Britské ano homosexuálnímu ano

07. února 2013, 11:09 - Martin Čaban, Petr Třešňák
07. února 2013, 11:09

Poslanci britského parlamentu v prvním kole hlasování podpořili manželství homosexuálních párů. Zákon jim umožní uzavírat od roku 2014 církevní i občanské sňatky. Debata v dolní komoře byla dlouhá, komentář deníku The Daily Telegraph si však pochvaluje, že byla alespoň důstojná. Komentátor Guardianu je rád hlavně za to, že je nová norma schválena.

The Guardian: Na špatné straně dějin

Bezprostřední reakce na schválení zákona o homosexuálních manželstvích se právem a nevyhnutelně točily kolem rozštěpení Konzervativní strany a mohutné revolty proti Cameronovi. Jak začínají za obzorem vykukovat volby v roce 2015, záleží na takových věcech čím dál víc. Ale přistupujme k nim střízlivě a spíše z hlediska chladné historie než horkých zpráv. Z historického hlediska bylo nejdůležitější událostí úterního večera to, že parlamentem prošel vládní návrh zákona o manželství osob stejného pohlaví.

Dobře. Umožnit gayům a lesbám manželství je progresivní sociální reforma, jejíž čas nadešel. Změna je v principu správná, dobře načasovaná, veřejné mínění je na ni připraveno a její protivníci se s ní budou muset naučit žít. Za pár let nám přijde podivné, kolik humbuku se kolem tohoto kroku nadělalo. Při debatě se ukázalo, že nemalá část toryů je na správné cestě. Bohužel jich není dost.

Hlasování ukázalo něco hlubokého a nezdravého z útrob strany. Úterní večer byl zatím poslední ukázkou krize, jíž trpí důvěryhodnost toryů. Zákon měl ukázat, co se ve straně změnilo. Existuje něco jako proces modernizace. Je ale zastíněn hlasitým křikem o tom, co se nezměnilo a co se měnit nechce.

The Daily Telegraph: Zbytečná kakofonie

Politika okolo sňatků homosexuálních párů a zejména štěp uvnitř konzervativní strany může zastínit společenskou důležitost, kterou téma má. Institut sňatku, který jsme po staletí znali jako svazek muže a ženy, se v naší zemi navždy mění.

Alespoň že tento zásadní krok byl doprovázen vážnou a zdvořilou debatou v dolní komoře. Kéž by se totéž dalo říci o mediální debatě. Viděli jsme, jak jsou oponenti návrhu – nejen z řad církví, ale též sociálních konzervativců (kategorie, která zahrnuje i dost labouristických poslanců) – nálepkováni jako bigotní blázni vystupující „proti rovnosti“.

Smutné je, že tento tón nastavila sama Downing Street. Byl to záměr. Cameronovým cílem bylo předvést torye jako společensky progresivní a zároveň upozadit ty, kteří cítí k takové politice odstup. Výsledkem je, že svázal svou stranu s reformou bez velké veřejné poptávky, která nebyla ani ve volebním programu konzervativců ani v koaliční smlouvě.

Veřejnost se dlouho prokazovala jako tolerantní a adaptabilní, dokud se sňatky homosexuálních párů nestaly realitou. Ale i kdyby země změnu přijala, Cameron zjistí, že jeho strana z toho profitovat nebude.


Čtěte také:

Dienstbier podpořil adopce dětí homosexuálními páry

Der Standard: Stesk po přehledném světě

Sňatky homosexuálních mužů mají údajně pozitivní vliv na zdraví


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít