Bouraček je méně, sazby přesto rostou

06. listopadu 2006, 00:00 - admin
06. listopadu 2006, 00:00

POVINNÉ RUČENÍSazby povinného ručení sice rostou, zvýšení však není nijak dramatické. Pojišťovny nárůst cen ospravedlňují zvyšujícími se cenami náhradních dílů, ceny práce a také výší vypláceného odškodného.I když od počátku července platí nový silniční zákon, který podle policie snížil počet nehod, pojišťovny jsou jiného názoru.

POVINNÉ RUČENÍ Sazby povinného ručení sice rostou, zvýšení však není nijak dramatické. Pojišťovny nárůst cen ospravedlňují zvyšujícími se cenami náhradních dílů, ceny práce a také výší vypláceného odškodného.

I když od počátku července platí nový silniční zákon, který podle policie snížil počet nehod, pojišťovny jsou jiného názoru. Řada řidičů se totiž obává nahlásit dopravní nehodu, aby nepřišla o body, navíc se zvýšila hranice hmotné škody způsobené dopravní nehodou pro nahlášení Policii ČR na 50 tisíc korun. Průměrná výše škod způsobených kolizemi ale stále roste.

LÍDŘI TRHU ZDRAŽUJÍ JEN NEPATRNĚ

Česká pojišťovna (ČP) se zhruba 2,3 milionu pojistných smluv zvýší pro příští rok základní sazby povinného ručení o několik procent, ale většina řidičů díky bonusům na pojistce v průměru o několik desítek až stovek korun ušetří. Motorista, který má zbrusu nový řidičský průkaz, zaplatí u ČP například za automobil Škoda Octavia 1,9 TDI proti letošku o 5,5 procenta více. Řidiči, kteří se stejným vozidlem jezdí bez nehod a mají tak nárok na bonus, ušetří 127 korun. Zlevnění mohou prý také očekávat majitelé automobilových flotil s individuálními cenami a příznivou bilancí škod.

U pojišťovny Kooperativa zaplatí přes 80 procent motoristů za povinné ručení v příštím roce o několik desítek až stovek korun nižší pojistné než letos. Základní sazby pojistného pro nové řidiče vzrostou o několik procent, ale ke zlevnění dojde díky zvýšení bonusu za jízdu bez nehody. „V sazbách došlo v jednotlivých kategoriích podle vývoje škod pouze ke mírným úpravám. Pro všechny automobily i motocykly tak platí, že řidiči s nárokem na vyšší bonus budou od listopadu platit méně,“ uvedl člen představenstva Kooperativy Martin Diviš.

ALLIANZ CENY NEZVYŠUJE

Pojišťovna Allianz nezvýšila základní sazby povinného ručení pro rok 2007, takže řidiči jezdící bez nehod zaplatí za pojistku příští rok o pět procent méně. Tato pojišťovna podle svého mluvčího Milana Káni pokračuje v rozlišování sazeb povinného ručení nejen podle individuálního vývoje škod u řidičů a kubatury vozidla, ale také podle rizikovosti regionu, ve kterém bydlí. Proto řidiči v menších městech a vesnicích platí za povinné ručení až o 30 procent méně než řidiči v Praze.

Většina klientů České podnikatelské pojišťovny (ČPP) zaplatí za povinné ručení v příštím roce o několik procent méně. Sazby pojistného nynějším klientům mírně vzrostou, ale klientům jezdícím bez nehody pojistka díky vyššímu bonusu zlevní o několik procent. Základní sazby pojistného ČPP pro nové klienty v obcích či městech do 10 tisíc obyvatel zlevní až o deset procent, naopak u klientů z velkých měst pojistky o několik procent zdraží.

TAKÉ UNIQA TÉMĚŘ BEZE ZMĚNY

Stejně jako další pojišťovny ani Uniqa sazby povinného ručení na příští rok příliš nemění. Ta navíc zlevnila o pět procent pojistku pro řidiče starší 54 let. „Sazby platí neomezeně, reagovat budeme podle vývoje škod,“ uvedl ředitel této pojišťovny Marek Venuta.

Uniqa stanovila nižší ceny pojistek pro starší řidiče podle Venuty proto, že ti prý vykazují méně škod než mladší majitelé vozidel. ČSOB Pojišťovna zvýší základní sazby povinného ručení pro příští rok v průměru o tři procenta. Pro 80 procent klientů, kteří získají pětiprocentní bonus za jízdu bez nehody, ale pojistka proti letošku o dvě procenta zlevní. ČSOB Pojišťovna rozšíří okruh klientů, které považuje za méně rizikové, a tak jim poskytuje slevy na pojistném. K dosavadním 37 zvýhodněným okresům, pro něž platí sleva deset procent, přibudou okresy Hradec Králové, Jihlava a Sokolov. Pražané opět zaplatí 20procentní přirážku k základní sazbě. Sleva pro majitele vozidel starších deseti let bude nadále 20procentní. Maximální 35procentní bonus za jízdu bez nehody se bude týkat 24 procent klientů ČSOB Pojišťovny.

PROČ MĚNIT SAZBY KONCEM ROKU?

Pojišťovna Generali sazby také nemění a její zástupce Mario Böhme upozorňuje na „nelogičnost“ změn sazeb na konci roku. „Zvyk měnit tarify povinného ručení nebo přicházet se změnami produktu vždy koncem roku byl dán tím, že většina motoristů měla výročí pojistné smlouvy, ke kterému lze provádět standardní změny, právě koncem kalendářního roku,“ míní.

Tento stav byl způsoben demonopolizací povinného ručení v roce 2000, kdy všem motoristům započala nová pojistná smlouva od 1. ledna 2000. V současné době však již většina pojistných smluv má počátek rozložen do celého roku, a význam změn ke konci kalendářního roku tím klesnul.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít