Bude mít kovářské řemeslo opět zlaté dno?

23. prosince 2002, 00:00 - Milan Maršálek, FOTO: ADRIENA BINKOVÁ
23. prosince 2002, 00:00

V České republice roste počet chovaných koní, kteří potřebují okovatMimořádným tempem narůstá v ČR počet chovaných koní. Odhady hovoří o 20 000 kusů, ale v některých vesnicích jich je již více než před kolektivizací. Stane se kovářství a podkovářství dobrou investicí?

V České republice roste počet chovaných koní, kteří potřebují okovat

Mimořádným tempem narůstá v ČR počet chovaných koní. Odhady hovoří o 20 000 kusů, ale v některých vesnicích jich je již více než před kolektivizací. Stane se kovářství a podkovářství dobrou investicí?

Statisticky patří kováři i podkováři do skupiny výroby a zpracování kovů. Podle velikosti pak mezi mikrosubjekty. Jejich počet do roku 1997 stoupal (36 401 firem), od té doby vytrvale klesá, někdy až o 30 procent za rok. Objem výroby nepatrně vzrůstá, počet zaměstnanců klesá. Přiměřeně rostou mzdy. V současné době je v ČR asi 300 vyučených podkovářů a bezpočet kovářů. Někteří mají u svého výučního listu navíc slovo umělecký.

Kde se vyučit kovářem

Největší tradici v přípravě uměleckých kovářů má Střední uměleckoprůmyslová škola v Turnově. Jaroslav Válek, mistr ve školní kovárně, má aktuální podrobnosti. „V ročníku je v průměru asi osm kovářů. Letos se k talentovým zkouškám, které budou v lednu, přihlásilo třicet zájemců, což dává škole možnost i určitého výběru.“ Učilišť a škol, kde je možné se učit a studovat uměleckým kovářem, je v ČR asi šestnáct. Kovářskému řemeslu se ale učí na více místech. Tradice uměleckého kovářství v Turnově vznikla v padesátých letech v návaznosti na školu z Hradce Králové. Turnov převzal i její mistrovskou sbírku. Letos turnovští studenti prezentovali své práce dva týdny ve francouzském Rouenu, kde byli spolu s Přerovským muzeem a Helfštýnem. Historická část města sloužila studentům k inspiraci pro jejich maturitní práce. „Setkání kovářů se pokoušejí pořádat i v Gotte v SRN, jezdíme tam od roku 1997,“ říká Jaroslav Válek. Letos učitelé z Turnova zasedli dokonce i v porotě. Turnovští studenti zde pravidelně získávají některou z předních cen. V rámci různých setkání kovářů je ale český Helfštýn naprosto výjimečný. V roce 2003 tam už bude 22. ročník kovářského setkávání, které má vždy světovou úroveň.

Podkováři

Pouze ve Středním odborném učilišti v Jaroměři se můžete vyučit podkovářem. Podle slov zástupce ředitele Zdenka Vítka zde učí deset oborů, z toho dva výlučně kovářské. Tři roky se učí kovář-podkovář nebo umělecký kovář-zámečník. Ze tří stovek učňů má skupina kovářů podkovářů v ročníku třeba dvanáct studentů, zámečníci a umělečtí kováři sedm. Zdejší podkováři těží z faktu, že pouze na tomto učilišti mají k dispozici dostatek koní. Pečují totiž na farmě Josefa Cermana v Jeníkově u Miletína o stovku koní. Za tři roky tak učeň věnuje kolem čtyř set hodin čistě podkovářské práci.

Sraz kovářů a podkovářů

V polovině ledna 2003 by se mělo v Kovárně Ondřeje Stelziga v Dolní Řasnici uskutečnit první setkání kovářů a podkovářů. Většina jmenovaných o ně projevila zájem.

Tab. - Obor výroba kovových konstrukcí - očekávaný vývoj v příštích třech měsících*

Ukazatel Zvýšení Neměnnost Snížení Saldo

Prodejní ceny 2 97 1 1

Počet zaměstnanců 5 60 35 -30

Celková poptávka 15 68 17 -2

Export 24 61 15 9

Ekonomická činnost 20 77 3 17

Výrobní činnost 24 46 30 -6

POZN:: *ve srovnání se situací v říjnu 2002 (v %) Pramen: Český statistický úřad

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít