Bude dial-up za paušál?

09. června 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná, publicistka
09. června 2003, 00:00

Pevný měsíční poplatek za vytáčené připojení k internetu bude možná už letosO zavedení měsíčních paušálů pro připojení k síti sítí přes normální telefonní linku usilují alternativní operátoři i uživatelé internetu. Hovoří se o tisícikoruně měsíčně.

Pevný měsíční poplatek za vytáčené připojení k internetu bude možná už letos

O zavedení měsíčních paušálů pro připojení k síti sítí přes normální telefonní linku usilují alternativní operátoři i uživatelé internetu. Hovoří se o tisícikoruně měsíčně.

Zatímco v Evropské unii má přístup k internetu zhruba 45 procent domácností, v České republice je to pouze 17 procent. Oproti ostatním kandidátským zemím na tom Češi nejsou nejhůře, ale v porovnání se západní Evropou, která však například zahrnuje „internetově nepříliš rozvinuté“ Řecko, Španělsko či Portugalsko, silně zaostáváme. Odborníci v telekomunikační branži tvrdí, že problém internetu v českých domácnostech nevyřeší ani výraznější rozšíření vysokorychlostního internetu ADSL, ale zavedení měsíčních paušálů pro vytáčené připojení k síti, tzv. dial-up.

Vytáčený internet není na odpis

Například generální ředitel Contactelu Michal Čupa říká, že vytáčený přístup k internetu v Česku stagnuje a potřebuje výrazný impulz. „ADSL není schopné masově nahradit dial-up, proto by tím impulzem mohlo hlavně být zavedení paušálního zpoplatnění vytáčeného připojení,“ uvažuje Čupa. Dial-up podle jeho názoru není rozhodně mrtvý a jako příklad dokládá čísla z Velké Británie, kde je tato forma přístupu na síť nejvíce využívanou nejen v domácnostech, ale i malých a středních firmách. „Více než 80 procent z nich je připojeno právě přes dial-up, a to buď normální analogový nebo ve formě digitální linky ISDN. Vytáčené připojení k síti dnes rozhodně není na odpis,“ dodává Čupa.

České domácnosti preferují dial-up

Druhá zpráva o stavu kandidátských zemí do Evropské unie z prosince loňského roku hovoří o tom, že v Česku má přístup k internetu již zmíněných 17 procent domácností. Podle odhadů a některých výzkumů naprostá většina domácností využívá právě vytáčené připojení k síti, především tzv. neplacený dial-up, kdy platí jen peníze za čas strávený připojením k síti, ne poskytovateli samotné služby připojení, takzvanému ISP.

Řešení by bylo

V případě zajímavého nastavení ceny měsíčního paušálu pro dial-up by tak jistě řada domácností na takový model přešla, a ti, kteří internet doma zatím nemají, by o něm přinejmenším mohli začít uvažovat. Dial-up navíc využívá řada malých a středně velkých firem (viz tabulka) - až 63 procenta v případě firem s dvaceti až 199 zaměstnanci. Vysoké procento středně velkých firem (průzkumy mluví až o čtyřiceti procentech) však přístup k internetu vůbec nemá. I zde by mohl paušál na dial-up zabrat. Současný model vytáčeného připojení k síti je založen na odlišné tarifikaci pro prvních 10 minut připojení a rozdílné sumě (nižší) pro čas na síti přesahujících 10 minut. Cena za minutu připojení je určena přímo v cenovém hovorném plánu, který si zákazník Českého Telecomu zvolí. Klient v současnosti nemá možnost vybrat si program, který by ho neomezoval v čase, kdy se připojuje, a délce samotného připojení. Právě proto prý rozvoj internetu v Česku nebezpečně zaostává.

Naplno, nebo jen víkendy?

Řešením by podle Čupy mohlo být zavedení časového kreditu, kdy si klient zakoupí zlevněný objem minut pro připojení k síti a postupně je vyčerpává. Druhou variantou je zavedení měsíčního paušálu - buď neměřeného (bez omezení doby, času připojení či množství přenesených dat) nebo tzv. intervalového (klient si zvolí časové období, kdy nebude muset platit další sumy za připojení - například mimo špičku, o víkendech atd.). Kvůli zavedení paušálu pro dial-up už vznikla platforma pro tuto ne snad příliš vzdálenou oblast - Řídící výbor Fóra pro internet (ŘVFI). Sdružuje v sobě zástupce všech „pevných“ operátorů včetně Českého Telecomu, Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS), Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), ISP a zástupců uživatelů internetu. ŘVFI již rozhodlo, že paušál pro dial-up musí být zaveden nejpozději k 1. říjnu letošního roku. To ale, bohužel, neznamená, že od podzimu budou moci uživatelé brouzdat po síti přes vytáčenou linku za paušál, po tomto datu se totiž ještě musí operátoři mezi sebou dohodnout na cenách za fungování tohoto modelu.

Za tisícovku

Jeden z členů ŘVFI, Milan Sova ze sdružení Internet pro všechny, věří, že je reálné spustit paušály pro dial-up do konce roku. „Nejde o technické věci, je to především otázka ekonomická, například jaké varianty a ceny paušálů zvolit, aby se síť nezahltila,“ říká Sova. Podle jeho názoru však neobstojí argumenty Českého Telecomu proti zavedení pevných měsíčních plateb za dial-up. „Telecom tvrdí, že by to mohlo způsobit velké problémy, prý dokonce kolaps sítě, a že aby mohl být paušál pro dial-up funkční, musely by se zavést nákladné technické opatření. To jsou však velice pochybné argumenty,“ tvrdí Sova. Čupa i Sova se víceméně shodují na ceně, za kterou by se neomezený měsíční paušál (takzvané FRIACO) mohl nabízet. „Myslíme si, že tisícikoruna měsíčně za neomezený a neměřený přístup k síti by mohla být zajímavá,“ soudí Čupa. Sova uvažuje o sumě kolem 900 korun. „Aby měl takový paušál smysl, musí být do tisíce korun. Za pevný poplatek čtyř nebo pěti stovek by mohl být pro uživatele zajímavý i paušál pro připojení mimo špičku,“ uzavírá Sova.

Podíl malých a středních firem využívajících vytáčený přístup k internetu (tzv. dial-up) v ČR

Živnostníci 1-5 6-19 20-199 200 a více

zaměstnanců zaměstnanců zaměstnanců zaměstnanců

Využívají dial-up 37 % 50 % 61 % 63 % 46 %

Bezplatný dial-p 30 % 33 % 43 % 39 % 30 %

Placený dial-up 7 % 18 % 23 % 30 % 28 %

PRAMEN: PANEL T/AUDIT, ÚNOR 2003

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít