Brownfieldy mají zelenou

13. prosince 2010, 12:43 - Blahoslav Hruška
13. prosince 2010, 12:43

Opuštěné průmyslové areály lákají na tradici i dobrou cenu

Kdyby nějaký turista hodnotil Česko jen z okénka auta jedoucího po dálnici, nutně by dospěl k závěru, že téměř nerozezná, jestli je ještě v Německu nebo na Slovensku. Bohužel – často překotná výstavba obřích hal u hlavních tahů nedává vyniknout krajině, a už vůbec ne její historické hodnotě.
Ne vždy je přitom výhodné stavět na zelené louce a tam, kde není žádná aglomerace. Nalákat investory na netradiční možnosti stavby průmyslových areálů v rozpadajících se nebo opuštěných industriálních zónách se agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest snaží prostřednictvím Národní strategie regenerace brownfieldů. Stručně řečeno jde o to, jak z chátrající a často po léta opuštěné nemovitosti vytvořit atraktivní místo pro život i podnikání.
Strategii schválila v roce 2008 vláda a jde o dlouhodobý projekt, který si mezi sebou dělí hned tři ministerstva – průmyslu a obchodu, životního prostředí a financí. V jeho pozadí je snaha o dosažení efektivního využití dříve zanedbaného území s ohledem na tvorbu kvalitní struktury osídlení i krajiny. Plán počítá s postupným snižováním počtu brownfieldů a záborů zemědělské půdy pro novou výstavbu v souladu s principy udržitelného rozvoje.

Registr je na webu Nejpraktičtějším a také nejpracnějším výsledkem Národní strategie regenerace brownfieldů je jejich registr dostupný na adrese www.brownfields.cz, který provozuje agentura CzechInvest. Díky spolupráci s krajskými a místními samosprávami a také s historiky architektury bylo zdokumentováno 2355 lokalit, jejichž rozloha celkem činí 10 362 hektarů a plocha zastavěná objekty je 1412 hektarů. V on-line databázi, jež představuje nejatraktivnější lokality nabízené investorům a developerům, se nachází 395 objektů, které jsou připraveny k regeneraci. Zdaleka přitom nejde jen o nevzhledné a špinavé továrny, jež by odpovídaly překladu slova brownfield, tedy hnědá pole. V databázi CzechInvestu je možné najít kromě opuštěných továrních hal, zemědělských družstev a vojenských kasáren třeba také několik bývalých škol, sokoloven, pivovarů, a dokonce hned čtrnáct zámků.
„Takový katalog je užitečná věc, nabízet ale nestačí. Stát by měl legislativně upravit, aby se investování do brownfieldů vyplatilo víc než stavět na zelené louce,“ říká Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT.

Ceny klesají Zájem o využití budov, který kdysi dotvářely ráz krajiny, není velký, i když dozvuky hospodářské krize brownfieldům přejí. Jejich cena totiž za poslední dva roky klesla i o několik desítek procent a vzhledem k tomu, že průmyslová výroba jde od letošního léta opět vzhůru, mohl by se zájem investorů oživit. Investovat do staré továrny se vyplatí nejen kvůli dobrému pocitu z péče o kulturní dědictví, ale i z čistě pragmatických důvodů. Často jde o objekty, jež lidé dobře znají a jsou napojeny na dopravní infrastrukturu. Příkladem úspěšné regenerace brownfieldu a jeho financování může být Průmyslová zóna František v Horní Suché na Karvinsku, která získala od agentury CzechInvest cenu Brownfield roku 2009. Areál, jenž byl otevřen letos v květnu, vznikl z nevyužívaného černouhelného dolu, který nesl jméno rakouského císaře Františka Josefa I. „Když v roce 1999 vyjel na povrch poslední vozík uhlí, byla to pro obec se čtyřmi a půl tisíci obyvateli citelná ztráta,“ vysvětluje důvody pro oživení této oblasti starosta Horní Suché Jan Lipner.
Radnice přeměnila nevyužívaný důl v prosperující průmyslovou zónu s pomocí státních a evropských dotací. Z celkového rozpočtu 150 milionů korun šlo na „Františka“ z obecní pokladny jen 25 milionů.
Bývalá administrativní budova dolu dnes slouží jako podnikatelský inkubátor, nově byla vybudována také lehká průmyslová hala. V bývalém brownfieldu, který deset let chátral, dnes působí 25 firem a práci tu našlo na tři stovky lidí. A to už je na Karvinsku malý zázrak.

Brownfieldy v Česku

Celkem lokalit: 2355
Rozloha: 10 362 ha
Zastavěná plocha: 1412 ha

Pramen: www.brownfields.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít