Břežanskému superlaseru ELI hrozí nedostatek financí

10. června 2013, 10:11 - Blahoslav Hruška
10. června 2013, 10:11

V Dolních Břežanech vzniká největší vědecký projekt v Česku – superlaser ELI. Zatímco stavba haly v hodnotě 1,8 miliardy korun, kterou vysoutěžilo konsorcium firem Metrostav, OHL ŽS a VCES, slavnostně odstartovala, vědce trápí mnohem palčivější problém. ELI má zajištěno financování jen do roku 2015.

A pokud se nepodaří vyjednat výjimku v Bruselu a naplní se katastrofický scénář, hrozí, že v Dolních Břežanech vznikne jen luxusní sklad s nevybaleným superlaserem vyskládaným v transportních krabicích.

Na první pohled je peněženka superlaseru naditá. Společně s vedlejším projektem HiLase na něj jde 7,6 miliardy korun – 85 procent z této částky pochází z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, o zbytek se má postarat státní rozpočet.

Jenže peníze nám Evropská komise přidělila v právě končícím rozpočtovém rámci, a musejí tak být utraceny do konce roku 2015. Již teď je jisté, že se to nestihne. Samotnou budovu stavbaři předají na jaře 2016, do konce téhož roku pak bude probíhat zapojování a testování superlaseru v hodnotě 1,1 miliardy korun, který dodají Američané z kalifornské Lawrence Livermore National Laboratory.

Vyčerpat dotaci na stavbu problém zřejmě nebude. Zato superlaseru hrozí, že na jeho poslední platbu, která by měla pokrýt transport a instalaci odzkoušeného prototypu, už kvůli striktním bruselským pravidlům proplácení projektu dotační peníze nebude možné použít.

„Ve smlouvě máme naštěstí klauzuli, která nám umožňuje kontrakt vypovědět tak, aby unikátní zařízení bylo dodáno do Česka. Byť ve stadiu před finalizací,“ vysvětluje Roman Hvězda, manažer projektu ELI.

Elegantní pojistkou je dohodnout s Bruselem takzvané fázování. Jinými slovy uzavřít doplněk dotační smlouvy, která vyjme z celkového balíku část dotace a přesune ho do dalších let. Ministerstvo školství jako správce OP VaVpI vyjednává s Bruselem o 33 milionech eur do roku 2017 – 17 milionů by mělo jít na dokončení instalace laseru, zbytek pak Praha žádá na platy pro vědecký tým ELI. I ten by se totiž v roce 2016 bez unijních peněz ocitl téměř na suchu.


Čtěte také:

Horký brambor

Superlaser ve skluzu

Vlastimil Růžička: Provoz superlaseru bude stát 500 milionů korun ročně


Celý článek najdete v dnešním vydání týdeníku Euro

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít