Brazilci chtějí spolupracovat

06. června 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
06. června 2005, 00:00

NÁVŠTĚVA V PRAZE V největší a nejlidnatější zemi Latinské Ameriky má český průmysl dobré jméno. Není tedy divu, že brazilské firmy chtějí se společnostmi ze středu Evropy více spolupracovat. Delegace podnikatelů, sdružených v Obchodní komoře Sao Paulo, navštívila v květnu Prahu.

NÁVŠTĚVA V PRAZE V největší a nejlidnatější zemi Latinské Ameriky má český průmysl dobré jméno. Není tedy divu, že brazilské firmy chtějí se společnostmi ze středu Evropy více spolupracovat.

Delegace podnikatelů, sdružených v Obchodní komoře Sao Paulo, navštívila v květnu Prahu. Prezident zmíněné komory Alfredo Cotait Neto zde mimo jiné podepsal memorandum o obchodní spolupráci se zástupci Hospodářské komory ČR.

Návštěvy více než dvaceti brazilských firem v Česku se zúčastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, agentur CzechTrade a CzechInvest a Svazu průmyslu a dopravy. Hovořili o možnostech vzájemné spolupráce i o příležitostech pro tuzemské podnikatele. Kontakty na jihoamerické firmy a upřesnění jejich poptávky lze získat u zmíněných agentur.

ČESKÝ PRŮMYSL MÁ DOBRÉ JMÉNO Mezi hlavní obchodní partnery Brazílie patří USA, Argentina, Nizozemsko, Německo, Japonsko, Čína, Mexiko, Belgie, Lucembursko a Itálie. Zástupci obchodní komory Sao Paulo při návštěvě Prahy připomněli, že v Brazílii má dobré jméno i český průmysl. Úspěšně tam již fungují čtyři brazilsko-české firmy: Pragotec se zabývá mimo jiné dodávkami zařízení pro cementárny, firma Centroprojekt do Brasil se zaměřuje na dodávky staveb a technologických zařízení pro čištění a úpravu vod. Společnost Mitas do Brasil vyrábí například pneumatiky pro stavaře nebo stroje pro gumárenský průmysl a firma Omnipol Brasiliera obchoduje s vojenskou a leteckou technikou. PŘÍLEŽITOSTI V MNOHA OBORECH

V Praze projevili zájem o navázání kontaktů s českými partnery zástupci brazilských společností z mnoha různých oborů. Například společnost I. B. E. F. International chce do Česka vyvážet tropické ovoce, firma Trust Trading International nabízí přírodní šťávy, med a kávu. Různé druhy kávy z Brazílie by rády vyvážely také společnosti Aranha Barbosa Comercio Exportacao de Cafés Ltda. a Café Jaguari Ltda. A specializací firmy Bebidas WILSON Ind. e Com. Ltda. jsou limonády v prášku, kakao v prášku, kečupy, extrakty a jiné výrobky z rajčat.

Společnost Pigna Exportacao Ltda. Empresa agenciodara by zde ráda našla dovozce svých porcovaných mražených kuřat. Firma Quatro Marcos Ltda. plánuje do Česka dodávat mražené hovězí maso a vnitřnosti. Rozmanitost oborů potvrzuje i společnost Anjo Ind. e Com. De Plásticos Ltda., která nabízí plastové panenky a hračky. Firma Ceramica Stefani S. A. nabízí vodní filtry pro domácí potřebu. Společnost Marchesan Implementros e Máquinas Agricolas TATU S. A. zde chce najít odběratele zemědělské techniky.

Se zajímavým projektem přichází Uniao da Agroindustria Canavieira do Estado Sao Paulo - chce do Česka vyvážet alkohol jako palivo do automobilů a cukr na pálení alkoholu. Pokud je motor auta přizpůsoben na etanol, může být palivem právě alkohol.

Řada firem má naopak zájem o vývoz z České republiky: Firma Artefatos Klopffleisch Ltda. stojí o příslušenství ke spinningovým kolům, k vybavení pro posilovny, k plážovým raketám, ke stolnímu fotbalu, tenisu či hokeji nebo ke kulečníkovým stolům. Společnost Eurobras Construcoes Metálicas Moduladas Ltda. by ráda do Brazílie dovážela přenosné toalety, kontejnery nebo čerpadla. O součástky pro zemědělské drtičky má zájem firma Máquinas Agrícolas Jacto S. A.

Syntetické materiály pro výrobu obuvi by z Česka chtěla dovážet společnost Alexandre Couto Rosa Assessoria de Estilo e Venda, firma Maquinas e Componentes Eletronicos má zájem o oscilační ventily pro vysokofrekvenční přístroje a společnost UNIPAC Ind. E Com. o polyetylen a součásti pro automobilový průmysl.

ROSTOUCÍ TRH

Brazilská ekonomika v posledních letech výrazně roste - vloni o 5,2 procenta. Největší země Latinské Ameriky se může pochlubit zejména bohatými zdroji nerostných surovin. Hlavními produkty jsou železná ruda, surová ropa, hliník, černé uhlí, fosfáty a mangan. Nezanedbatelná je též průmyslová výroba. Mezi hlavní produkty patří ocel, surové železo, cement, surová ropa či automobily.

Brazílie dováží zejména surovou ropu, ropné deriváty, topné oleje, léčiva, heterocyklické sloučeniny, pšenici a zrna. Zájem má také o nástroje a přístroje na měření a zkoušení, osobní automobily, motory a jejich součástky (včetně dílů pro traktory), generátory, elektrické transformátory, integrované obvody a mikroelektroniku, telefonní a telegrafické přístroje nebo automaty pro zpracování dat. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít