Britové mění žárovky

11. října 2007, 18:00 - Pavel Matocha
11. října 2007, 18:00

Úspory energie

Všechny velké obchodní řetězce ve Velké Británii oznámily, že během příštích několika let přestanou prodávat klasické žárovky a budou nabízet jen ty energeticky úsporné. V Británii bude tedy možné po roce 2012 spatřit běžnou žárovku jen výjimečně nebo v muzeích. Británie chce být první evropskou zemí, jež klasické žárovky odmítne. Už od příštího roku by proto neměly být v prodeji žárovky s příkonem nad 150 wattů, o rok později mají zmizet klasické stowattovky. Dle ministra životního prostředí Hilaryho Benna se přechodem na úspornější typ ušetří v zemi mimo jiné pět milionů tun oxidů uhlíku, které nebudou vypuštěny do atmosféry.
Spojené království však není jedinou zemí, která se rozhodla klasické žárovky „zhasnout“. V Austrálii budou zakázány od roku 2010 a Čína je přestane používat do deseti let. Přitom právě v Číně se dle statistik vyrábí sedmdesát procent světových žárovek. O zákazu nebo postupném opuštění těchto svítidel se debatuje v několika státech USA i v některých evropských zemích.
Klasické žárovky spotřebovávají ke stejnému světelnému výkonu výrazně více energie než žárovky úsporné. Přes 90 procent energie se totiž mění v teplo, nikoli světlo. Energeticky úsporné žárovky jsou sice zatím dražší, ale déle vydrží. Na druhé straně byly i z britského ministerstva kritizovány za to, že se rozzáří pomaleji než žárovky tradiční, což může vadit starším lidem i těm s horším zrakem. Přesto je jejich nástup v Británii zřejmě nezadržitelný. V roce 2000 jich bylo v britských domácnostech podle statistiky 26 milionů, nyní je to už 110 milionů. Nadále ale v prodejích převažuje asi 80 procent žárovek klasických.
Britská firma Currys už v březnu oznámila, že po vyprodání zásob nebude nové klasické žárovky od výrobců nakupovat. Tesco chce ukončit jejich prodej do roku 2011, většina ostatních maloobchodních podniků v roce 2010. A společnost Co-op zastavila jejich prodej v padesátce supermarketů už tento měsíc, přičemž do tří let ukončí prodej ve všech svých 2300 prodejnách.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít