Britové mění žárovky

11. října 2007, 18:00 - Pavel Matocha
11. října 2007, 18:00

Úspory energie

Všechny velké obchodní řetězce ve Velké Británii oznámily, že během příštích několika let přestanou prodávat klasické žárovky a budou nabízet jen ty energeticky úsporné. V Británii bude tedy možné po roce 2012 spatřit běžnou žárovku jen výjimečně nebo v muzeích. Británie chce být první evropskou zemí, jež klasické žárovky odmítne. Už od příštího roku by proto neměly být v prodeji žárovky s příkonem nad 150 wattů, o rok později mají zmizet klasické stowattovky. Dle ministra životního prostředí Hilaryho Benna se přechodem na úspornější typ ušetří v zemi mimo jiné pět milionů tun oxidů uhlíku, které nebudou vypuštěny do atmosféry.
Spojené království však není jedinou zemí, která se rozhodla klasické žárovky „zhasnout“. V Austrálii budou zakázány od roku 2010 a Čína je přestane používat do deseti let. Přitom právě v Číně se dle statistik vyrábí sedmdesát procent světových žárovek. O zákazu nebo postupném opuštění těchto svítidel se debatuje v několika státech USA i v některých evropských zemích.
Klasické žárovky spotřebovávají ke stejnému světelnému výkonu výrazně více energie než žárovky úsporné. Přes 90 procent energie se totiž mění v teplo, nikoli světlo. Energeticky úsporné žárovky jsou sice zatím dražší, ale déle vydrží. Na druhé straně byly i z britského ministerstva kritizovány za to, že se rozzáří pomaleji než žárovky tradiční, což může vadit starším lidem i těm s horším zrakem. Přesto je jejich nástup v Británii zřejmě nezadržitelný. V roce 2000 jich bylo v britských domácnostech podle statistiky 26 milionů, nyní je to už 110 milionů. Nadále ale v prodejích převažuje asi 80 procent žárovek klasických.
Britská firma Currys už v březnu oznámila, že po vyprodání zásob nebude nové klasické žárovky od výrobců nakupovat. Tesco chce ukončit jejich prodej do roku 2011, většina ostatních maloobchodních podniků v roce 2010. A společnost Co-op zastavila jejich prodej v padesátce supermarketů už tento měsíc, přičemž do tří let ukončí prodej ve všech svých 2300 prodejnách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít