Bruselské chucpe

06. února 2014, 12:00 - Pavel Páral
06. února 2014, 12:00

To, co bruselští úředníci provedli Britům s jejich plánem na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C, je opravdu mimořádné chucpe. Stanovisko, že vládou naplánovaná cena výkupu silové elektřiny z elektrárny poškozuje hospodářskou soutěž a je netržní, je nesporně v principu správné.

Podnikání majitele této elektrárny by bylo opravdu zcela bez podnikatelského rizika. Každá státní garance a regulační opatření hospodářskou soutěž pokřivují. Jenže v evropské energetice dnes žádný trh fakticky neexistuje, a to zcela a pouze vinou bruselský packalů, kteří ve spolupráci s podobně „osvícenými“ zeleným náboženstvím postiženými vládami vnutili Evropě absurdní systém podpory obnovitelných zdrojů.

A marxistickými plánovači zcela zdecimovaný trh s emisními povolenkami tento problém ještě znásobil. Je evidentní, že v identické situaci jako jsou dnes Britové, budeme ve velmi krátké době i my s naším Temelínem, byť máme přece jen výhodu jistého časového prostoru pro řešení energetického problému, který musí Londýn řešit nejpozději ihned.

Obnovitelné zdroje zničily tržní principy v odvětví, protože výkup jejich produkce je povinný a přednostní. Při rozsahu vybudovaných větrníků a solárů to stlačilo ceny silové elektřiny pod úroveň, která podmiňuje elementární návratnost investic do jakéhokoli nového klasického zdroje, ať už jde o uhlí, plyn, či jádro.

Nerovné podmínky

Fakticky dnes se žádný nový klasický, tedy spolehlivý a stálý energetický zdroj nemůže být postaven bez nějaké formy státní podpory, protože by v soutěži s tím nespolehlivým a nestabilním větrníkem nikdy nemohl soutěžit, kvůli zcela nerovným podmínkám.

Britové jsou v situaci, kdy jejich hodně staré jaderné elektrárny budou muset být odpojeny od sítě a trvale odstaveny. Možnosti dovozu elektřiny na ostrovní stát jsou omezené a musí tedy vyřešit své skutečně existenční potřeby stabilních dodávek energie v dostatečném předstihu. Chovají se přitom mimořádně vstřícně k evropské klimatické, ve skutečnosti spíše klimakterické, politice v tom, že kladou důraz na zdroje, který neemituje CO2. Za to se dočkají kritiky, že ničí trh, o jehož pravidlech fungování autoři tohoto stanoviska zcela evidentně neví vůbec nic.

O tom, že tahle fanaticky zelená a zcela protitržní energetická politika EU již nyní dramaticky ničí konkurenceschopnost evropských průmyslových firem a připraví o pracovní místa miliony Evropanů, je pak už škoda psát.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

A je to venku

Jako vždycky

Mariin happyend


Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít