Brusel: Evropské centrum i čokoládový ráj

19. listopadu 2010, 06:45 - Tomáš Hájek
19. listopadu 2010, 06:45

Ve svém životě jsem navštívil dvě města, která jsou neodmyslitelně spjata s čokoládou, přičemž první je v Mexiku a druhé leží v Belgii. A i když netvrdím, že jsou na světě jediná, Brusel, o němž budu dnes psát, má milovníkům čokolády jistě co nabídnout.

Foto: Wikimedia

Mohl bych se samozřejmě rozepsat o tom, že v Bruselu jsou sídla několika hlavních institucí Evropské unie. Sídlí tu Evropská komise i parlament EU. Také je tu centrála NATO. I tahle kapitola jistě k městu patří, ale Brusel je rovněž historické město, kde prostě stačí jen trávit čas. Důvodů je mnoho. Centrum není příliš rozlehlé, dá se vycházkovým krokem projít za slabou hodinku. Navíc v noci patří k nejbezpečnějším místům na světě.

Ale zpět k čokoládě. Belgická čokoláda má své jméno po celém světě. A mě skutečně uchvátily obchůdky, kterých bylo po celém městě v úzkých uličkách nespočet, s výlohami přeplněnými miliony variací na jedno a totéž téma. Čokoláda. Čokoládové tabulky nejrůznějších gramáží, některé musely vážit přes půl kila, mám to v oku. No sen. Samozřejmě i čokoládové figurky nejrůznějších tvarů. A pak pralinky. Stovky, tisíce pralinek v pytlících, krabičkách nebo jen tak za pultem, kde si je můžete koupit na váhu a hned sníst. Ale čím více toho koupíte, tím míň to stojí. A když ani tak nebudete mít dost, vydejte se na Rue de la Tete, kousek od hlavního náměstí Grand Place, kde stojí Muzeum kakaa a čokolády. Otevřeno je tu každý den kromě pondělí do 10 od půl páté odpoledne.

|Brusel |

Je to hlavní město Belgie. Sídlí zde významné instituce Evropské unie a NATO. Brusel leží ve středu státu. Samotné město má pouze 145 tisíc obyvatel, ale celá aglomerace – Bruselský region čítá přes milion obyvatel a rozkládá se na 161 kilometrech čtverečních. Úředními jazyky jsou tu francouzština a nizozemština, často je tu ale slyšet i angličtina. Turisté, kteří toto největší město Belgie každoročně hojně navštěvují, chtějí většinou vidět sošku Manneken Pis – Čurajícího chlapečka, budovu renesanční radnice v centru nebo Atomium. Jak se sem dostanete Do Bruselu se snadno dostanete třeba letadlem, přímá linka z Prahy vyjde jednu osobu přibližně na 4 300 korun včetně všech poplatků. Do dvou tisíc korun se vejdete, pokud zvolíte dopravu autobusem, cesta sem trvá přibližně 11 hodin. S jedním přestupem vás sem doveze také vlak, více na www.cd.cz. Kde se ubytovat Ve tříhvězdičkovém hotelu se tu dá pokoj na víkend pro dvě osoby sehnat za 139 eur, a to třeba prostřednictvím www.atlas-hotel.be. V méně hvězdičkových hotelech mohou dvě osoby přespat přibližně za 70 eur, www.bnb-brussels.be.

Nejen čokoláda

Vidět byste samozřejmě měli také řadu dalších míst v Bruselu. Nedá se vynechat hlavní náměstí Grote Markt. Místo s jedinečným geniem loci, kde si historické budovy i po staletích zachovaly svoji krásu, a přesto jsou stále živé a funkční. Není příjemnějšího místa pro posezení u kávy než v některé ze stylových kavárniček. Náměstí dominuje budova městské radnice s 96 metrů vysokou věží, kterou je vidět z nejrůznějších částí města. Krásný je také dům, v němž sídlí městské muzeum. Minout katedrálu sv. Michala stojící nedaleko by byla velká škoda. Nezbytností je potom návštěva Atomia, které je pro Brusel tím, co Big Ben pro Londýn. Obří molekulu železa, která se stala symbolem města, postavili v Bruselském veletržním areálu Heysel v roce 1958 u příležitosti světové výstavy. Jen pro zajímavost – je vysoká 120 metrů a postavena byla v měřítku 1 : 165 miliardám. Z horní koule je impozantní rozhled na město i okolí.

Nakonec se ukázalo, že než se honit po městě ve snaze všechno vidět je mnohem lepší se jen tak projít po ulicích. Ideální je trasa k další ikoně Bruselu, čurajícímu chlapečkovi – Manneken Pis. I tahle padesáticentimetrová soška má zajímavou historii. Již několik století budí pozornost nejen turistů, ale také místních, kteří našli oblibu v jejím oblékání. Chlapec totiž oplývá několika stovkami oblečků, které nosí při nejrůznějších příležitostech.

Každý den čerstvé mušle

Ať už navštívíte Brusel kdykoliv, jistě mohu jen doporučit sednout si do některé z místních restaurací. Ulice Rue des Bouchers je vyhlášeným místem pro gurmány. Dát si některou z místních specialit je samozřejmě také trochu otázkou peněz. Patrně nejznámějším belgickým jídlem jsou mušle slávky, které se dovážejí do města každý den čerstvé z Holandska a podávají se spařené v míse, navíc doplněné množstvím nejrůznějších omáček. Pokud to rozpočet nedovolí, zkuste ochutnat nějaký neobvyklý dezert. Zní to zvláštně, ale mezi sladkými zákusky vám mohou nabídnout také některý z domácích sýrů.

Návštěva v čase před Vánocemi pak městu dodá ještě další rozměr. Všechny ulice i budovy jsou nádherně nasvíceny, a tak si budete chvílemi připadat jako v pohádce. Možná, že právě teď přišel čas, abyste se do Bruselu podívali i vy!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít