Bude Babiš příští rok premiér?

24. listopadu 2014, 13:52 - Petr Holec
24. listopadu 2014, 13:52

Možná. Vicepremiér, ministr financí a vůdce ANO Andrej Babiš údajně nakoupil reklamní plochy na příští jaro, takže možná chystá předčasné volby. Tedy nechce-li se nám z billboardů připomenout jen tak pro zapamatování, jako třeba coca-cola. O předčasných volbách ostatně mluví i někteří členové ANO, jimž neunikla bezprecedentní politická situace: ANO by podle průzkumů suverénně vyhrálo volby a jeho kápo vede coby nejpopulárnější politik.

Navíc si nyní Babiš - a vůbec ne poprvé – ve vlastních novinách vyzkoušel, jak snadné je střelit i do vlastní vlády, když kromě chemie, masa, chleba a těžby dřeva ovládáte i média. Terčem se stal mediálně vděčný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD; z něj vicepremiér nejdřív udělal alkoholika hodného psychiatrické léčby v Bohnicích, načež podal kvůli údajně předraženým nákupům trestní oznámení na ostravskou fakultní nemocnici, jíž předtím šéfoval.

Žádné překvapení, že se Němeček, jenž ke kulhání žádnou střelu ani nepotřeboval, záhy v televizi potil ještě hůř než normálně. A to ministr financí svou palbu zastavil.

Balkánská dimenze

Babiš tak znovu vnesl do vládní politiky sympatickou balkánskou dimenzi. Že na sebe politici i z jedné strany podávají v rámci partajního team buildingu trestní oznámení, je vcelku normální – nakonec jsou politici. Na rozdíl od Babiše to ovšem zpravidla nedělají v přímém přenosu, ale férově zezadu nebo přes bílého koně. Teď máme vicepremiéra, který ve svých novinách nejdřív spustí kompro proti členovi vlastní vlády, načež na něj, byť nepřímo, podá trestní oznámení. Zdá se, že začíná být líp mnohem rychleji, než jsme čekali.

Největší legrace ovšem je, že Babišovi nyní hraje vše do karet - ať už zůstane vicepremiérem, nebo se stane premiérem. Během necelého roku, co praktikuje permanentní protestní marketing i proti vlastní koalici, v níž kritizuje především věci prosazené ČSSD, vyhrál eurovolby a de facto i místní volby, předstihlo v průzkumech ČSSD a stal se nejpopulárnějším politikem. Je to samozřejmě velká ironie: neříká totiž lidem nic moc jiného, než že špatně vládne i on.

Komunikační talent

Říká jim to ovšem chytře a se svým nenápadným komunikačním talentem, takže věří, že jim špatně vládne pouze ČSSD. Opravdu líp tak bude, až volby vyhraje ANO. A stejnou komunikační strategii šéf ANO určitě zvolí i jako případný premiér; i pak svede horší věci na své koaliční partnery. A lidé mu znovu uvěří. Babiš je dnes prostě něco jako Ježíš, jen v decentnějších šatech. A stejně jako za Ježíše za něj můžou jiní.

Šéf ANO je však politicky odolnější i vůči ekonomické situaci. Pokud se dál zlepší, nemusí se ani moc snažit a mnozí mu uvěří, že to je díky němu – prostě to zařídil; lidé si obvykle spojují současnost se stávající vládou, v dobrém i zlém. Snad jen Miroslava Kalouska si navždy spojí s dlouhou ekonomickou recesí, jeho projekt ale zřejmě pomalu končí. Podnikatel-miliardář Babiš má trumfy i pro horší časy, kdy se obvykle zvyšuje nezaměstnanost. V TV nic nevypadá líp, než když politik – pardon, Babiš – může říct: podívejte na mě, já na rozdíl od politiků makám a dávám lidem práci. Šéf ANO tak může být premiér, kdy se mu zachce.


Čtěte také:

Babiš: Platy ve zdravotnictví vzrostou, až zmizí neprůhledné zakázky

Babiš není jedním z nás, říká Březina. Světlík kritizuje poplatky

Sobotka: Stát slábne, nahrává to populistům

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít