Brazilci chtějí spolupracovat

06. června 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
06. června 2005, 00:00

NÁVŠTĚVA V PRAZE V největší a nejlidnatější zemi Latinské Ameriky má český průmysl dobré jméno. Není tedy divu, že brazilské firmy chtějí se společnostmi ze středu Evropy více spolupracovat. Delegace podnikatelů, sdružených v Obchodní komoře Sao Paulo, navštívila v květnu Prahu.

NÁVŠTĚVA V PRAZE V největší a nejlidnatější zemi Latinské Ameriky má český průmysl dobré jméno. Není tedy divu, že brazilské firmy chtějí se společnostmi ze středu Evropy více spolupracovat.

Delegace podnikatelů, sdružených v Obchodní komoře Sao Paulo, navštívila v květnu Prahu. Prezident zmíněné komory Alfredo Cotait Neto zde mimo jiné podepsal memorandum o obchodní spolupráci se zástupci Hospodářské komory ČR.

Návštěvy více než dvaceti brazilských firem v Česku se zúčastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, agentur CzechTrade a CzechInvest a Svazu průmyslu a dopravy. Hovořili o možnostech vzájemné spolupráce i o příležitostech pro tuzemské podnikatele. Kontakty na jihoamerické firmy a upřesnění jejich poptávky lze získat u zmíněných agentur.

ČESKÝ PRŮMYSL MÁ DOBRÉ JMÉNO Mezi hlavní obchodní partnery Brazílie patří USA, Argentina, Nizozemsko, Německo, Japonsko, Čína, Mexiko, Belgie, Lucembursko a Itálie. Zástupci obchodní komory Sao Paulo při návštěvě Prahy připomněli, že v Brazílii má dobré jméno i český průmysl. Úspěšně tam již fungují čtyři brazilsko-české firmy: Pragotec se zabývá mimo jiné dodávkami zařízení pro cementárny, firma Centroprojekt do Brasil se zaměřuje na dodávky staveb a technologických zařízení pro čištění a úpravu vod. Společnost Mitas do Brasil vyrábí například pneumatiky pro stavaře nebo stroje pro gumárenský průmysl a firma Omnipol Brasiliera obchoduje s vojenskou a leteckou technikou. PŘÍLEŽITOSTI V MNOHA OBORECH

V Praze projevili zájem o navázání kontaktů s českými partnery zástupci brazilských společností z mnoha různých oborů. Například společnost I. B. E. F. International chce do Česka vyvážet tropické ovoce, firma Trust Trading International nabízí přírodní šťávy, med a kávu. Různé druhy kávy z Brazílie by rády vyvážely také společnosti Aranha Barbosa Comercio Exportacao de Cafés Ltda. a Café Jaguari Ltda. A specializací firmy Bebidas WILSON Ind. e Com. Ltda. jsou limonády v prášku, kakao v prášku, kečupy, extrakty a jiné výrobky z rajčat.

Společnost Pigna Exportacao Ltda. Empresa agenciodara by zde ráda našla dovozce svých porcovaných mražených kuřat. Firma Quatro Marcos Ltda. plánuje do Česka dodávat mražené hovězí maso a vnitřnosti. Rozmanitost oborů potvrzuje i společnost Anjo Ind. e Com. De Plásticos Ltda., která nabízí plastové panenky a hračky. Firma Ceramica Stefani S. A. nabízí vodní filtry pro domácí potřebu. Společnost Marchesan Implementros e Máquinas Agricolas TATU S. A. zde chce najít odběratele zemědělské techniky.

Se zajímavým projektem přichází Uniao da Agroindustria Canavieira do Estado Sao Paulo - chce do Česka vyvážet alkohol jako palivo do automobilů a cukr na pálení alkoholu. Pokud je motor auta přizpůsoben na etanol, může být palivem právě alkohol.

Řada firem má naopak zájem o vývoz z České republiky: Firma Artefatos Klopffleisch Ltda. stojí o příslušenství ke spinningovým kolům, k vybavení pro posilovny, k plážovým raketám, ke stolnímu fotbalu, tenisu či hokeji nebo ke kulečníkovým stolům. Společnost Eurobras Construcoes Metálicas Moduladas Ltda. by ráda do Brazílie dovážela přenosné toalety, kontejnery nebo čerpadla. O součástky pro zemědělské drtičky má zájem firma Máquinas Agrícolas Jacto S. A.

Syntetické materiály pro výrobu obuvi by z Česka chtěla dovážet společnost Alexandre Couto Rosa Assessoria de Estilo e Venda, firma Maquinas e Componentes Eletronicos má zájem o oscilační ventily pro vysokofrekvenční přístroje a společnost UNIPAC Ind. E Com. o polyetylen a součásti pro automobilový průmysl.

ROSTOUCÍ TRH

Brazilská ekonomika v posledních letech výrazně roste - vloni o 5,2 procenta. Největší země Latinské Ameriky se může pochlubit zejména bohatými zdroji nerostných surovin. Hlavními produkty jsou železná ruda, surová ropa, hliník, černé uhlí, fosfáty a mangan. Nezanedbatelná je též průmyslová výroba. Mezi hlavní produkty patří ocel, surové železo, cement, surová ropa či automobily.

Brazílie dováží zejména surovou ropu, ropné deriváty, topné oleje, léčiva, heterocyklické sloučeniny, pšenici a zrna. Zájem má také o nástroje a přístroje na měření a zkoušení, osobní automobily, motory a jejich součástky (včetně dílů pro traktory), generátory, elektrické transformátory, integrované obvody a mikroelektroniku, telefonní a telegrafické přístroje nebo automaty pro zpracování dat. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít