Bruselské chucpe

06. února 2014, 12:00 - Pavel Páral
06. února 2014, 12:00

To, co bruselští úředníci provedli Britům s jejich plánem na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C, je opravdu mimořádné chucpe. Stanovisko, že vládou naplánovaná cena výkupu silové elektřiny z elektrárny poškozuje hospodářskou soutěž a je netržní, je nesporně v principu správné.

Podnikání majitele této elektrárny by bylo opravdu zcela bez podnikatelského rizika. Každá státní garance a regulační opatření hospodářskou soutěž pokřivují. Jenže v evropské energetice dnes žádný trh fakticky neexistuje, a to zcela a pouze vinou bruselský packalů, kteří ve spolupráci s podobně „osvícenými“ zeleným náboženstvím postiženými vládami vnutili Evropě absurdní systém podpory obnovitelných zdrojů.

A marxistickými plánovači zcela zdecimovaný trh s emisními povolenkami tento problém ještě znásobil. Je evidentní, že v identické situaci jako jsou dnes Britové, budeme ve velmi krátké době i my s naším Temelínem, byť máme přece jen výhodu jistého časového prostoru pro řešení energetického problému, který musí Londýn řešit nejpozději ihned.

Obnovitelné zdroje zničily tržní principy v odvětví, protože výkup jejich produkce je povinný a přednostní. Při rozsahu vybudovaných větrníků a solárů to stlačilo ceny silové elektřiny pod úroveň, která podmiňuje elementární návratnost investic do jakéhokoli nového klasického zdroje, ať už jde o uhlí, plyn, či jádro.

Nerovné podmínky

Fakticky dnes se žádný nový klasický, tedy spolehlivý a stálý energetický zdroj nemůže být postaven bez nějaké formy státní podpory, protože by v soutěži s tím nespolehlivým a nestabilním větrníkem nikdy nemohl soutěžit, kvůli zcela nerovným podmínkám.

Britové jsou v situaci, kdy jejich hodně staré jaderné elektrárny budou muset být odpojeny od sítě a trvale odstaveny. Možnosti dovozu elektřiny na ostrovní stát jsou omezené a musí tedy vyřešit své skutečně existenční potřeby stabilních dodávek energie v dostatečném předstihu. Chovají se přitom mimořádně vstřícně k evropské klimatické, ve skutečnosti spíše klimakterické, politice v tom, že kladou důraz na zdroje, který neemituje CO2. Za to se dočkají kritiky, že ničí trh, o jehož pravidlech fungování autoři tohoto stanoviska zcela evidentně neví vůbec nic.

O tom, že tahle fanaticky zelená a zcela protitržní energetická politika EU již nyní dramaticky ničí konkurenceschopnost evropských průmyslových firem a připraví o pracovní místa miliony Evropanů, je pak už škoda psát.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

A je to venku

Jako vždycky

Mariin happyend


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít