Boží trůn lásky Tádž Mahal

12. srpna 2010, 14:02 - Robert Mikoláš, Zpravodaj ČRo
12. srpna 2010, 14:02

Oprávněně je nazýván symbolem nekonečné lásky i jedním z novodobých sedmi divů světa. A nejen zamilovanými páry je označován za zázrak, o kterém zpívá skupina Queen. Tádž Mahal zůstane navždy vrytý v mé paměti.

Symbol Indie, cíl turistů, ale především nejvelkolepější odkaz lásky. To je Tádž Mahal.

Autor: www.myspace.com

Ženich a nevěsta v bílém přijíždějí na vyzdobených slonech, součástí pestrobarevného svatebního procesí jsou také tradiční nosítka, někteří z hostů využívají i rikšu. A pak přichází dlouho očekávaný okamžik. Indická hudba utichá a snoubenci si slibují věrnost až do smrti. A němým svědkem jim je nejslavnější hrobka světa, Tádž Mahal. Obřad přímo královský probíhá v privátní zahradě, v samotném areálu jsou totiž jakékoli soukromé akce zakázány: „Prstýnky jsme si vyměnili na lavičce před památníkem zcela tajně, nechtěli jsme mít problémy s ochrankou. Hned vedle nás se ale jeden milenecký pár též zasnoubil. Muž prostě poklekl a ona řekla ano,“ prozrazuje novomanželka pocházející z Velké Británie.

Mezitím už slunce sestoupilo k obzoru a mramorová kopule mauzolea získává narůžovělou barvu. Čas na zakrojení svatebního dortu. A po setmění přichází i slavnostní ohňostroj. Tádž Mahal se během uplynulých staletí stal doslova symbolem lásky, a přede dvěma lety se u něho dokonce konala i historicky první svatba lesbického páru. Pravda, mnohé kněží to více než rozhněvalo, homosexualita je v Indii ilegální, davy zamilovaných ze všech koutů planety ale do Agry, kde hrobka panovnice Mumtaz Mahal stojí, budou proudit i nadále.

Láska až za hrob

TÁDŽ MAHAL
Tato unikátní stavba je od roku 1983 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Tádž Mahal je 73 metrů vysoký monumentální pomník v průmyslovém městě Agra ve státě Uttarpradéš v Indii. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžáhán na památku své předčasně zesnulé ženy. Tádž Mahal stavělo 20 tisíc dělníků dlouhých 22 let. Hlavním architektem měl být Peršan z města Šírázu. Mramorový skvost, jehož povrch je zdoben polodrahokamy a drahokamy, je zasazen do krásné zahrady. V roce 2007 byl Tádž Mahal zařazen mezi nových sedm divů světa. Jak se tam dostanete Nejkratší cesta je třeba letadlem rakouských aerolinek z Prahy do Vídně a odtud do Dillí. Tady si pak najít už místní leteckou společnost a nechat se přepravit na letiště ve městě Agra. Zpáteční letenka vychází přibližně na 14 tisíc korun. Ochotně vám poradí na adresách www.studentagency.cz, www.condor.cz nebo www.letuska.cz. Kde se můžete ubytovat Na www.venere.com se dá nejsnadněji najít ubytování. Hotely přímo ve městě Agra spadají do oblasti Uttar Pradesh. Za 20 eur se dá přespat třeba v hotelu Amar Yatri Niwas, který je nedaleko Tádž Mahalu i letiště.

„Vztah Šáhdžáhána s jeho dalšími dvěma manželkami byl čistě formální. Důvěrné přátelství, pozornost, hluboká láska i náklonnost, to vše cítil k císařovně Mumtaz Mahal tisíckrát silněji než k ostatním,“ napsal kdysi kronikář Qazwini. Pravdou je, že panovník svou třetí ženu skutečně miloval a ona ho také téměř neustále po zemi doprovázela, a to i přes časté těhotenství.

Při porodu jejich čtrnáctého dítěte však v roce 1631 zemřela. Bylo jí pouhých 36 let a Šáhdžáhán se z tragické ztráty nemohl vzpamatovat. Truchlil celé dva roky a zároveň slíbil, že na její památku postaví pomník, který do té doby lidstvo nespatřilo.

Do Agry proto povolal nejlepší řemeslníky z domova i ze zahraničí. Sochaře z Buchary, kaligrafy ze Sýrie a Persie, mozaikáře z jižní Indie. Celkem na 20 tisíc lidí pracovalo dlouhých dvacet dva let na vybudování monumentálního, 73 metrů vysokého mauzolea. Panovník se snažil dostát svému slibu i co se týče použitého materiálu, který pomáhalo dopravovat na tisíc slonů. Bílý mramor pocházel z Radžastánu, jaspis z Pandžábu, tyrkys z Tibetu a safíry ze Srí Lanky. Stěny Tádž Mahalu zdobí 28 druhů drahokamů a polodrahokamů, které dodnes září stejně jako nesmrtelná láska Šáhdžáhána a Mumtaz Mahal, jejichž těla nakonec spočinula vedle sebe.

**Jediná kapka a moře štěstí

Je krátce před svítáním, u řeky Jamuny už ale panuje čilý ruch. Návštěvníci s fotoaparáty s napětím čekají na výjimečný okamžik, kdy na Tádž Mahal dopadnou první sluneční paprsky. Cvakání spouští ale po chvíli vystřídá bučení dobytka, místní obyvatelé totiž vyhánějí na pastvu stáda koz a vodních buvolů také velmi brzy.

Turistický ruch se u Agry mísí s každodenním životem. A ke zdejšímu koloritu patří i neodbytní obchodníci snažící se prodat některý ze suvenýrů za každou cenu. Není úniku. Po otevření vstupní brány se dovnitř valí davy zájemců o nekrásnější fotografii nejen v Indii. Ročně až čtyři miliony. Slunce už je vysoko a Tádž Mahal se majestátně odráží ve vodní nádrži.

Obrázek jakoby z jiného světa. Ostatně zahrada před ním má evokovat ráj na zemi. Hlavní designér stavby, architekt Ustad Ahmad Lahauri, který je mimochodem podepsán i pod neméně slavnou Červenou pevností, si dal vskutku záležet. Mauzoleum vytváří dokonalou harmonii podobající se prý božímu trůnu. Bez ohledu na počasí. Mnozí sem také údajně jezdí jen v období monzunových dešťů. Na vlastní oči chtějí spatřit zázrak, kdy na hrobku dopadne jedna jediná kapka, zatímco okolo lije jako z konve.

„Jsem nevýslovně šťastná, poprvé jsem Tádž Mahal navštívila před deseti lety a vloni jsem se tu i provdala,“ svěřuje se 29letá Maria ze Španělska a ukazuje mi fotografie se symbolem věčné lásky v pozadí. S manželem pracují v metropoli Dillí, proto do Agry jezdí poměrně často. A od začátku také podporovali projekt na vyčištění památníku pomocí bahenního nátěru, kvůli škodlivým emisím totiž získal nažloutlou barvu. V budoucnu by tak Tádž Mahal měl opět zářit stejně jako v polovině 17. století.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít