Bude Babiš příští rok premiér?

24. listopadu 2014, 13:52 - Petr Holec
24. listopadu 2014, 13:52

Možná. Vicepremiér, ministr financí a vůdce ANO Andrej Babiš údajně nakoupil reklamní plochy na příští jaro, takže možná chystá předčasné volby. Tedy nechce-li se nám z billboardů připomenout jen tak pro zapamatování, jako třeba coca-cola. O předčasných volbách ostatně mluví i někteří členové ANO, jimž neunikla bezprecedentní politická situace: ANO by podle průzkumů suverénně vyhrálo volby a jeho kápo vede coby nejpopulárnější politik.

Navíc si nyní Babiš - a vůbec ne poprvé – ve vlastních novinách vyzkoušel, jak snadné je střelit i do vlastní vlády, když kromě chemie, masa, chleba a těžby dřeva ovládáte i média. Terčem se stal mediálně vděčný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD; z něj vicepremiér nejdřív udělal alkoholika hodného psychiatrické léčby v Bohnicích, načež podal kvůli údajně předraženým nákupům trestní oznámení na ostravskou fakultní nemocnici, jíž předtím šéfoval.

Žádné překvapení, že se Němeček, jenž ke kulhání žádnou střelu ani nepotřeboval, záhy v televizi potil ještě hůř než normálně. A to ministr financí svou palbu zastavil.

Balkánská dimenze

Babiš tak znovu vnesl do vládní politiky sympatickou balkánskou dimenzi. Že na sebe politici i z jedné strany podávají v rámci partajního team buildingu trestní oznámení, je vcelku normální – nakonec jsou politici. Na rozdíl od Babiše to ovšem zpravidla nedělají v přímém přenosu, ale férově zezadu nebo přes bílého koně. Teď máme vicepremiéra, který ve svých novinách nejdřív spustí kompro proti členovi vlastní vlády, načež na něj, byť nepřímo, podá trestní oznámení. Zdá se, že začíná být líp mnohem rychleji, než jsme čekali.

Největší legrace ovšem je, že Babišovi nyní hraje vše do karet - ať už zůstane vicepremiérem, nebo se stane premiérem. Během necelého roku, co praktikuje permanentní protestní marketing i proti vlastní koalici, v níž kritizuje především věci prosazené ČSSD, vyhrál eurovolby a de facto i místní volby, předstihlo v průzkumech ČSSD a stal se nejpopulárnějším politikem. Je to samozřejmě velká ironie: neříká totiž lidem nic moc jiného, než že špatně vládne i on.

Komunikační talent

Říká jim to ovšem chytře a se svým nenápadným komunikačním talentem, takže věří, že jim špatně vládne pouze ČSSD. Opravdu líp tak bude, až volby vyhraje ANO. A stejnou komunikační strategii šéf ANO určitě zvolí i jako případný premiér; i pak svede horší věci na své koaliční partnery. A lidé mu znovu uvěří. Babiš je dnes prostě něco jako Ježíš, jen v decentnějších šatech. A stejně jako za Ježíše za něj můžou jiní.

Šéf ANO je však politicky odolnější i vůči ekonomické situaci. Pokud se dál zlepší, nemusí se ani moc snažit a mnozí mu uvěří, že to je díky němu – prostě to zařídil; lidé si obvykle spojují současnost se stávající vládou, v dobrém i zlém. Snad jen Miroslava Kalouska si navždy spojí s dlouhou ekonomickou recesí, jeho projekt ale zřejmě pomalu končí. Podnikatel-miliardář Babiš má trumfy i pro horší časy, kdy se obvykle zvyšuje nezaměstnanost. V TV nic nevypadá líp, než když politik – pardon, Babiš – může říct: podívejte na mě, já na rozdíl od politiků makám a dávám lidem práci. Šéf ANO tak může být premiér, kdy se mu zachce.


Čtěte také:

Babiš: Platy ve zdravotnictví vzrostou, až zmizí neprůhledné zakázky

Babiš není jedním z nás, říká Březina. Světlík kritizuje poplatky

Sobotka: Stát slábne, nahrává to populistům

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít