Article, show

Bude Babiš příští rok premiér?

24. listopadu 2014, 13:52 - Petr Holec
24. listopadu 2014, 13:52

Možná. Vicepremiér, ministr financí a vůdce ANO Andrej Babiš údajně nakoupil reklamní plochy na příští jaro, takže možná chystá předčasné volby. Tedy nechce-li se nám z billboardů připomenout jen tak pro zapamatování, jako třeba coca-cola. O předčasných volbách ostatně mluví i někteří členové ANO, jimž neunikla bezprecedentní politická situace: ANO by podle průzkumů suverénně vyhrálo volby a jeho kápo vede coby nejpopulárnější politik.

Navíc si nyní Babiš - a vůbec ne poprvé – ve vlastních novinách vyzkoušel, jak snadné je střelit i do vlastní vlády, když kromě chemie, masa, chleba a těžby dřeva ovládáte i média. Terčem se stal mediálně vděčný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD; z něj vicepremiér nejdřív udělal alkoholika hodného psychiatrické léčby v Bohnicích, načež podal kvůli údajně předraženým nákupům trestní oznámení na ostravskou fakultní nemocnici, jíž předtím šéfoval.

Žádné překvapení, že se Němeček, jenž ke kulhání žádnou střelu ani nepotřeboval, záhy v televizi potil ještě hůř než normálně. A to ministr financí svou palbu zastavil.

Balkánská dimenze

Babiš tak znovu vnesl do vládní politiky sympatickou balkánskou dimenzi. Že na sebe politici i z jedné strany podávají v rámci partajního team buildingu trestní oznámení, je vcelku normální – nakonec jsou politici. Na rozdíl od Babiše to ovšem zpravidla nedělají v přímém přenosu, ale férově zezadu nebo přes bílého koně. Teď máme vicepremiéra, který ve svých novinách nejdřív spustí kompro proti členovi vlastní vlády, načež na něj, byť nepřímo, podá trestní oznámení. Zdá se, že začíná být líp mnohem rychleji, než jsme čekali.

Největší legrace ovšem je, že Babišovi nyní hraje vše do karet - ať už zůstane vicepremiérem, nebo se stane premiérem. Během necelého roku, co praktikuje permanentní protestní marketing i proti vlastní koalici, v níž kritizuje především věci prosazené ČSSD, vyhrál eurovolby a de facto i místní volby, předstihlo v průzkumech ČSSD a stal se nejpopulárnějším politikem. Je to samozřejmě velká ironie: neříká totiž lidem nic moc jiného, než že špatně vládne i on.

Komunikační talent

Říká jim to ovšem chytře a se svým nenápadným komunikačním talentem, takže věří, že jim špatně vládne pouze ČSSD. Opravdu líp tak bude, až volby vyhraje ANO. A stejnou komunikační strategii šéf ANO určitě zvolí i jako případný premiér; i pak svede horší věci na své koaliční partnery. A lidé mu znovu uvěří. Babiš je dnes prostě něco jako Ježíš, jen v decentnějších šatech. A stejně jako za Ježíše za něj můžou jiní.

Šéf ANO je však politicky odolnější i vůči ekonomické situaci. Pokud se dál zlepší, nemusí se ani moc snažit a mnozí mu uvěří, že to je díky němu – prostě to zařídil; lidé si obvykle spojují současnost se stávající vládou, v dobrém i zlém. Snad jen Miroslava Kalouska si navždy spojí s dlouhou ekonomickou recesí, jeho projekt ale zřejmě pomalu končí. Podnikatel-miliardář Babiš má trumfy i pro horší časy, kdy se obvykle zvyšuje nezaměstnanost. V TV nic nevypadá líp, než když politik – pardon, Babiš – může říct: podívejte na mě, já na rozdíl od politiků makám a dávám lidem práci. Šéf ANO tak může být premiér, kdy se mu zachce.


Čtěte také:

Babiš: Platy ve zdravotnictví vzrostou, až zmizí neprůhledné zakázky

Babiš není jedním z nás, říká Březina. Světlík kritizuje poplatky

Sobotka: Stát slábne, nahrává to populistům

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít