Brazilci chtějí spolupracovat

06. června 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
06. června 2005, 00:00

NÁVŠTĚVA V PRAZE V největší a nejlidnatější zemi Latinské Ameriky má český průmysl dobré jméno. Není tedy divu, že brazilské firmy chtějí se společnostmi ze středu Evropy více spolupracovat. Delegace podnikatelů, sdružených v Obchodní komoře Sao Paulo, navštívila v květnu Prahu.

NÁVŠTĚVA V PRAZE V největší a nejlidnatější zemi Latinské Ameriky má český průmysl dobré jméno. Není tedy divu, že brazilské firmy chtějí se společnostmi ze středu Evropy více spolupracovat.

Delegace podnikatelů, sdružených v Obchodní komoře Sao Paulo, navštívila v květnu Prahu. Prezident zmíněné komory Alfredo Cotait Neto zde mimo jiné podepsal memorandum o obchodní spolupráci se zástupci Hospodářské komory ČR.

Návštěvy více než dvaceti brazilských firem v Česku se zúčastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, agentur CzechTrade a CzechInvest a Svazu průmyslu a dopravy. Hovořili o možnostech vzájemné spolupráce i o příležitostech pro tuzemské podnikatele. Kontakty na jihoamerické firmy a upřesnění jejich poptávky lze získat u zmíněných agentur.

ČESKÝ PRŮMYSL MÁ DOBRÉ JMÉNO Mezi hlavní obchodní partnery Brazílie patří USA, Argentina, Nizozemsko, Německo, Japonsko, Čína, Mexiko, Belgie, Lucembursko a Itálie. Zástupci obchodní komory Sao Paulo při návštěvě Prahy připomněli, že v Brazílii má dobré jméno i český průmysl. Úspěšně tam již fungují čtyři brazilsko-české firmy: Pragotec se zabývá mimo jiné dodávkami zařízení pro cementárny, firma Centroprojekt do Brasil se zaměřuje na dodávky staveb a technologických zařízení pro čištění a úpravu vod. Společnost Mitas do Brasil vyrábí například pneumatiky pro stavaře nebo stroje pro gumárenský průmysl a firma Omnipol Brasiliera obchoduje s vojenskou a leteckou technikou. PŘÍLEŽITOSTI V MNOHA OBORECH

V Praze projevili zájem o navázání kontaktů s českými partnery zástupci brazilských společností z mnoha různých oborů. Například společnost I. B. E. F. International chce do Česka vyvážet tropické ovoce, firma Trust Trading International nabízí přírodní šťávy, med a kávu. Různé druhy kávy z Brazílie by rády vyvážely také společnosti Aranha Barbosa Comercio Exportacao de Cafés Ltda. a Café Jaguari Ltda. A specializací firmy Bebidas WILSON Ind. e Com. Ltda. jsou limonády v prášku, kakao v prášku, kečupy, extrakty a jiné výrobky z rajčat.

Společnost Pigna Exportacao Ltda. Empresa agenciodara by zde ráda našla dovozce svých porcovaných mražených kuřat. Firma Quatro Marcos Ltda. plánuje do Česka dodávat mražené hovězí maso a vnitřnosti. Rozmanitost oborů potvrzuje i společnost Anjo Ind. e Com. De Plásticos Ltda., která nabízí plastové panenky a hračky. Firma Ceramica Stefani S. A. nabízí vodní filtry pro domácí potřebu. Společnost Marchesan Implementros e Máquinas Agricolas TATU S. A. zde chce najít odběratele zemědělské techniky.

Se zajímavým projektem přichází Uniao da Agroindustria Canavieira do Estado Sao Paulo - chce do Česka vyvážet alkohol jako palivo do automobilů a cukr na pálení alkoholu. Pokud je motor auta přizpůsoben na etanol, může být palivem právě alkohol.

Řada firem má naopak zájem o vývoz z České republiky: Firma Artefatos Klopffleisch Ltda. stojí o příslušenství ke spinningovým kolům, k vybavení pro posilovny, k plážovým raketám, ke stolnímu fotbalu, tenisu či hokeji nebo ke kulečníkovým stolům. Společnost Eurobras Construcoes Metálicas Moduladas Ltda. by ráda do Brazílie dovážela přenosné toalety, kontejnery nebo čerpadla. O součástky pro zemědělské drtičky má zájem firma Máquinas Agrícolas Jacto S. A.

Syntetické materiály pro výrobu obuvi by z Česka chtěla dovážet společnost Alexandre Couto Rosa Assessoria de Estilo e Venda, firma Maquinas e Componentes Eletronicos má zájem o oscilační ventily pro vysokofrekvenční přístroje a společnost UNIPAC Ind. E Com. o polyetylen a součásti pro automobilový průmysl.

ROSTOUCÍ TRH

Brazilská ekonomika v posledních letech výrazně roste - vloni o 5,2 procenta. Největší země Latinské Ameriky se může pochlubit zejména bohatými zdroji nerostných surovin. Hlavními produkty jsou železná ruda, surová ropa, hliník, černé uhlí, fosfáty a mangan. Nezanedbatelná je též průmyslová výroba. Mezi hlavní produkty patří ocel, surové železo, cement, surová ropa či automobily.

Brazílie dováží zejména surovou ropu, ropné deriváty, topné oleje, léčiva, heterocyklické sloučeniny, pšenici a zrna. Zájem má také o nástroje a přístroje na měření a zkoušení, osobní automobily, motory a jejich součástky (včetně dílů pro traktory), generátory, elektrické transformátory, integrované obvody a mikroelektroniku, telefonní a telegrafické přístroje nebo automaty pro zpracování dat. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít