Britské politiky nemáme co učit

05. května 2011, 14:03 - Jakub Křešnička
05. května 2011, 14:03

České velvyslanectví v Londýně domlouvá návštěvu Prahy na nejvyšší vládní úrovni

Byl jediným Čechem pozvaným na britskou královskou svatbu. S královnou Alžbětou II. se ale český velvyslanec v Británii Michael Žantovský osobně setkal už několikrát. „Ona je dokonalý profesionál, a navíc bezprostřední a přátelská. Mám pro ni hluboký obdiv,“ říká Žantovský. Kromě reprezentace má ale velvyslanec napilno i jinak. Momentálně připravuje návštěvu prezidenta Klause v Británii a britský vládní výjezd do Prahy.

EURO: Zapůsobil na Vás podobně jako královna i někdo z britských politiků? ŽANTOVSKÝ: Většinou oslňují mimořádnou kultivovaností. Dokáží obdivuhodně vystupovat, jejich řečnické schopnosti lze dávat za vzor. Je to doklad toho, že Británie je jednou z nejstarších demokracií. Věci, na něž my v Česku stále narážíme, jsou tady součástí plynulé demokratické debaty.

EURO: Když sledujete, co se děje na české politické scéně, jste rád, že jste v Londýně? ŽANTOVSKÝ: Jistě neočekáváte, že takovou otázku bude diplomat komentovat…

EURO: A co třeba průběh posledních voleb, které proběhly v Británii ve stejné době jako v ČR? ŽANTOVSKÝ: Pozoruhodné bylo, že mezi volbami a sestavením vlády uplynulo pět dní, a všichni se tehdy pozastavovali nad tím, jak to bylo dlouhé a složité. Když pak člověk srovná, jak dlouho trvá sestavování u nás, je to zajímavý nepoměr.

EURO: Češi by mohli poradit, jak protahování zdůvodnit. I belgický velvyslanec by jistě mohl pomoci. ŽANTOVSKÝ: Takové nápady jsme měli jen polovážně. Ale dobře, že jsme se rad zdrželi. Já když vidím, jak tady probíhá koaliční dialog, tak si myslím, že je britské politiky nemáme co učit.

EURO: Chystá se nějaká oficiální návštěva? ŽANTOVSKÝ: Ty se připravují neustále. Z Česka na pracovní návštěvu brzy přijede prezident Klaus v souvislosti s konferencí o změnách klimatu na univerzitě v Cambridgi. Jednáme také o návštěvě v Praze na nejvyšší vládní úrovni, která se uskuteční v nejbližší době.

EURO: Má to co dělat se současnou meznárodněpolitickou situací? ŽANTOVSKÝ: Na několika rovinách. Máme podobné vlády i pohled na řadu otázek v EU, z toho vyplývá intenzivní dialog ohledně evropských otázek. I s ohledem na mezinárodní bezpečnost je neustále prostor k jednání. V případě hospodářské spolupráce jsme aktivní zemí, dovoz do Británie po propadu během finanční krize opět stoupá a do budoucna se díváme s optimismem.

EURO: Zdá se Vám, že ekonomická krize už v Británii odeznívá? ŽANTOVSKÝ: Ta akutní část tady už skončila, nicméně tato země se k hospodářskému růstu vrací pomaleji než například Německo nebo středoevropské země, včetně zaplať pán bůh i té naší. Úsporná opatření, ať už ohlášená daňová, v penzijní oblasti, sociální péče atd. jsou citelná a vedou řadu pozorovatelů ke konstatování, že to bude jeden z nejvážnějších propadů životní úrovně v mírových dobách moderní Velké Británie.

EURO: Jak na to reagují Britové? ŽANTOVSKÝ: Na konci roku i minulý měsíc tu byly velmi bouřlivé protestní pochody. Nicméně bych řekl, že to politickou stabilitu neohrožuje, a zatím nevidím, že by to vedlo k nějaké vážné polarizaci. Jak ta opatření budou dopadat, je nutné počítat s tím, že budou vyvolávat projevy nespokojenosti.

EURO: Česká ministerstva obchodu a zahraničí teď dohadují novou koncepci podpory exportu. Doléhá na vás? ŽANTOVSKÝ: Obchodně-ekonomické úseky ambasád se hodně redukovaly, zejména v zemích, kde má zastoupení CzechTrade, a zemích EU. Ještě před osmnácti měsíci, když jsem přišel, měli jsme úsek trojčlenný, dneska to obstarává jediný diplomat. Nicméně pokud se nastolí správné vazby s reformovaným CzechTradem a podobně, myslím si, že jsme schopni zastávat úkoly podpory exportu bez ztráty kvality.

EURO: Co konkrétně pro vývozce děláte? ŽANTOVSKÝ: Můžeme pomoci je představit a kontaktovat s britskými partnery, to je všechno práce pro našeho ekonomického diplomata, který spolupracuje s agenturami CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism. Velmi aktivní začíná být také česko-britská obchodní komora, jejíž akce se konají na ambasádě.

EURO: Je to hlavní důvod rekonstrukce velvyslanectví? ŽANTOVSKÝ: My se slovu rekonstrukce snažíme vyhýbat. Jde spíše o odstranění největších nedostatků budovy, která byla ponechána patnáct let bez jakékoli investice. A jakkoli nejsou leckteré opravy příliš odložitelné, pro nás je prioritou diplomatické fungování, zvlášť při důležitých událostech. Vlastně jde o sanaci.

EURO: Kde vidíte pro české firmy nevyužité příležitosti? ŽANTOVSKÝ: Britský trh je velice sofistikovaný a globální. To znamená, že sem dnes vyvážejí všechny světové ekonomiky, včetně těch rychle se rozvíjejících v Asii. Takže najít si tady místo není lehké. Ale myslím si, že třeba pro produkty s vysokou přidanou hodnotou, jako je software, je Británie velmi atraktivní. Vím o tom, že máme celou řadu výrobců, kteří jsou v této oblasti na špičce, ale možná nemají dostatečné finanční nebo marketingové zázemí, aby se na takovýto trh troufli. To ale musí přijít.

EURO: Stěžují si pořád Britové na pracovníky „z východní Evropy“, ať už z Polska nebo Česka? ŽANTOVSKÝ: Ve většině případů se setkávám spíše s chválou. Čeští pracovníci tu většinou mají dobrou pověst –jsou kvalifikovaní, schopní i jazykově disponovaní. Některé problémy samozřejmě existují. My narážíme hlavně na potíže s některými zprostředkovatelskými agenturami, jež se někdy nechovají úplně zodpovědně. Občas je pro ně název „zprostředkovatelské“ až příliš lichotivý – jde spíše o aktivity na hranici kriminální činnosti. Kvůli nim se stává, že se Češi, kteří sem přijedou za prací, ocitnou bez prostředků, bez práce, a někdy i bez dokladů. Na tyto problémy upozorňujeme jak občany na našich webových stránkách, tak samozřejmě i oficiální instituce a orgány činné v trestním řízení.

EURO: Na co si tedy zájemci o práci v Británii mají dát pozor? ŽANTOVSKÝ: Pokud se chystají využít služeb agentury, měli by si o ní něco zjistit, ověřit si její pověst, kontaktovat někoho, kdo jejích služeb využil. Měli by si zajistit dostatek financí nejen pro cestu do Británie, ale i na cestu zpět. A rozhodně nedávat z ruky cestovní doklady, rodné listy, kreditní karty a jiné dokumenty, které je možné zneužít.

EURO: O jaké profese je největší zájem? ŽANTOVSKÝ: Čechy tu potkáte v mnoha oborech. Působí v hotelích a restauracích, jsou zde učitelé, zdravotní sestry, doktoři. A také v londýnské City je celá řada českých odborníků. Dobrou pověst tu mají i čeští instalatéři, elektrikáři. To jsou služby, které dnes není v Británii lehké sehnat v potřebné kvalitě a za dostupnou cenu. Tam jsou velké příležitosti.

Michael Žantovský Český překladatel, tlumočník, psycholog, publicista, spisovatel, textař, politik a diplomat je na velvyslanectví České republiky v Londýně od října 2009. Byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra, pracoval jako poradce prezidenta Havla a za Občanskou demokratickou alianci, kde byl krátce i předsedou strany, byl zvolen i do Senátu. Během své diplomatické kariéry byl velvyslancem i ve Spojených státech a Izraeli.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít