Brigádník vedený na úřadu práce

29. října 2007, 00:00 - Petr Kučera
29. října 2007, 00:00

Jak máme zdanit mzdu 2000 korun hrubého brigádníkovi - uchazeči o zaměstnání vedeném na úřadu práce?

Jak máme zdanit mzdu 2000 korun hrubého brigádníkovi - uchazeči o zaměstnání vedeném na úřadu práce?

Alena Štěpánová

Zdanění této mzdy u zaměstnavatele závisí na tom, zda u něj brigádník podepsal „prohlášení poplatníka“ podle § 38k odst. 4 zákona o daních z příjmů.

V případě, že zaměstnanec (pracující zřejmě na dohodu o pracovní činnosti či na dohodu o provedení práce) prohlášení podepsal, sráží se mu zálohy na daň a uplatňují se mu slevy na dani podle § 35 ba zákona o da-

ních z příjmů, a to alespoň základní sleva ve výši 600 korun za měsíc. Zaměstnanci není v tomto případě srážena v daném měsíci žádná záloha na daň z příjmu. Vypořádání daně z příjmů a případně zaplacených záloh se u zaměstnance provede v takzvaném ročním zúčtování.

V případě, že brigádník u zaměstnavatele „prohlášení poplatníka“ nepodepíše, je příjem zdaněn 15% srážkovou daní podle § 6 odst. 4 a § 36 odst. 2, písm. c, bod 4. Daňová povinnost poplatníka (zaměstnance) je tímto vypořádána.

Ing. Vlastimír Čech daňový konzultant APOGEO Tax

Mohlo by vás zajímat

  • Rekola mění dopravu v českých městech

  • Roman Šmucler: Češky jsou posedlé zvětšováním prsou

  • Vinař Pavel Chrást: Víno se v Česku předražuje

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Adam Hazdra: Třetina lidí je v práci nespokojených

  • Je o mě zájem, říká expremiér Jiří Paroubek v Euro TV

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

Hry pro příležitostné hráče