Budapešť je právem královnou Podunají

17. března 2003, 00:00 - Text a foto: Nikoleta Alivojvodič, nikal@volny.cz
17. března 2003, 00:00

V hlavním městě Maďarska nezažijete nudu ani za špatného počasí Do roku 1872 byly Óbuda, Buda a Pešť oddělenými osadami. Dnes společně tvoří jedno z nejkrásnějších evropských měst, romantickou Budapešť. Představte si sebe, jak nerušeně listujete ve své oblíbené knize, zatímco pomalu upíjíte znamenitý tokaj.

V hlavním městě Maďarska nezažijete nudu ani za špatného počasí

Do roku 1872 byly Óbuda, Buda a Pešť oddělenými osadami. Dnes společně tvoří jedno z nejkrásnějších evropských měst, romantickou Budapešť.

Představte si sebe, jak nerušeně listujete ve své oblíbené knize, zatímco pomalu upíjíte znamenitý tokaj. Sedíte v malebné zahradní kavárničce a jen čas od času zvednete hlavu a zadíváte se do tisíce malých třpytek odrážejících se od hladiny klidného Dunaje. Za Královským palácem pomalu zapadá slunce a najednou se zdá, že někde v dáli slyšíte hrát housle. Připadá vám tohle jako sen? Vypněte na pár dní počítač, zamkněte kancelář, sfoukněte prach z vašeho oblíbeného románu a vydejte se směrem jihovýchod. Příští stanice - Budapešť.

Město rozmanitých možností

Budapešť nabízí mnoho rozmanitých kulturních zážitků. Najdete v ní památky z doby římské a turecké, architektonické skvosty z období Belle Époque, největší synagogu Evropy, impozantní budovu maďarského parlamentu, okolo 200 muzeí a galerií, ale i chráněné přírodní oblasti, obrovské městské parky a souvislou soustavu jeskyň. Za jeden prodloužený víkend se nedá stihnout všechno, dominanty metropole však rozhodně zvládnete. Jen si do kufru nezapomeňte přibalit pár pohodlných bot.

Až se nabažíte kultury, utečte do přírody

Začněte třeba v hradní čtvrti Buda. Vyjeďte lanovou dráhou ke Královskému paláci, jenž byl po celých 700 let sídlem maďarských králů. V jeho prostorách najdete nejnavštěvovanější muzea a galerie metropole. V blízkosti paláce se nachází i Mátyášův chrám, starý více než 700 let, který byl po celá staletí dějištěm korunovací a královských svateb. Buda je také zelenými plícemi města. Až se nabažíte kultury, zamiřte na některý z vrchů (János, Széchenyi, Velký a malý Hárs) nebo na horu Gellért s Citadelou z 19. století a panoramatickým výhledem na město. Chcete-li spíše nakupovat, vyrazte do elegantních uliček v Pešti (Váci, Petöfi.). Ovšem byla by škoda nenavštívit neogotickou stavbu maďarského parlamentu. Podívat se můžete i do některých z jejích 691 pokojů. Od roku 2000 jsou zde umístěny také maďarské korunovační klenoty. Pojedete-li po Andrássyho bulváru směrem na severovýchod, už z dálky uvidíte 36 metrů vysoký památník Millenia s archandělem Gabrielem na vrcholu. Památník na náměstí Hrdinů, vybudovaný v roce 1890 při příležitosti tisíciletého výročí příchodu Maďarů do vlasti, vytváří spolu s okolními budovami Síně umění a Muzea krásných umění jeden z nejpompéznějších architektonických zážitků v Budapešti. Kromě toho v Muzeu krásných umění můžete shlédnout díla světoznámých mistrů, jakými jsou Raffael, Tizian, Dürer, Rubens, Gaugin, Monet a mnoho dalších. Pro unavené nožky se přímo nabízí odpočinek v nedalekém parku nebo lázních.

Nezapomeňte na lázně

Být v Budapešti a nezavítat do lázní by byl prohřešek rovný tomu, kdyby se návštěvník Prahy neprošel po Karlově mostu. V žádném jiném hlavním městě totiž nenajdete pohromadě více než 80 termálních zřídel a pramenů. Lázeňská kultura se v Maďarsku vyvinula především v období turecké nadvlády v zemi v 16. a 17. století. Jen v hlavním městě dnes naleznete čtyři zachovalé původní turecké lázně, které poskytují zajímavé svědectví o architektuře tehdejší osmanské říše. Kromě této čtveřice se vám nabízí nesčetné množství dalších míst, kde můžete využít účinků léčivých přírodních či vrtaných pramenů. Nejhlubší a nejteplejší v Budapešti jsou termální prameny neobarokních lázní Széchenyi, objevené roku 1879. Jejich léčivé a relaxační účinky dokáží ocenit místní i turisté všech věkových kategorií. Venkovní bazény s příjemně teplou vodou mají netradiční půvab obzvláště v zimních měsících. V lázních se můžete koupat společně se svými protějšky nebo odděleně, a to pak klidně i bez plavek!

Pikantní chuť Maďarska

Po odpočinku v pravých tureckých lázních, budete mít jistě chuť na skleničku dobrého vína a pořádnou porci pikantního guláše. Vegetariáni neodolají houbové specialitě podávané s nočky a kyselou smetanou. Dříve, než si objednáte polévku, hlavní jídlo a salát najednou, prozkoumejte velikost talířů u vašich sousedů. Maďaři vaří znamenitě a jídlem skutečně nešetří. S porcemi v některých tradičních restauracích by měl problém pravděpodobně i sám Goliáš. A nechoďte spát dříve, než si s cikány zazpíváte čardáš.

Malý průvodce Profitu

Budapešť v číslech:

Rozpíná se na rozloze 525 km 2, má přes 2 miliony obyvatel. Skládá se z hornaté Budy (pravý břeh Dunaje, zhruba 1/3 plochy) a rovinaté Pešti (levý břeh, 2/3 plochy). Má 3 ostrovy (Óbuda, Margaret, Csepel) a 9 mostů (z toho 2 jsou železniční).

Letecká, vlaková a autobusová doprava:

S využitím služeb ČSA nebo maďarské letecké společnosti Malév zabere cesta z Prahy do Budapešti zhruba 2,5 hodiny i s odbavením, ale počítejte také s poněkud vyšším rozpočtem. Víkendová zpáteční letenka vás vyjde na něco málo pod 10 tisíc korun. Cesta vlakem je daleko levnější. Zpáteční jízdenku pořídíte zhruba za 2 tisíce korun (Ostrava a Praha), z Brna dokonce levněji (cca 1200 Kč). Ceny autobusových jízdenek jsou velmi podobné vlakovým (www.bei.cz/rady/madarsko.htm).

Vlastní doprava:

Za předpokladu minimálního zdržení na hraničních přechodech budete z Brna v Budapešti maximálně za čtyři hodiny. Maďarské dálnice jsou udržované, ale počítejte s tím, že za kvalitu se také platí. Na dálnici M1, která z našeho směru vede do Budapešti, musíte mít dálniční známku (9denní, do 3,5 t stojí 1900 HUF). Na rozdíl od dálniční známky v ČR, platné na celém území, platí maďarské známky jen na konkrétní dálnici, na kterou byly zakoupeny. Kromě M1 existuje také M3, M7 a M5 a M0 (okruh kolem Budapešti, je zdarma).

Městská hromadná doprava:

Je libo tramvaj, autobus, trolejbus, metro nebo lanovka? To vše v Budapešti najdete. Jednorázový lístek stojí asi 100 HUF, ale je možné zakoupit denní, třídenní, týdenní nebo i delší jízdenku. Cesta lanovkou (ke Královskému paláci) je o něco delší. Za zpáteční zaplatíte 400 HUF, ale pokud se směrem dolů projdete, vyjde vás to jen na 250 a navíc si užijete příjemnou procházku.

Peníze:

Za 1 Kč dostanete v přepočtu zhruba 7-8 maďarských forintů (HUF). Většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá platební karty.

Permanentka pro náruživé turisty:

Majitelé tzv. Budapest Card (Budapest Kártya) mají možnost neomezeného použití zdarma veřejných dopravních prostředků hlavního města, zdarma vstup do 60 muzeí, slevy ve vybraných obchodech, restauracích a lázních a mnoho dalších výhod. Služby karty může spolu s dospělým čerpat i dítě do 14 let věku. Ceny: platnost na 48 hodin - 3700 HUF, 72 hodin - 4500 HUF.

(S využitím www.madarsko.cz)

Užitečné informace:

Maďarská Turistika Rumunská 22, Praha 2 Tel.: 420 22109 0135 www.madarsko.cz BTH Budapesti Turisztikai (Tourism Office of Budapest) www.budapestinfo.hu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít