Bude ruina hostit kongresy?

23. října 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
23. října 2006, 00:00

ZÁMEK CHOTĚBUZSeveromoravská obec Chotěbuz leží nedaleko Českého Těšína. Pochlubit se může nejen replikou slovanského hradiště, ale také zámkem ze 16. století. Stav obou objektů se ale diametrálně liší - hradiště září novotou, zámek se rozpadá.

ZÁMEK CHOTĚBUZ Severomoravská obec Chotěbuz leží nedaleko Českého Těšína. Pochlubit se může nejen replikou slovanského hradiště, ale také zámkem ze 16. století. Stav obou objektů se ale diametrálně liší - hradiště září novotou, zámek se rozpadá.

V chotěbuzském zámeckém areálu jsou hned tři kulturní památky: zámek, vjezdová brána s pískovcovými sochami a také hlásná věž - poslední zbytek opevnění, které kdysi chránilo původní dvorec. I stav těchto objektů je ale dnes různý. Zatímco brána se opravuje a hláska dokonce již opravená je, zámek je v žalostném stavu a hrozí mu zkáza.

Majitelem objektu je obec Chotěbuz, která by sice ráda se současným stavem něco udělala, chybí jí ale to hlavní - peníze. Opravy mají totiž spolknout až 150 milionů korun, což je zhruba dvacetinásobek obecního rozpočtu na jeden rok. Starosta Martin Pinkas nicméně věří, že se peníze podaří sehnat a ze zámku vyroste malý hotel s restaurací a kongresovým sálem.

PŘESTAVBA DVORCE

Chotěbuz je jednou z nejstarších obcí Těšínska. První zmínka o ní pochází již z roku 1229, kdy byla majetkem kláštera v Orlové. Již tehdy zde zřejmě stál opevněný dvorec, z něhož se zachovala zmíněná hláska.

Po zrušení kláštera na konci 15. století se obec stala samostatným statkem. Majitelé se často střídali a někdy kolem roku 1559 přestavěli dvorec na přízemní obdélníkovou tvrz. Do roku 1802 byla v rukou šlechty, poté ji získala těšínská komora.

Již počátkem 19. století se původní tvrz změnila v zámek. Budova byla zvýšena o jedno patro a fasádu ozdobilo šest jónských sloupů. Zámecký charakter ale objektu nevydržel dlouho. Již roku 1871 se stal sídlem zemědělské školy a v letech 1875 až 1879 proběhla jeho rozsáhlá přestavba, při které byl původní barokní ráz zcela setřen.

ŠKOLNÍ SKLAD

Po druhé světové válce byla budova znovu důkladně opravena. Dostala jednoduchou fasádu a moderní vysoká okna, takže již původní honosné sídlo připomínala jen vzdáleně. Jejím uživatelem se stala Střední zemědělská technická škola v Těšíně, která však areál využívala pouze jako sklad.

Objekt velmi rychle chátral a postupně se začal měnit v ruinu. Zemědělská škola ho přestala využívat teprve roku 2000, kdy bezplatně přešel na obec. Ta si ale s bývalým zámkem neví rady a již několikrát se ho marně pokoušela prodat.

Starosta Martin Pinkas je ale optimista. „Doufám, že přece jen najdeme seriózní firmu, která by se chtěla na opravě zámku podílet,“ říká. „Kdyby se nám navíc podařilo získat peníze z evropských fondů, bylo by to skvělé,“ dodává.

POPIS OBJEKTU

název zámek Chotěbuz

místo Chotěbuz

kraj Moravskoslezský

adresa č.p. 123

typ zámek

stav zchátralý

využití žádné

kult. památka od roku 1958

vlastník obec Chotěbuz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít