Budapešť je právem královnou Podunají

17. března 2003, 00:00 - Text a foto: Nikoleta Alivojvodič, nikal@volny.cz
17. března 2003, 00:00

V hlavním městě Maďarska nezažijete nudu ani za špatného počasí Do roku 1872 byly Óbuda, Buda a Pešť oddělenými osadami. Dnes společně tvoří jedno z nejkrásnějších evropských měst, romantickou Budapešť. Představte si sebe, jak nerušeně listujete ve své oblíbené knize, zatímco pomalu upíjíte znamenitý tokaj.

V hlavním městě Maďarska nezažijete nudu ani za špatného počasí

Do roku 1872 byly Óbuda, Buda a Pešť oddělenými osadami. Dnes společně tvoří jedno z nejkrásnějších evropských měst, romantickou Budapešť.

Představte si sebe, jak nerušeně listujete ve své oblíbené knize, zatímco pomalu upíjíte znamenitý tokaj. Sedíte v malebné zahradní kavárničce a jen čas od času zvednete hlavu a zadíváte se do tisíce malých třpytek odrážejících se od hladiny klidného Dunaje. Za Královským palácem pomalu zapadá slunce a najednou se zdá, že někde v dáli slyšíte hrát housle. Připadá vám tohle jako sen? Vypněte na pár dní počítač, zamkněte kancelář, sfoukněte prach z vašeho oblíbeného románu a vydejte se směrem jihovýchod. Příští stanice - Budapešť.

Město rozmanitých možností

Budapešť nabízí mnoho rozmanitých kulturních zážitků. Najdete v ní památky z doby římské a turecké, architektonické skvosty z období Belle Époque, největší synagogu Evropy, impozantní budovu maďarského parlamentu, okolo 200 muzeí a galerií, ale i chráněné přírodní oblasti, obrovské městské parky a souvislou soustavu jeskyň. Za jeden prodloužený víkend se nedá stihnout všechno, dominanty metropole však rozhodně zvládnete. Jen si do kufru nezapomeňte přibalit pár pohodlných bot.

Až se nabažíte kultury, utečte do přírody

Začněte třeba v hradní čtvrti Buda. Vyjeďte lanovou dráhou ke Královskému paláci, jenž byl po celých 700 let sídlem maďarských králů. V jeho prostorách najdete nejnavštěvovanější muzea a galerie metropole. V blízkosti paláce se nachází i Mátyášův chrám, starý více než 700 let, který byl po celá staletí dějištěm korunovací a královských svateb. Buda je také zelenými plícemi města. Až se nabažíte kultury, zamiřte na některý z vrchů (János, Széchenyi, Velký a malý Hárs) nebo na horu Gellért s Citadelou z 19. století a panoramatickým výhledem na město. Chcete-li spíše nakupovat, vyrazte do elegantních uliček v Pešti (Váci, Petöfi.). Ovšem byla by škoda nenavštívit neogotickou stavbu maďarského parlamentu. Podívat se můžete i do některých z jejích 691 pokojů. Od roku 2000 jsou zde umístěny také maďarské korunovační klenoty. Pojedete-li po Andrássyho bulváru směrem na severovýchod, už z dálky uvidíte 36 metrů vysoký památník Millenia s archandělem Gabrielem na vrcholu. Památník na náměstí Hrdinů, vybudovaný v roce 1890 při příležitosti tisíciletého výročí příchodu Maďarů do vlasti, vytváří spolu s okolními budovami Síně umění a Muzea krásných umění jeden z nejpompéznějších architektonických zážitků v Budapešti. Kromě toho v Muzeu krásných umění můžete shlédnout díla světoznámých mistrů, jakými jsou Raffael, Tizian, Dürer, Rubens, Gaugin, Monet a mnoho dalších. Pro unavené nožky se přímo nabízí odpočinek v nedalekém parku nebo lázních.

Nezapomeňte na lázně

Být v Budapešti a nezavítat do lázní by byl prohřešek rovný tomu, kdyby se návštěvník Prahy neprošel po Karlově mostu. V žádném jiném hlavním městě totiž nenajdete pohromadě více než 80 termálních zřídel a pramenů. Lázeňská kultura se v Maďarsku vyvinula především v období turecké nadvlády v zemi v 16. a 17. století. Jen v hlavním městě dnes naleznete čtyři zachovalé původní turecké lázně, které poskytují zajímavé svědectví o architektuře tehdejší osmanské říše. Kromě této čtveřice se vám nabízí nesčetné množství dalších míst, kde můžete využít účinků léčivých přírodních či vrtaných pramenů. Nejhlubší a nejteplejší v Budapešti jsou termální prameny neobarokních lázní Széchenyi, objevené roku 1879. Jejich léčivé a relaxační účinky dokáží ocenit místní i turisté všech věkových kategorií. Venkovní bazény s příjemně teplou vodou mají netradiční půvab obzvláště v zimních měsících. V lázních se můžete koupat společně se svými protějšky nebo odděleně, a to pak klidně i bez plavek!

Pikantní chuť Maďarska

Po odpočinku v pravých tureckých lázních, budete mít jistě chuť na skleničku dobrého vína a pořádnou porci pikantního guláše. Vegetariáni neodolají houbové specialitě podávané s nočky a kyselou smetanou. Dříve, než si objednáte polévku, hlavní jídlo a salát najednou, prozkoumejte velikost talířů u vašich sousedů. Maďaři vaří znamenitě a jídlem skutečně nešetří. S porcemi v některých tradičních restauracích by měl problém pravděpodobně i sám Goliáš. A nechoďte spát dříve, než si s cikány zazpíváte čardáš.

Malý průvodce Profitu

Budapešť v číslech:

Rozpíná se na rozloze 525 km 2, má přes 2 miliony obyvatel. Skládá se z hornaté Budy (pravý břeh Dunaje, zhruba 1/3 plochy) a rovinaté Pešti (levý břeh, 2/3 plochy). Má 3 ostrovy (Óbuda, Margaret, Csepel) a 9 mostů (z toho 2 jsou železniční).

Letecká, vlaková a autobusová doprava:

S využitím služeb ČSA nebo maďarské letecké společnosti Malév zabere cesta z Prahy do Budapešti zhruba 2,5 hodiny i s odbavením, ale počítejte také s poněkud vyšším rozpočtem. Víkendová zpáteční letenka vás vyjde na něco málo pod 10 tisíc korun. Cesta vlakem je daleko levnější. Zpáteční jízdenku pořídíte zhruba za 2 tisíce korun (Ostrava a Praha), z Brna dokonce levněji (cca 1200 Kč). Ceny autobusových jízdenek jsou velmi podobné vlakovým (www.bei.cz/rady/madarsko.htm).

Vlastní doprava:

Za předpokladu minimálního zdržení na hraničních přechodech budete z Brna v Budapešti maximálně za čtyři hodiny. Maďarské dálnice jsou udržované, ale počítejte s tím, že za kvalitu se také platí. Na dálnici M1, která z našeho směru vede do Budapešti, musíte mít dálniční známku (9denní, do 3,5 t stojí 1900 HUF). Na rozdíl od dálniční známky v ČR, platné na celém území, platí maďarské známky jen na konkrétní dálnici, na kterou byly zakoupeny. Kromě M1 existuje také M3, M7 a M5 a M0 (okruh kolem Budapešti, je zdarma).

Městská hromadná doprava:

Je libo tramvaj, autobus, trolejbus, metro nebo lanovka? To vše v Budapešti najdete. Jednorázový lístek stojí asi 100 HUF, ale je možné zakoupit denní, třídenní, týdenní nebo i delší jízdenku. Cesta lanovkou (ke Královskému paláci) je o něco delší. Za zpáteční zaplatíte 400 HUF, ale pokud se směrem dolů projdete, vyjde vás to jen na 250 a navíc si užijete příjemnou procházku.

Peníze:

Za 1 Kč dostanete v přepočtu zhruba 7-8 maďarských forintů (HUF). Většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá platební karty.

Permanentka pro náruživé turisty:

Majitelé tzv. Budapest Card (Budapest Kártya) mají možnost neomezeného použití zdarma veřejných dopravních prostředků hlavního města, zdarma vstup do 60 muzeí, slevy ve vybraných obchodech, restauracích a lázních a mnoho dalších výhod. Služby karty může spolu s dospělým čerpat i dítě do 14 let věku. Ceny: platnost na 48 hodin - 3700 HUF, 72 hodin - 4500 HUF.

(S využitím www.madarsko.cz)

Užitečné informace:

Maďarská Turistika Rumunská 22, Praha 2 Tel.: 420 22109 0135 www.madarsko.cz BTH Budapesti Turisztikai (Tourism Office of Budapest) www.budapestinfo.hu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít