Brusel si posvítí na manažerské výhody

29. dubna 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
29. dubna 2009, 00:00

Evropská komise dnes přijme dvě doporučení, která by měla zaručit propojení odměňování manažerů se skutečnou výkonností a zabránit podobnému selhání, jaké přišlo během finanční krize. Omezení zlatých padáků však není tak jisté, protože návrhy Komise mají opět pouze formu nezávazných doporučení.

Isifa.cz

V roce 2004 Brusel přijal soubor opatření, která měla akcionářům společností obchodovaných na burze poskytnout lepší přehled o odměňování manažerů těchto firem. Implementace příslušných doporučení do národních legislativ nicméně nebyla závazná, a tak se jí mnoho členských států vyhnulo nebo přijalo jen některá z nich.

Ve zprávě Komise z roku 2007 se uvádí, že existuje mezi akcionáři „velmi dobrý přehled o výši odměn pro vedoucí pracovníky“, nicméně často nejsou „plně zapojeni“ do rozhodování o systému odměn.

Po propuknutí globální finanční a ekonomické krize se opět problematika platů vrcholných manažerů dostala do popředí zájmu Komise, protože vedoucí pracovníci krachujících firem často odcházeli z královským odstupným.

Evropská exekutiva se zaprvé snaží „napravit nerovnovážnosti“ v platech ředitelů společností kótovaných na burze a za druhé představí konkrétní návrhy na odměňování manažerů ve finančním sektoru.

Žádné zlaté padáky pro chybující manažery

První doporučení Komise se bude do značné míry opírat o materiály přijaté v roce 2004. Nabádá členské státy, aby zakázaly poskytování tzv. zlatých padáků řídícím pracovníkům firem, kteří je opouštějí ve svízelné situaci.

Komise se navíc přiklání k závislosti odměňování manažerů ne na základě krátkodobé výkonnosti společnosti, ale naopak na dlouhodobě udržitelné prosperitě. Aby toho Brusel dosáhl, navrhne překlenovací období (3 roky) pro nové manažery, během něhož by neměli přístup ke všem odměnám. Vedoucí pracovníci by podle představ evropské exekutivy měli držet podstatné množství akcií firem, které vedou tak, aby docházelo k jejich zainteresování na dlouhodobé prosperitě podniků.

Kritici vyčítají Komisi při postupu proti vysokým platům manažerů nedostatek ambicí. Návrhy Bruselu totiž přicházejí opět pouze v podobě nezávazných doporučení, která mají členské státy – a zvlášť, když jde o regulaci nadměrných platů – sklon ignorovat.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít