Bude hlad?

27. dubna 2011, 16:05 - Miroslav Zámečník
27. dubna 2011, 16:05

Ceny potravin

Ceny potravin v posledním roce opět vyvolávají obavy, že se zopakuje situace z roku 2008, kdy dosáhly historických hodnot. Údaje za letošní březen sice naznačují, že ceny na světových trzích mírně poklesly, jsou však stále o 36 procent vyšší než před rokem. A u některých komodit byl meziroční skok opravdu vysoký: u kukuřice například o 74 procent.
Také příčiny jsou podobné, opět jde o kombinaci faktorů na straně poptávky i nabídky, navíc podpořené vysokými cenami ropy, nízkými úrokovými sazbami ve světě a atraktivitou investic do komodit oproti alternativám. V řadě významných produkčních zemí se promítlo do cenového nárůstu nepříznivé počasí, ať již sucho nebo záplavy.
Nárůst cen má samozřejmě největší dopad na rozvojové země, především na ty, které jsou čistými dovozci ropy a potravin. Inflace u potravinářských položek pochopitelně nejvíce zasahuje rozpočty chudých domácností, jež v méně rozvinutých zemích na nákup potravin věnují přes polovinu, a někdy až tři čtvrtiny svých disponibilních příjmů.
Drahé potraviny mají přímý politický dopad: nepokoje v arabských zemích do značné míry souvisejí nejen s nesvobodou tamních autokracií, ale i s vysokým vzestupem životních nákladů tažených právě základními potravinami. Běžnou a pro světový trh velmi nepříjemnou reakcí vlád jsou ochranářská opatření v podobě zákazů vývozu nebo zvýšených vývozních cel, která navíc oslabují stimuly pro farmáře zvýšit osevní plochy.
Vzestup cen ropy (a zemního plynu) se pak promítá do cen zemědělských vstupů – hnojivy počínaje a pohonnými hmotami konče. To pak zatěžuje cash-flow zejména malých farmářů, kteří prodali svojí sklizeň za méně výhodných cen. Výsledkem jsou další komplikace na nabídkové straně.
Na poptávkové straně působí rovněž drahá ropa jako dodatečný stimul ke zvyšování poptávky po komoditách pro výrobu biopaliv. Zejména významné je to v případě kukuřice v USA, kde výroba etanolu představuje 40 procent spotřeby kukuřice, která je zároveň významnou základní potravinou v řadě latinskoamerických a afrických zemí. Obdobný příběh s bionaftou stojí za vzestupem cen u olejnin.
Pro budoucnost však bude nejdůležitějším faktorem zvýšení produkce tak, aby dokázala udržet tempo s růstem spotřeby. Lepší technologie, pěstební postupy a osiva představují rezervoár pro zvýšení výnosů jednak v hlavních produkčních zemích Společenství nezávislých států, ale především v subsaharské Africe. Tam se ostatně v posledních letech doslova hrnou investoři nakupující či pronajímající si zemědělsky dosud neefektivně využívanou půdu po stovkách tisíc hektarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít