Bude se kouřit za levno

07. října 2009, 15:30 - Mgr. Rudolf Marek
07. října 2009, 15:30

Tip pro zahrádkáře, zemědělce, majitele skleníků a kuřáky

Čeští poslanci si stále myslí, že existuje tabák, který se nedá kouřit. Už před lety lidovci s podporou sociálních demokratů zamítali jeden za druhým návrhy, které měly uvalit spotřební daň na tabák pro vykuřování skleníků. A to včetně tak zarputilého bojovníka proti kouření, jakým je Josef Janeček. (Mimochodem obrovské kvantum surového nezpracovaného tabáku dovážel obchodník Erik Machart z Bechyně, což byl volební obvod tehdejšího lidovce Miroslava Kalouska.)

Stará historie
Ještě lepší je případ Roberta Kafky, dokonce soudního znalce přes tabák, jehož igelitové pytle s tabáky určenými do půdních směsí polehávaly v trafikách bez kolků, přestože se měly prodávat spíš v zahradnických potřebách. Když na to týdeník EURO už v únoru 2003 jako první upozornil, začaly veletoče. Celníci ve své laboratoři nejprve zjistili, že se zmíněný tabák nedá kouřit, a spotřební daň se z něj tudíž platit nemusí, zatímco autor tohoto článku si jím plnil dutinky a vystačil s Kafkovým pytlem tabáku celé dva týdny za pouhou padesátikorunu.
Pak se však celníci rozhodli zatočit s dovozci, kteří importovali – a stále tak činí – surový, technický, nezpracovaný, nefermentovaný a všelijak jinak označovaný tabák. Tedy tabák s poctivým nikotinem a dehtem v obsahu, což doložila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Stejně jako autor tohoto článku usoudila, že i tento tabák se kouřit dá. Dokonce že obsahuje od jednoho do tří procent nikotinu a řadu dalších příhodných alkaloidů, byť s charakteristickým hnusným pachem podřadného odřapíkovaného tabáku.
Podle Kafky však inspektoři neodebírali zkušební vzorky odborně, ba dokonce tak činili nehorázně, což soudní znalec v oboru tabák a tabákové výrobky musí vědět.
Celníci si sice vyprávěli, že Kafka legálně připravil stát o 190 milionů korun, což byl zřejmě jen příspěvek k celkové sumě ztrát státní kasy u „tabáku proti mšicím“ za 1,5 miliardy korun.

Novinky roku
Ještě v září letošního roku bylo možné v online aukcích najít nabídku na tabák Golem a dutinky k němu. Nebylo však řečeno, zda se má dým z dutinek vyfukovat do skleníků, aby zaháněl škůdce a parazity, nebo jen do vzduchu s dobrým pocitem, že ještě v roce 2009 lze za 120 korun získat karton doma vyrobených cigaret. Golem ovšem nepochází z Kafkovy dílny. Ač tvrdil, že na jeho balení nebylo nikdy uvedeno, že tabák slouží k vykuřování skleníků, ale že je určen do půdních směsí, celníci mu před třemi lety po velkolepé razii podnik zavřeli. Aby měli jistotu, že spor u soudu vyhrají, postupně snižovali vyčíslenou škodu, až skončili na 46 milionech. Soudci se pak vesele mohli zabývat záhadou, zda sáčkování a třídění tabákového odpadu je jeho zpracováním, či nikoli, nebo zda je relevantní, aby se tabák proti škůdcům prodával v trafikách místo v květinářství.
Zatímco poslanci, s výjimkou komunistů, dělali, co mohli, aby drobnými pozměňovacími návrhy znemožnili celníkům lov na nezdaněný tabák, soudy rozhodují jednou tak a jednou jinak. Odvolací pražský vrchní soud Kafku v září osvobodil, protože se prokázalo, že přes 50 tun tabáku, který Kafka dovezl z Chorvatska, Řecka, Německa a Španělska, nebylo určeno ke kouření, což od samého počátku nikdo nepopíral, ba dokonce to bylo na sáčcích s tabákem napsáno. O rok dříve naopak Nejvyšší správní soud u téhož typu tabáku, byť v jiné kauze, dospěl k závěru, že golema je možné kouřit bez dalšího zpracování. Citace z rozsudku stojí za přečtení:
„Praktickou zkoušku provedl při jednání soudu zaměstnanec celně technické laboratoře, který použil vzorek tabáku Golem extra směs zajištěný u stěžovatelky; s využitím pístové plničky dutinek Garant naplnil vzorek předmětného tabáku do cigaretové dutinky, a to bez jakéhokoli zpracování. Takto zhotovenou cigaretu následně vykouřil, přičemž cigareta hořela i při přerušení tahu, pouze jednou došlo v důsledku vypadnutí popelu k zhasnutí cigarety. Jako nepodstatné v tomto směru označil soud námitky stěžovatelky, že osoba provádějící zkoušku kouř nešlukovala a neodklepávala popel z cigarety do popelníku.“ Odsouzením skončil i řidič náklaďáku lapený při nakládání surového tabáku v Horních Počernicích. Doplatit daň za tabák Cézar musel trafikant v Chomutově a pokutu k tomu i velkosklad v Lounech. Ani jeden z postižených nepatřil mezi hlupáky, kteří by z nezpracovaného tabáku vyráběli cigarety jako vietnamská LK-Port v Chebu nebo z cigaretového tabáku doutníky zabalené místo do tabákového listu do papíru jako pardubická firma CZ Tabák. Bývalý finanční ředitel Imperialu Tobacco Richard Vavřík, který prudký růst dovozu technického tabáku s obavami sledoval, tehdy říkal: „Kouřit se dá všechno, i nastrouhané pravítko. Rozdíl je v tom, že v pravítku není nikotin, na což kromě Česka už přišli v celé Evropě.“ Vzhledem k tomu, že zelináři už asi padesát let skleníky tabákem nevykuřují, protože zjistili, že nikdy neutěsní skleníky natolik, aby jim tam mšice opět nenalezly, desítky tun spotřební daní nezatěžovaného tabákového odpadu si u nás rychle našly své spotřebitele. Že by se řídili radou Roberta Kafky, že směs je určena do půdních směsí? Erik Machart se ani nesnažil se zemědělstvím experimentovat. Mohl v klidu prohlásit, že ani novela zákona o spotřební dani, která tabák pro vykuřování skleníků měla postihnout, se ho netýká. Správně odhadl situaci: „Kdo má pravdu – zda stát, nebo já – určí jedině soud.“

Výhled
Ale k jádru věci. Spotřební daň na „průmyslový“ tabák nebyla ani letos schválena. Vzhledem k tomu, že spotřební daň na cigarety za naopak zvyšuje, dá se očekávat pozitivní vývoj daňových ztrát (loni po zvýšení spotřební daně za tabák poklesl její výběr o deset miliard) a vzestup zájmu o internetové nabídky typu golem za stovku plus dutinky za dvacet. Ostatně v trafikách lze koupit golema a cézara dodnes. Je na nich napsáno, že se jedná o nezpracovanou surovinu neupravenou ke kouření. A pro jistotu ještě dodatek, že nejde o tabákový výrobek ve smyslu ustanovení vyhlášky a směrnice Evropského parlamentu a rady. Protože však směrnice rady, kterou Česko musí respektovat, zdaňuje i tabákový odpad dodaný k maloobchodnímu prodeji, Machart na cézara pro jistotu dopsal: Pro zahrádkářské účely. Spotřební daň by měla činit 192 korun, proto je třeba popsat pytlík kdečím. Podle vážně míněného odhadu expertů z oboru drží cézar a golem tři procenta trhu s tabákem, v přepočtu to znamená roční prodej kolem 24 tun. Česko má šanci stát se obří rozkvetlou zahradou.

BOX

Tabák k vykuřování skleníků.
Používá se pro ochranu proti škůdcům. Odvar či výluh tabáku spolu s pepřem lze použít k hubení mšic a jiných parazitů rostlin, před aplikací se doporučuje přidat trochu vhodného smáčedla.

Zdroj: Internetová poradna

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít