Bude risk znamenat zisk?

22. srpna 2008, 19:36 - Anna Klepalová
22. srpna 2008, 19:36

Stát zkouší poslední možnost, jak nepřijít o devět miliard

Společnost Diag Human si bude muset na odškodnění od českého státu ještě nějakou chvíli počkat. Vláda Mirka Topolánka (ODS) minulou středu rozhodla, že požádá o přezkum výsledků arbitráže, která státu přikazuje zaplatit firmě bezmála devět miliard korun jako ušlý zisk v obchodu s krevní plazmou. Vláda se rozhodla na návrh ministerstva zdravotnictví, jež pokládá stanovenou částku za neadekvátní. „Spor stojí pouze na různých spekulacích, co by bylo, kdyby. Jsme přesvědčeni, že žádné z hypotéz prokázány nebyly,“ zpochybňuje nárok na odškodnění a jeho výši první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.
Odvolání kvůli výši náhrady chystá podat také protistrana. Jak sdělil Jan Kalvoda, právní zástupce Diag Human, arbitři stanovili částku o více než miliardu nižší, než na jakou má mít společnost nárok.
Podle náměstka Šnajdra je problémem už samotný způsob vzájemného vypořádání. „Považuji za nešťastné, že se přistoupilo na rozhodčí řízení a taková smlouva se vůbec podepsala,“ řekl týdeníku EURO. Je prý přesvědčen, že kauza měla od počátku jít k soudu a stát se měl výrazněji bránit. Podobný názor zastává opozice. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath přiznává, že by pravděpodobně rozhodl podobně a zkusil poslední možnost odvolání. „Částka je neúměrně vysoká. Na druhou stranu by měl někdo ze současné vlády veřejně přiznat vinu ministra Stráského (ODS), který arbitrážní smlouvu podepsal,“ tvrdí. Nyní už ministerstvu zdravotnictví a vládě nezbývá než čekat, jak dopadne opětovné přešetření důkazů. Nové předložit nemůže. Půjde pouze o přezkum toho, co bylo za třináct let shromážděno. Malou naději pro stát přináší výměna arbitrů. „Arbitr za českou stranu neodvedl dobrou práci. S jeho výměnou je pravděpodobnější, že bude celková částka snížena,“ připouští Rath. Že by ale stát nakonec nemusel platit vůbec, nevidí jako příliš pravděpodobné. Arbitři stanovili základní náhradu zhruba na 4,1 miliardy korun. Zbytek do celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok asi 1,3 milionu denně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít