Brazílie: Růst popožene olympiáda a fotbalový šampionát

05. října 2011, 13:02 - Jaroslav Vomastek
05. října 2011, 13:02

Hospodářství největší latinskoamerické země v posledních letech letí dopředu rychlostí kolem deseti procent. Brazílie těží ropu i kovy, pěstuje cukr i sóju, vyrábí auta i letadla.

Foto: Profimedia.cz

Už téměř 200 milionů obyvatel představuje velký spotřebitelský trh a boom této země v současnosti dále akcelerují přípravy na blížící se olympiádu a světový šampionát ve sportu, kteří právě Brazilci zbožňují – ve fotbale.

Brazílie je se 193 milióny obyvatel demograficky, ale i geograficky a ekonomicky největší zemí Latinské Ameriky. Rozlohou i počtem obyvatel zaujímá ve světovém žebříčku páté místo. Její ekonomika je pak ve světě 8. největší a podle nedávné studie společnosti PricewaterhouseCoopers má reálnou šanci posunout se do roku 2050 na čtvrtou příčku.

Přestože Brazílie nedosahovala v posledních deseti letech tak robustního ekonomického růstu jako Čína a Indie, má stejně jako Rusko solidní šanci přiblížit se k úrovni HDP průmyslových zemí. To ji řadí do prestižního klubu BRIC zemí. Dalším společným znakem s Ruskem jsou bohaté zásoby nerostných surovin, což obě země odlišuje od zbývajících zemí BRIC: Číny a Indie.

Vzhledem k nízké míře otevřenosti ekonomiky, která v roce 2008 činila 14 procent, je Brazílie poměrně odolná vůči externím šokům. Přesto se pokles globální poptávky v krizových letech 2008 a 2009 promítl i na snížení exportní výkonnosti Brazílie, která byla jednou z hlavních příčin stagnace ekonomiky v roce 2009. Po poměrně solidním růstu HDP, který v letech 2007 a 2008 přesahoval pět procent, poklesl brazilský HDP v roce 2009 o 0,6 procenta.

Od počátku roku 2010 se brazilská ekonomika vrátila k silnému růstu. Ten byl tažen především spotřebou domácností a soukromými investicemi. K výraznému oživení ekonomiky přispěla také fiskální stimulace, zlepšení přístupu k úvěrům a v neposlední řadě zvýšené vládní výdaje v souvislosti s říjnovými prezidentskými volbami. Ve druhé polovině roku začala ekonomika vykazovat známky přehřívání, které se projevovaly zejména zvýšením inflačních tlaků. Za celý loňský rok pak brazilská ekonomika povyrostla o 7,5 procenta.

Z hyperinflace se Brazílie poučila

Po neblahých zkušenostech s hyperinflací v 90. letech jsou Brazílie i ostatní země Jižní Ameriky velmi citlivé na jakékoli známky rostoucích cen. V reakci na známky nerovnováhy ekonomiky proto přistoupila nová administrativa prezidentky Roussefové k utahování fiskální i monetární politiky. Ukončení některých fiskálních zvýhodnění, zvýšení základní úrokové míry Selic a zpřísnění úvěrových podmínek přispěly k pozvolnějšímu a udržitelnějšímu růstu brazilské ekonomiky v první polovině tohoto roku. Pro celý rok 2011 je pak odhadován růst kolem čtyř procent. Při zpomalující spotřebě domácností bude další ekonomický vývoj ovlivněn zejména velkými infrastrukturními projekty, které se připravují v souvislosti s Mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2014 a Olympijskými hrami v roce 2016, jejichž hostitelem bude právě Brazílie.

Světová jednička na cukr a kávu, čtyřka na auta

Jedním ze základních znaků brazilské ekonomiky jsou obrovské zásoby nerostných surovin. Těží se zde řada strategických surovin jako ropa, železná ruda a další kovy. Na vývoj v těžebním sektoru, stejně jako v navazujícím metalurgickém průmyslu a v celém hospodářství, pozitivně působilo oživení světové ekonomiky a s ním spojená vyšší poptávka a růst cen.

Země je zároveň největším světovým exportérem mnoha zemědělských komodit: cukru, sóji, kávy, kuřecího či hovězího masa. Zemědělství a navazující potravinářský průmysl vytvářejí přes 30 procent HDP a na brazilském exportu se podílejí celou čtvrtinou. Na domácím trhu se přitom uplatní přes 80 procent produkce, pouze necelá pětina směřuje na vývoz.

Brazílie má poměrně diverzifikovaný zpracovatelský průmysl, jehož výrobky tvoří značnou část průmyslové produkce i vývozu. Stěžejním oborem je, stejně jako v Česku, výroba automobilů představující téměř čtvrtinu průmyslové výroby. V krizových letech 2008 a 2009 sektoru pomohlo zavedení daňových úlev a zvýhodnění úvěrových podmínek na nákup automobilu. V roce 2010 výroba vzrostla o 22 procent a země se stala čtvrtým největším automobilovým trhem světa.

Brazílie je země s obrovským ekonomickým potenciálem. Dnes již není pouze dodavatelem nerostných surovin a zemědělských výrobků, ale i složitých hi-tech zařízení včetně těch pro kosmický výzkum. Uvědomíte si to například, až na některé evropské letecké lince poletíte brazilským letadlem Embraer a při letu budete pít kávu, která bude pocházet právě z brazilských plantáží.

Autor pracuje jako ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít