Braňte se jarní únavě

27. března 2011, 06:44 - Petra Klíčová
27. března 2011, 06:44

Zdá se, že jaro je konečně tady, ale vy nějak nemáte energii se z něj radovat. Vaše tělo je po dlouhé zimě vyčerpané. Naštěstí existují potraviny, které vás ze zimní letargie vyprostí.

Foto: Profimedia.cz

Jarní únava je fenomén, se kterým se potýká většina z nás. Podle statistik trpí nějakou formou jarní únavy až tři čtvrtiny naší populace. Po dlouhé zimě tělu dochází zásoby vitaminů a minerálních látek z potravy, tedy hlavně ze zeleniny a ovoce, kterého se nám v zimě nedostává. Také se nám stýská po sluníčku, jehož terapeutické působení na naši psychiku je prokázáno.

Slunce a vitamin D

V zemích, kde je slunečního svitu pomálu, je nejčetnější výskyt chronických depresí. Naopak lidé žijící tam, kde slunce svítí po celý rok, se s touto nepříjemnou nemocí potkávají mnohem méně. Dostatek světla totiž zodpovídá za tvorbu hormonu serotoninu, který souvisí s naší náladou. Kdo má serotoninu málo, bývá smutný, lidé s významným nedostatkem tohoto hormonu trpí depresí.

Sluníčko také pomáhá našemu tělu vytvářet vitamin D, který v potravě obvykle nedokážeme přijmout v dostatečném množství. Nejvíce tohoto důležitého vitaminu obsahují divoce žijící ryby, vajíčka, mléčné výrobky a játra, jeho nedostatkem tedy trpí hlavně vegetariáni. Jeho význam je přitom větší, než se donedávna myslelo. Je důležitý nejen pro tvorbu kostí, ale rovněž pro správné fungování imunitního systému, mozku, srdce a také svalů. Při jeho nedostatku budete více ohrožováni kardiovaskulárními chorobami, osteoporózou, rakovinou tlustého střeva a autoimunitními onemocněními, jako je cukrovka, artritida a roztroušená skleróza.

Proč slavíme masopust

Jaro je obdobím, ve kterém bychom měli změnit jídelníček. Tělo už se nepotřebuje tolik zahřívat, a tak je čas nahradit těžká zimní jídla lehčími jarními. Naši předkové drželi v předvelikonočním období půst. Neznamenalo to však, že by po tuto dlouhou dobu vůbec nejedli. Omezili především maso, alkohol, sladkosti a jiné „prostopášné požitky“, které si v tomto období směli dopřát pouze střídmě. Proto slavíme masopust, tedy jakýsi svátek loučení se s masem a dobou hodování. V dalších evropských zemích mají místo masopustu karneval, z latinského „carne“ (maso) a „vale“ (sbohem).

Většina lékařů úplný déletrvající půst nedoporučuje. Pokud chcete svému tělu ulehčit, můžete občas jíst pouze ovoce a zeleninu a hodně pít, vaše tělo si odpočine od trávení a očistí se. Bez konzultace s odborníkem by však takový režim neměl přesáhnout tři dny, obvykle se doporučuje pouze den jeden. Na místě je spíše trvalejší změna v jídelníčku spojená se změnou ročního období.

Protiúnavový režim

Masitá, sladká a tučná jídla, která mají v zimě své opodstatnění, by měla být na jaře vystřídána pokrmy lehčími. Měli bychom jednoduše ctít přírodu a jíst to, co nám v daném období nabízí. Jaro je z tohoto úhlu pohledu dobou naklíčených luštěnin či obilovin, jarní zeleniny, vajec a zelených natí, které začínají rašit.

Všechny klíčky obsahují vysoké množství vitaminů a minerálních látek. Zatímco u sklizené zeleniny množství vitaminů během skladování už pouze klesá, u klíčících luštěnin (či obilovin) je to naopak. Třeba u naklíčených fazolí se množství vitaminu C zvýší až šestsetkrát, klíčení zvyšuje také obsah kyseliny listové, vitaminů řady B a biotinu. Velmi zdravé jsou také výhonky všech bylinek – petržele, pažitky, řeřichy či cibulky. Jsou bohaté na vitaminy A a C a rovněž vám pomohou s doplněním železa.

K jaru neodmyslitelně patří vajíčka. Jejich špatnou pověst, mluvící o zvyšování množství cholesterolu v krvi, vědci před časem vyvrátili. Vajíčka sice cholesterol obsahují, ale nikoli ten, který nám škodí. A obsah ostatních prospěšných látek je tak vysoký, že bychom vajíčka měli rehabilitovat a občas si je dát. Jedno vejce denně je prý tak akorát.

Vedle jídelníčku byste na jaře měli také pozměnit svůj životní styl. Vrátit se ke sportování na čerstvém vzduchu, chodit často na procházky, a pokud jste unavení, nepřemáhat se a odpočívat. Jarní únava je sice únavná, ale naštěstí obvykle brzy odezní. Stačí, když jí s tím odchodem trochu pomůžeme.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít