Bude risk znamenat zisk?

22. srpna 2008, 19:36 - Anna Klepalová
22. srpna 2008, 19:36

Stát zkouší poslední možnost, jak nepřijít o devět miliard

Společnost Diag Human si bude muset na odškodnění od českého státu ještě nějakou chvíli počkat. Vláda Mirka Topolánka (ODS) minulou středu rozhodla, že požádá o přezkum výsledků arbitráže, která státu přikazuje zaplatit firmě bezmála devět miliard korun jako ušlý zisk v obchodu s krevní plazmou. Vláda se rozhodla na návrh ministerstva zdravotnictví, jež pokládá stanovenou částku za neadekvátní. „Spor stojí pouze na různých spekulacích, co by bylo, kdyby. Jsme přesvědčeni, že žádné z hypotéz prokázány nebyly,“ zpochybňuje nárok na odškodnění a jeho výši první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.
Odvolání kvůli výši náhrady chystá podat také protistrana. Jak sdělil Jan Kalvoda, právní zástupce Diag Human, arbitři stanovili částku o více než miliardu nižší, než na jakou má mít společnost nárok.
Podle náměstka Šnajdra je problémem už samotný způsob vzájemného vypořádání. „Považuji za nešťastné, že se přistoupilo na rozhodčí řízení a taková smlouva se vůbec podepsala,“ řekl týdeníku EURO. Je prý přesvědčen, že kauza měla od počátku jít k soudu a stát se měl výrazněji bránit. Podobný názor zastává opozice. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath přiznává, že by pravděpodobně rozhodl podobně a zkusil poslední možnost odvolání. „Částka je neúměrně vysoká. Na druhou stranu by měl někdo ze současné vlády veřejně přiznat vinu ministra Stráského (ODS), který arbitrážní smlouvu podepsal,“ tvrdí. Nyní už ministerstvu zdravotnictví a vládě nezbývá než čekat, jak dopadne opětovné přešetření důkazů. Nové předložit nemůže. Půjde pouze o přezkum toho, co bylo za třináct let shromážděno. Malou naději pro stát přináší výměna arbitrů. „Arbitr za českou stranu neodvedl dobrou práci. S jeho výměnou je pravděpodobnější, že bude celková částka snížena,“ připouští Rath. Že by ale stát nakonec nemusel platit vůbec, nevidí jako příliš pravděpodobné. Arbitři stanovili základní náhradu zhruba na 4,1 miliardy korun. Zbytek do celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok asi 1,3 milionu denně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít