče.
A všechna ta skrytá sůl může zabíjet. Příliš mnoho chloridu sodného způsobuje vysoký krevní tlak, což je jedna z hlavních příčin kardiovaskulárních nemocí a infarktů. AMA a spotřebitelská skupina Centrum pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI) naléhají na úřad FDA, aby od soli přestal „dávat ruce pryč“. Úřad tvrdí, že zatím jen shromažďuje informace. „FDA si opravdu dělá starosti,“ říká Richard E. Bonnette, úředník FDA pro bezpečnost spotřebitelů. Dodává: „Bude možná nutné, abychom svůj současný přístup přezkoumali.“ Obě skupiny chtějí, aby úřad stanovil přísné limity chloridu sodného v potravinách. Rovněž chtějí nápadnější výstražné štítky – po vzoru těch, jaké jsou na krabičkách cigaret –, na nichž by se uvádělo, kolik soli výrobky obsahují a jaká jsou rizika. „Sůl je patrně ta nejškodlivější jednotlivá složka našich potravin,“ tvrdí Michael Jacobson, výkonný ředitel CSPI.
Zástupci průmyslu prohlašují, že obsah soli snížili už dávno. V roce 1963 obsahovala průměrná porce mraženého hrášku 497 miligramů chloridu sodného. Dnes má jen 95 miligramů čili o 81 procent méně. Společnost ConAgra Foods zase uvádí, že od roku 2003 snížila množství soli v takových výrobcích, jako je její značka Chef Boyardee, téměř o 1,3 milionu kilogramů. A Asociace výrobců potravin (GMA), obchodní skupina, mezi jejíž členy patří firmy Campbell Soup, General Mills a Sara Lee, se v říjnu sešla s CSPI, aby prodiskutovala cesty dalšího snižování spotřeby soli - NaCl. „Potravinářský průmysl má stejný zájem jako CSPI o to, aby Američané žili dlouho a zdravě,“ podtrhuje Robert Earl, vyšší ředitel skupiny pro výživovou politiku.
Zastánci spotřebitelů poukazují na to, že snahy potravinářů o dosažení potřebného padesátiprocentního snížení hladiny soli nejsou dostatečné. „Zaslouží si důvěru,“ tvrdí Jacobson. „Ale při jejich současném tempu to bude trvat sto let, než toho dosáhnou.“ Vzhledem k tomu, že na kolbiště vstupuje FDA, úsilí o rychlejší postup by mohlo doopravdy začít.

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít