Brambory odolné vůči virům i trvanlivé nektarinky

09. března 2012, 07:56 - Tomáš Hart
09. března 2012, 07:56

Vedle těžby surovin patří k nejdůležitějším pilířům chilského hospodářství zemědělství a vývoj biotechnologií. Chilané se za pomoci světových investorů nebojí experimentovat s plodinami či semeny a vyvíjí odolnější odrůdy.

Foto: Profimedia.cz

Země na západ od And je „kopie ráje na zemi“, jak zní text chilské státní hymny. Chile poskytuje jedny z nejlepších podmínek pro zemědělství a navazující obory včetně biotechnologií. Nejdelší horské pohoří na světě dodává zemi mírné a pro pěstování plodin ideální klima, kterého si stále častěji všímají i nadnárodní společnosti, kterých v zemi neustále přibývá.

Když máte svého blízkého kolegu ze stejné země čtyři tisíce kilometrů na sever od vás, může být koordinace společných prací a postupu celkem obtížná věc. I přesto se Chilanům podařilo dostat svoji zemi mezi 25 nejzajímavějších zemí pro rozvoj biotechnologií.

Politická a ekonomická stabilita Chile přitom patří k hlavním lákadlům, díky nimž se Chilanům daří přivádět cizí investory, včetně známých biotechnologických firem. Zemědělství vždy patřilo k hlavním exportním položkám a s pokračujícím biotechnologickým vývojem se dostává do popředí i v oblasti zahraničního obchodu Chile.

Zemědělskému rekordu nezabránila ani La Niña

Ostatně loňský rok byl z pohledu chilského exportu rekordní. Celkem se vyvezlo zboží a služby za 80 miliard dolarů, o 13 procent více než v roce předešlém. Zemědělské výsledky byly také rekordní. A to i přesto, že zemi silně zasáhla atmosférický jev La Niña, který přinesl sucho a nižší úrodu. Efekt charakterizuje nepřirozeně chladná povrchová voda v oblasti centrálního a východního Pacifiku, jedná se o protiklad jevu El Niño.

Farmáře ovšem zachránily inovace v zemědělství a růst produktivity, který dokázal více než vynahradit pokles zaviněný počasím. Právě v zemědělství jsou především vidět inovace, které chilské ekonomice biotechnologie nabízejí. Podle zákona je možné upravovat semena a biotechnologicky ovlivňovat tu část úrody, která jde na export.

O tyto úpravy se v Chile pokoušejí již více než 25 let a úspěchy chilských výzkumníků a firem přilákaly především americké firmy, které mají o spolupráci s Chile zájem. Pioneer, Monsanto, Syngenta, Medivation nebo Synthon už v Chile několik let „čile“ působí.

Chilské biotechnologie v číslech

• V Chile působí přes 200 biotechnologických firem, okolo 1 200 výzkumníků a přes 30 organizací klinického výzkumu.

• Hlavní iniciativou je sdružení Biotech Chile, www.biotechchile.cl.

• Chile patří mezi 25 nejzajímavějších zemí pro rozvoj a investice do biotechnologií.

• Chile je pátý největší světový exportér semen, z 370 milionů dolarů šlo přes 200 milionů z tržeb biotechnologických semen.

• Plocha pro pěstování upravených semen na vývoz trvale roste, nyní se exportní semena pěstují na 16 700 hektarech.

V případě Medivation, která se specializuje na urychlení vývoje léků a jejich rychlejší uvedení na trh, se jedná vůbec o první laboratoř mimo Spojené státy. Synthon zaměřující se na generická léčiva a bioléčiva, má v Chile novou výrobnu a působí i v České republice.

Medivation má tržní kapitalizaci přes 2,3 miliardy dolarů a není to tedy žádný „niňo“, chilský biotech sektor skutečně v poslední době láká pozornost amerických firem, které zemi vidí jako odraziště pro pronikání do dalších zemí v regionu.

Brambory odolné proti virům

O zájmu o chilské biotechnologie svědčí i uživatelé účtu @chilebiotech na síti Twitter, kterých je přes 300 a podstatnou část příjemců novinek tvoří američtí investoři. Na nedávné cestě zástupců Chile Biotech do Spojených států, do Mekky venture investorů v okolí San Franciska, si Chilané užívali zájmu velkých investičních skupin, jež stále hledají nové investiční příležitosti. Americké investice do chilských biotechnologií přitom dosáhly už více než 170 milionů dolarů a zatím to nevypadá na pokles zájmu ze strany investorů. Současná krize se chilských biotechnologií zatím netýká.

Chilané nyní pracují například na vývoji proti suchu odolnějších citrusových plodů, bramborách s vyšší protivirovou rezistencí a nektarinkách s prodlouženou trvanlivostí, což ocení hlavně američtí spotřebitelé a supermarkety, jimž vydrží potraviny déle čerstvé na policích.

Autor pracuje jako poradce generálního ředitele CzechTrade Foresight agentury CzechTrade.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít