Brněnský realitní trh nabírá obrátky

23. ledna 2006, 00:00 - PETR BÝM
23. ledna 2006, 00:00

JIHOMORAVSKÁ METROPOLE Zájem mezinárodních společností o pronájem obchodních prostor ve středu Brna stále stoupá, což je impulzem pro investice do rekonstrukcí. Brňané tak dnes mohou přímo v centru města nakoupit zboží známých značek.

JIHOMORAVSKÁ METROPOLE Zájem mezinárodních společností o pronájem obchodních prostor ve středu Brna stále stoupá, což je impulzem pro investice do rekonstrukcí. Brňané tak dnes mohou přímo v centru města nakoupit zboží známých značek. Nezpochybnitelnou jedničkou českého realitního trhu je sice Praha, ale poslední dobou je zřejmé, že developerské a následně i obchodní aktivity se začínají rozšiřovat i do regionů. V první řadě to platí pro Brno, kde je nyní živo ve všech segmentech trhu. EXPANZE POKRAČUJE

Výrazný posun vykazuje především sféra maloobchodních objektů. Výstavba nových hypermarketů na periferii města se pravděpodobně zpomalí, nicméně aktivita developerů se přesouvá do vnitřních brněnských čtvrtí. Moravská metropole má dnes na každého obyvatele zhruba jeden metr čtvereční plochy v obchodních komplexech, což převyšuje celostátní průměr (v celém Česku je to 0,85 metru, ve vyspělých západních zemích 1,5 metru).

Pro nové obchody se tak hledají místa hlavně v historickém jádru města. „Prvním významným milníkem byl příchod módního řetězce H&M. Ten otevřel svůj megastore o velikosti 1800 čtverečních metrů na rohu České ulice a náměstí Svobody v roce 2004. Byl to první brněnský obchod H&M otevřený v centru města,“ říká Jan Kotrbáček ze společnosti Cushman & Wakefield/Healey & Baker, který se pronájmu obchodních ploch věnuje. H&M brzy našel následníky, přičemž expanze obchodů renomovaných značek neustále pokračuje. Například letos na jaře se otevřou v České ulici prodejny o celkové rozloze přes 2700 metrů čtverečních módní značky Zara a Reserved.

To se pozitivně odráží na celkovém stavu nemovitostí v centru moravské metropole. Silné mezinárodní koncerny znamenají pro majitele objektů s prodejnami kvalitní a dlouhodobé nájemní vztahy. Představuje to příslib hraničící s jistotou, co se týká návratnosti jejich investic vložených do rekonstrukcí.

VÝJIMEČNÁ POZICE

Dynamický vývoj je i v oblasti administrativních budov. Ke dvěma už postaveným kancelářským palácům (Axis Office Park a Petrov Business Centre) v brzké době přibudou další dva: Spielberk Office Park a Brno Business Park, jejichž celková rozloha by měla dosáhnout 60 tisíc, respektive 39 tisíc metrů čtverečních.

Po jejich dokončení bude mít Brno v Česku téměř výjimečnou pozici. Až dosud totiž z celkem 1,8 milionu metrů moderních administrativních budov na regiony připadá pouhých 50 tisíc, stavějí se totiž takřka výhradně v Praze. Poptávka po kancelářských objektech mírně roste, ovšem Brnu v tomto ohledu přinejmenším u velkých nadnárodních koncernů konkuruje Bratislava. Oproti minulosti je patrné i oživení v bytové výstavbě, která ovšem dlouhodobě trpí nedostatkem vhodných pozemků. Několik desítek rezidenčních projektů je už ale v chodu - za zmínku stojí zejména Kamechy u Brněnské přehrady (855 bytů) či druhá etapa projektu Kouzelné Medlánky (184 bytových jednotek). V průměru se ceny nových bytů v Brně pohybují do 30 tisíc korun za metr čtvereční, s výjimkou atraktivních lokalit v jeho centru, kde se byty prodávají až za 35 tisíc korun za metr plochy. Z průzkumu realitní kanceláře Real Spektrum ale vyplývá, že na rezidenčním poli Brno za Prahou stále trochu zaostává i v kvalitě.

Nabídka luxusních bytů v cenách přes 60 tisíc korun za metr čtvereční tady vůbec neexistuje. Celkem se dnes v Brně staví zhruba tři tisícovky bytů.

PRVNÍ NÁJEMCI NA ŠPILBERKU Výstavba Spielberk Office Centrum, která pro brněnský realitní trh představuje událost zásadního významu, odstartovala teprve loni na jaře, ale první nájemci se už nastěhovali. Zatím byl dokončen první z pěti nízkopodlažních objektů (takzvané villy), kde se usídlily firmy Global Telesale (dceřiná společnost Lufthansy), Porr a Source Network. V přízemí tohoto domu vznikne třírozměrná prezentace celého projektu. V jarních měsících přibudou další dvě villy a výstavba celého komplexu bude pokračovat jednou z plánovaných výškových budov. Oproti původnímu harmonogramu to představuje změnu. Původně se v první etapě počítalo jen s villadomy, kde se ovšem nacházejí jen kanceláře luxusnějšího rázu, ovšem poptávka je také po „standardu“, který nabízejí právě domy výškové. NÁJMY OBCHODNÍCH PROSTOR

**(v dubnu 2005, cena za metr čtvereční a měsíc)

 Praha 1620 až 840 Kč 
 Brno150 až 550 Kč 
 Jihlava150 až 550 Kč 
 Benešov300 až 480 Kč 
 Zlín165 až 250 Kč 
 Ostrava 80 až 167 Kč  
 Olomouc125 až 160 Kč 

Pramen: ARK ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít