Brazilci chtějí spolupracovat

06. června 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
06. června 2005, 00:00

NÁVŠTĚVA V PRAZE V největší a nejlidnatější zemi Latinské Ameriky má český průmysl dobré jméno. Není tedy divu, že brazilské firmy chtějí se společnostmi ze středu Evropy více spolupracovat. Delegace podnikatelů, sdružených v Obchodní komoře Sao Paulo, navštívila v květnu Prahu.

NÁVŠTĚVA V PRAZE V největší a nejlidnatější zemi Latinské Ameriky má český průmysl dobré jméno. Není tedy divu, že brazilské firmy chtějí se společnostmi ze středu Evropy více spolupracovat.

Delegace podnikatelů, sdružených v Obchodní komoře Sao Paulo, navštívila v květnu Prahu. Prezident zmíněné komory Alfredo Cotait Neto zde mimo jiné podepsal memorandum o obchodní spolupráci se zástupci Hospodářské komory ČR.

Návštěvy více než dvaceti brazilských firem v Česku se zúčastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, agentur CzechTrade a CzechInvest a Svazu průmyslu a dopravy. Hovořili o možnostech vzájemné spolupráce i o příležitostech pro tuzemské podnikatele. Kontakty na jihoamerické firmy a upřesnění jejich poptávky lze získat u zmíněných agentur.

ČESKÝ PRŮMYSL MÁ DOBRÉ JMÉNO Mezi hlavní obchodní partnery Brazílie patří USA, Argentina, Nizozemsko, Německo, Japonsko, Čína, Mexiko, Belgie, Lucembursko a Itálie. Zástupci obchodní komory Sao Paulo při návštěvě Prahy připomněli, že v Brazílii má dobré jméno i český průmysl. Úspěšně tam již fungují čtyři brazilsko-české firmy: Pragotec se zabývá mimo jiné dodávkami zařízení pro cementárny, firma Centroprojekt do Brasil se zaměřuje na dodávky staveb a technologických zařízení pro čištění a úpravu vod. Společnost Mitas do Brasil vyrábí například pneumatiky pro stavaře nebo stroje pro gumárenský průmysl a firma Omnipol Brasiliera obchoduje s vojenskou a leteckou technikou. PŘÍLEŽITOSTI V MNOHA OBORECH

V Praze projevili zájem o navázání kontaktů s českými partnery zástupci brazilských společností z mnoha různých oborů. Například společnost I. B. E. F. International chce do Česka vyvážet tropické ovoce, firma Trust Trading International nabízí přírodní šťávy, med a kávu. Různé druhy kávy z Brazílie by rády vyvážely také společnosti Aranha Barbosa Comercio Exportacao de Cafés Ltda. a Café Jaguari Ltda. A specializací firmy Bebidas WILSON Ind. e Com. Ltda. jsou limonády v prášku, kakao v prášku, kečupy, extrakty a jiné výrobky z rajčat.

Společnost Pigna Exportacao Ltda. Empresa agenciodara by zde ráda našla dovozce svých porcovaných mražených kuřat. Firma Quatro Marcos Ltda. plánuje do Česka dodávat mražené hovězí maso a vnitřnosti. Rozmanitost oborů potvrzuje i společnost Anjo Ind. e Com. De Plásticos Ltda., která nabízí plastové panenky a hračky. Firma Ceramica Stefani S. A. nabízí vodní filtry pro domácí potřebu. Společnost Marchesan Implementros e Máquinas Agricolas TATU S. A. zde chce najít odběratele zemědělské techniky.

Se zajímavým projektem přichází Uniao da Agroindustria Canavieira do Estado Sao Paulo - chce do Česka vyvážet alkohol jako palivo do automobilů a cukr na pálení alkoholu. Pokud je motor auta přizpůsoben na etanol, může být palivem právě alkohol.

Řada firem má naopak zájem o vývoz z České republiky: Firma Artefatos Klopffleisch Ltda. stojí o příslušenství ke spinningovým kolům, k vybavení pro posilovny, k plážovým raketám, ke stolnímu fotbalu, tenisu či hokeji nebo ke kulečníkovým stolům. Společnost Eurobras Construcoes Metálicas Moduladas Ltda. by ráda do Brazílie dovážela přenosné toalety, kontejnery nebo čerpadla. O součástky pro zemědělské drtičky má zájem firma Máquinas Agrícolas Jacto S. A.

Syntetické materiály pro výrobu obuvi by z Česka chtěla dovážet společnost Alexandre Couto Rosa Assessoria de Estilo e Venda, firma Maquinas e Componentes Eletronicos má zájem o oscilační ventily pro vysokofrekvenční přístroje a společnost UNIPAC Ind. E Com. o polyetylen a součásti pro automobilový průmysl.

ROSTOUCÍ TRH

Brazilská ekonomika v posledních letech výrazně roste - vloni o 5,2 procenta. Největší země Latinské Ameriky se může pochlubit zejména bohatými zdroji nerostných surovin. Hlavními produkty jsou železná ruda, surová ropa, hliník, černé uhlí, fosfáty a mangan. Nezanedbatelná je též průmyslová výroba. Mezi hlavní produkty patří ocel, surové železo, cement, surová ropa či automobily.

Brazílie dováží zejména surovou ropu, ropné deriváty, topné oleje, léčiva, heterocyklické sloučeniny, pšenici a zrna. Zájem má také o nástroje a přístroje na měření a zkoušení, osobní automobily, motory a jejich součástky (včetně dílů pro traktory), generátory, elektrické transformátory, integrované obvody a mikroelektroniku, telefonní a telegrafické přístroje nebo automaty pro zpracování dat. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková…
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít