Menu Zavřít

Bude české bankovnictví imunní?

5. 10. 2008
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se domnívá, že banky v České republice finanční krizi zvládnou

Myslíte si, že se banky v České republice úspěšně vyrovnají se světovou finanční krizí?

BRAND24

  • Ano 67,2 %
  • Ne 17,6 %
  • Nevím 15,2 %

Současná světová finanční krize se už přesunula z USA do Evropy. Po zestátnění belgicko-nizozemské banky Fortis a britské Bradford & Bingley stát musel zachránit belgický bankovní dům Dexia. Dle ekonomů však bankám v České republice tento osud nehrozí. Jsou totiž konzervativní, mají jen minimální množství investic spojených s bankami, které se dnes ocitly ve velkých problémech, a navíc větší objem vkladů než úvěrů, a proto nejsou závislé na financování z mezibankovního trhu. Dle 67,2 procenta manažerů banky v ČR světovou finanční krizi zvládnou. Mírný optimismus zaznívá v odpovědi: „Kladná odpověď v sobě skrývá mnoho rizik. Za klad bankovního systému v České republice bych považoval, že při poměrně nedávné privatizaci byla portfolia bank nejen ,vyčištěna‘, ale i razantně oddlužena. Z naší úrovně však nelze snadno jednoznačně posoudit stav společností či bankovních domů, které tuzemské banky vlastní, a proto ani tlak, který na ,české‘ dcery je a bude vyvíjen. Příkladem může být nedávná aféra Société Générale. A o další překvapení nemusí být nouze, jak ukazují kauzy mnoha amerických a evropských bank. Velká rizika pro bankovnictví představují i měnové a kapitálové turbulence. Finanční krize bude mít zcela určitě dopad i na společnosti působící v ČR, což nepochybně zhorší schopnost klientů bank splácet úvěry. V neposlední řadě bude schopnost bank působících v ČR vyrovnat se s důsledky světové finanční krize záviset i na její hloubce a délce. A to lze dnes jen obtížně předpovědět.
Domnívám se však, že banky v ČR v důsledku rychlého rozvoje ekonomiky v minulých letech, a tedy schopnosti uplatňovat zdroje na domácím trhu, nebyly pod takovým tlakem jako velké americké a evropské bankovní instituce. Proto se domnívám, že primární dopady se jich v takové míře týkat nebudou. A to vytváří lepší předpoklady pro vyrovnání se s dnešními riziky.“
Podobný názor má i respondent: „Chci věřit tomu, že krizi zvládnou. Poučení z kuponové privatizace a nastavená pravidla po velkých tunelech a privatizaci snad byly dostatečným sítem pro špatné úvěry a kapitálovou přiměřenost. Jen doufám, že banky v zahraničních rukou nepoužijí volný kapitál v Česku k sanaci svých centrál a poboček jinde. To by pak asi byl opravdu malér.“
S otázkou si neví rady manažer: „Na takto položenou otázku nelze odpovědět. V podstatě všechny významné banky v České republice jsou součástí nadnárodních skupin. A doplnil bych, že ,nepříliš významnými součástmi nadnárodních skupin‘. Proto se banky v ČR se světovou finanční krizí vyrovnávat nebudou. Stabilita a obchodní politika bank v ČR je závislá na tom, jak se se světovou finanční krizí vyrovnají nadnárodní bankovní instituce.“
Zcela jasná je záporná odpověď: „Není důvod, proč by české bankovnictví mělo být imunní vůči strukturálním změnám světových finančních trhů. Není izolovaným autonomním systémem. Byť české banky netrpí nemocí, která položila americké i jiné finanční instituce, jejich imunitní systém je natolik slabý, že nejsou schopné současné ,globální ochlazení‘ přestát minimálně bez rýmy provázané odpudivým a znepokojivým kýcháním.“
Nesouhlasí s ním respondent: „Domnívám se, že banky v České republice světová finanční krize přímo nezasáhne. Očekávám však, že se v jejím důsledku (a nejen kvůli němu) česká ekonomika dostane do recese, která negativně ovlivní i banky v ČR. A proto nakonec nepřímo ovlivněny budou.“
Podporuje ho manažer: „Banky v ČR krachovat nebudou. Kdo zná naše poměry, dobře ví, že u nás panoval fenomén přezajištění. Zajišťovací instrumenty byly a jsou ve srovnání s Německem zásadní. Vše je zajištěno. Podíváte-li se na privatizaci našeho hospodářství, je vám jasné, že jsme si katarzí prošli v raných devadesátých letech a splácíme ji dodnes. Konsolidační agentura není nic jiného než malá česká obdoba problémů v USA. Tehdy se půjčovalo všem a na všechno. Za půjčky se braly úplatky.
My jsme se ponaučili a myslím, že se s krizí vyrovnáme. Bude samozřejmě chybět cash na rozvoj podniků. Peníze budou drahé. Zisky menší. To je daň za jistotu.“

Odpovídalo 131 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).