Brnění pro velkofilmy

31. ledna 2005, 00:00 - ONDŘEJ DRÁBEK
31. ledna 2005, 00:00

MARTIN JUNEKOd sedmnácti se věnuje historickému šermu. Koníček ho přivedl až k tomu, že začal obnovovat dávno zaniklé řemeslo - platnéřství. A Martin Junek to nedělá špatně. Jeho zbroje můžete vidět třeba ve třetím filmu o Harry Potterovi.

**MARTIN JUNEK

Od sedmnácti se věnuje historickému šermu. Koníček ho přivedl až k tomu, že začal obnovovat dávno zaniklé řemeslo - platnéřství. A Martin Junek to nedělá špatně. Jeho zbroje můžete vidět třeba ve třetím filmu o Harry Potterovi.

Vbývalé stodole přestavěné na platnéřskou dílnu řinčí plechy. Martin Junek právě opracovává helmici, za kterou zákazník zaplatí podle složitosti od dvou do deseti tisíc korun. Jeho pomocník ková meč. „Je to hodně namáhavá práce. Bolí nás klouby, záda. Na druhou stranu si zakládáme na tom, že všechno, co vyrobíme, je skutečně ruční práce,“ vysvětluje platnéř Junek, původně vyučený obráběč kovů.

Protože ho už jako mladíka uchvátil historický šerm a staré zbraně, musel se naučit, jak si zbroj sám udělat: „Nic totiž nebylo a jediná možnost byla vyrobit si to sám. Časem jsem přišel na to, že bych se tím mohl živit. Ale nebylo to jednoduché. Musel jsem hodně hledat v knihách, platnéřství jako řemeslo už vlastně zaniklo. Dalo hodně práce vymyslet, jakou technologií se stará zbroj vyráběla, co k tomu je potřeba.“

Dnes je schopen udělat všechno od helmic, přes brnění a drátěné košile až po různé chladné i palné zbraně (aktivně už nešermuje, ale založil si mušketýrskou družinu).

Se živností začínal, jak sám říká, „v garáži“ v roce 1995, pak si vzal úvěr a přebudoval bývalou stodolu na novou dílnu. „V současnosti už mám dluhy splacené, ale budu si muset vzít další úvěr. Potřebujeme rozšířit a hlavně zrychlit výrobu.“ Aby ne. Jeho práce je na trhu vyhledávaná. Nejen v Česku, ale třeba i v Hollywoodu. Jeho brnění „hraje“ například ve třetím dílu Harryho Pottera. „Konkurence samozřejmě existuje, ale spousta firem vyrábí brnění jako dekoraci, kterou si můžete pověsit na zeď. O nás je známé, že se specializujeme na brnění, která jsou skutečně funkční. Na každý díl dáváme také naši značku jako záruku kvality a také abychom měli přehled, co jsme vyrobili,“ uzavírá Junek.

 

Příběhy malých českých podnikatelů s originálními nápady sledujte každé pondělí a čtvrtek před desátou večerní v televizi Prima. Dokumentární cyklus produkoval mobilní operátor Oskar. www.dvanactodvaznych.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít