Article, show

Bude ruina hostit kongresy?

23. října 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
23. října 2006, 00:00

ZÁMEK CHOTĚBUZSeveromoravská obec Chotěbuz leží nedaleko Českého Těšína. Pochlubit se může nejen replikou slovanského hradiště, ale také zámkem ze 16. století. Stav obou objektů se ale diametrálně liší - hradiště září novotou, zámek se rozpadá.

ZÁMEK CHOTĚBUZ Severomoravská obec Chotěbuz leží nedaleko Českého Těšína. Pochlubit se může nejen replikou slovanského hradiště, ale také zámkem ze 16. století. Stav obou objektů se ale diametrálně liší - hradiště září novotou, zámek se rozpadá.

V chotěbuzském zámeckém areálu jsou hned tři kulturní památky: zámek, vjezdová brána s pískovcovými sochami a také hlásná věž - poslední zbytek opevnění, které kdysi chránilo původní dvorec. I stav těchto objektů je ale dnes různý. Zatímco brána se opravuje a hláska dokonce již opravená je, zámek je v žalostném stavu a hrozí mu zkáza.

Majitelem objektu je obec Chotěbuz, která by sice ráda se současným stavem něco udělala, chybí jí ale to hlavní - peníze. Opravy mají totiž spolknout až 150 milionů korun, což je zhruba dvacetinásobek obecního rozpočtu na jeden rok. Starosta Martin Pinkas nicméně věří, že se peníze podaří sehnat a ze zámku vyroste malý hotel s restaurací a kongresovým sálem.

PŘESTAVBA DVORCE

Chotěbuz je jednou z nejstarších obcí Těšínska. První zmínka o ní pochází již z roku 1229, kdy byla majetkem kláštera v Orlové. Již tehdy zde zřejmě stál opevněný dvorec, z něhož se zachovala zmíněná hláska.

Po zrušení kláštera na konci 15. století se obec stala samostatným statkem. Majitelé se často střídali a někdy kolem roku 1559 přestavěli dvorec na přízemní obdélníkovou tvrz. Do roku 1802 byla v rukou šlechty, poté ji získala těšínská komora.

Již počátkem 19. století se původní tvrz změnila v zámek. Budova byla zvýšena o jedno patro a fasádu ozdobilo šest jónských sloupů. Zámecký charakter ale objektu nevydržel dlouho. Již roku 1871 se stal sídlem zemědělské školy a v letech 1875 až 1879 proběhla jeho rozsáhlá přestavba, při které byl původní barokní ráz zcela setřen.

ŠKOLNÍ SKLAD

Po druhé světové válce byla budova znovu důkladně opravena. Dostala jednoduchou fasádu a moderní vysoká okna, takže již původní honosné sídlo připomínala jen vzdáleně. Jejím uživatelem se stala Střední zemědělská technická škola v Těšíně, která však areál využívala pouze jako sklad.

Objekt velmi rychle chátral a postupně se začal měnit v ruinu. Zemědělská škola ho přestala využívat teprve roku 2000, kdy bezplatně přešel na obec. Ta si ale s bývalým zámkem neví rady a již několikrát se ho marně pokoušela prodat.

Starosta Martin Pinkas je ale optimista. „Doufám, že přece jen najdeme seriózní firmu, která by se chtěla na opravě zámku podílet,“ říká. „Kdyby se nám navíc podařilo získat peníze z evropských fondů, bylo by to skvělé,“ dodává.

POPIS OBJEKTU

název zámek Chotěbuz

místo Chotěbuz

kraj Moravskoslezský

adresa č.p. 123

typ zámek

stav zchátralý

využití žádné

kult. památka od roku 1958

vlastník obec Chotěbuz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít