Bude vsypána sůl na černou listinu federálů?

28. listopadu 2007, 15:02 - Eamon Javers
28. listopadu 2007, 15:02

FDA zkoumá, jakou roli hraje chlorid sodný při nemocích srdce – a potravináři bojují

Federální regulační orgány v USA už šly po tabáku. Pak také po transfigurovaných tucích. Chystají se teď, že půjdou i po soli?
Na popud zastánců zdraví spotřebitelů a Americké lékařské asociace (AMA) zahájil americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) 29. listopadu jednání, jež znovu otevírají dlouho dřímající debatu o tom, zda jsou ve zpracovaných potravinách potřebné přísnější limity soli. Tento krok způsobuje, že výrobci občerstvení i potravinářské společnosti bojují jak diví, aby zažehnali vyhlídky na to, že vzniknou předpisy a požadavky na označování, jež by mohly odstrašovat spotřebitele a potenciálně ukrojit něco z miliard, které Američané každoročně utrácejí za potraviny.
Američané průměrně konzumují 3400 miligramů kuchyňské soli denně – což odpovídá asi jedné a půl kávové lžičky -, a to je o hodně víc, než je doporučené množství (2300 mg). Zpracované potraviny se na této soli podílejí 75 procenty – ne všechno to jsou ty zářivé krystalky přilepené k vašemu preclíku… Sůl se používá ke zlepšení chuti a jako konzervační přísada všude, čokoládou a odstředěným mlékem počínaje a polévkovými konzervami konče.
A všechna ta skrytá sůl může zabíjet. Příliš mnoho chloridu sodného způsobuje vysoký krevní tlak, což je jedna z hlavních příčin kardiovaskulárních nemocí a infarktů. AMA a spotřebitelská skupina Centrum pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI) naléhají na úřad FDA, aby od soli přestal „dávat ruce pryč“. Úřad tvrdí, že zatím jen shromažďuje informace. „FDA si opravdu dělá starosti,“ říká Richard E. Bonnette, úředník FDA pro bezpečnost spotřebitelů. Dodává: „Bude možná nutné, abychom svůj současný přístup přezkoumali.“ Obě skupiny chtějí, aby úřad stanovil přísné limity chloridu sodného v potravinách. Rovněž chtějí nápadnější výstražné štítky – po vzoru těch, jaké jsou na krabičkách cigaret –, na nichž by se uvádělo, kolik soli výrobky obsahují a jaká jsou rizika. „Sůl je patrně ta nejškodlivější jednotlivá složka našich potravin,“ tvrdí Michael Jacobson, výkonný ředitel CSPI.
Zástupci průmyslu prohlašují, že obsah soli snížili už dávno. V roce 1963 obsahovala průměrná porce mraženého hrášku 497 miligramů chloridu sodného. Dnes má jen 95 miligramů čili o 81 procent méně. Společnost ConAgra Foods zase uvádí, že od roku 2003 snížila množství soli v takových výrobcích, jako je její značka Chef Boyardee, téměř o 1,3 milionu kilogramů. A Asociace výrobců potravin (GMA), obchodní skupina, mezi jejíž členy patří firmy Campbell Soup, General Mills a Sara Lee, se v říjnu sešla s CSPI, aby prodiskutovala cesty dalšího snižování spotřeby soli - NaCl. „Potravinářský průmysl má stejný zájem jako CSPI o to, aby Američané žili dlouho a zdravě,“ podtrhuje Robert Earl, vyšší ředitel skupiny pro výživovou politiku.
Zastánci spotřebitelů poukazují na to, že snahy potravinářů o dosažení potřebného padesátiprocentního snížení hladiny soli nejsou dostatečné. „Zaslouží si důvěru,“ tvrdí Jacobson. „Ale při jejich současném tempu to bude trvat sto let, než toho dosáhnou.“ Vzhledem k tomu, že na kolbiště vstupuje FDA, úsilí o rychlejší postup by mohlo doopravdy začít.

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít