Brusel si posvítí na manažerské výhody

29. dubna 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
29. dubna 2009, 00:00

Evropská komise dnes přijme dvě doporučení, která by měla zaručit propojení odměňování manažerů se skutečnou výkonností a zabránit podobnému selhání, jaké přišlo během finanční krize. Omezení zlatých padáků však není tak jisté, protože návrhy Komise mají opět pouze formu nezávazných doporučení.

Isifa.cz

V roce 2004 Brusel přijal soubor opatření, která měla akcionářům společností obchodovaných na burze poskytnout lepší přehled o odměňování manažerů těchto firem. Implementace příslušných doporučení do národních legislativ nicméně nebyla závazná, a tak se jí mnoho členských států vyhnulo nebo přijalo jen některá z nich.

Ve zprávě Komise z roku 2007 se uvádí, že existuje mezi akcionáři „velmi dobrý přehled o výši odměn pro vedoucí pracovníky“, nicméně často nejsou „plně zapojeni“ do rozhodování o systému odměn.

Po propuknutí globální finanční a ekonomické krize se opět problematika platů vrcholných manažerů dostala do popředí zájmu Komise, protože vedoucí pracovníci krachujících firem často odcházeli z královským odstupným.

Evropská exekutiva se zaprvé snaží „napravit nerovnovážnosti“ v platech ředitelů společností kótovaných na burze a za druhé představí konkrétní návrhy na odměňování manažerů ve finančním sektoru.

Žádné zlaté padáky pro chybující manažery

První doporučení Komise se bude do značné míry opírat o materiály přijaté v roce 2004. Nabádá členské státy, aby zakázaly poskytování tzv. zlatých padáků řídícím pracovníkům firem, kteří je opouštějí ve svízelné situaci.

Komise se navíc přiklání k závislosti odměňování manažerů ne na základě krátkodobé výkonnosti společnosti, ale naopak na dlouhodobě udržitelné prosperitě. Aby toho Brusel dosáhl, navrhne překlenovací období (3 roky) pro nové manažery, během něhož by neměli přístup ke všem odměnám. Vedoucí pracovníci by podle představ evropské exekutivy měli držet podstatné množství akcií firem, které vedou tak, aby docházelo k jejich zainteresování na dlouhodobé prosperitě podniků.

Kritici vyčítají Komisi při postupu proti vysokým platům manažerů nedostatek ambicí. Návrhy Bruselu totiž přicházejí opět pouze v podobě nezávazných doporučení, která mají členské státy – a zvlášť, když jde o regulaci nadměrných platů – sklon ignorovat.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít