Borská pole jsou velmi úspěšná

04. září 2006, 00:00 - (pk)
04. září 2006, 00:00

MIROSLAV KALOUS, PRIMÁTOR MĚSTA PLZNĚ (ODS): Drží si Plzeň stále svou průmyslovou tradici? Kam směřují noví investoři? Průmyslovou tradici nechce město opustit. Dlouhou dobu byla Plzeň vnímána jako černé průmyslové město. S nástupem tržní ekonomiky jsme museli reagovat na skutečnou potřebu trhu a dostupnost moderních technologií.

MIROSLAV KALOUS, PRIMÁTOR MĚSTA PLZNĚ (ODS): Drží si Plzeň stále svou průmyslovou tradici? Kam směřují noví investoři?

Průmyslovou tradici nechce město opustit. Dlouhou dobu byla Plzeň vnímána jako černé průmyslové město. S nástupem tržní ekonomiky jsme museli reagovat na skutečnou potřebu trhu a dostupnost moderních technologií. Městu se podařilo, zejména díky realizaci industriálního parku Borská pole, zajistit jednak dostatek nových pracovních míst a jednak přilákat investory v atraktivních průmyslových odvětvích, která vyvážila značnou závislost na odvětvích těžkého průmyslu.

Borská pole jsou již zcela zaplněna…

Dnes zde své aktivity rozvíjí více než 45 společností. Vzniklo zde přes 7800 pracovních míst. Projekt je tedy úspěšný, areál je zcela zaplněný.

Poslední pozemky na Borských polích, které vlastnilo město, byly prodány investorům v roce 2005.

Kam tedy přijdou další investoři? Postupně se otevírá prostor i pro soukromé developery. Velmi úspěšně byl dokončen největší projekt revitalizace průmyslových brownfields, který realizovala společnost HQU v části rozsáhlého areálu Škodovky. Na revitalizaci teď navazuje druhá etapa, kdy firma staví nájemní haly pro nové průmyslové podniky. Jakou podporu nabízíte malým a středním podnikatelům? Město založilo v roce 1992 Podnikatelské a inovační centrum Plzeň (BIC Plzeň), které je zaměřeno zejména na rozvoj malých a středních firem. Podporuje zakládání nových společností, asistuje při rozvoji již existujících firem, hledá vhodné obchodní partnery, nabízí asistenci při zpracování podnikatelských plánů, pomáhá při vyhledávání a získávání finančních zdrojů. Také podporuje zapojování subjektů do národních a evropských programů. Ve spolupráci se Západočeskou univerzitou a městem rozvíjí projekt vědeckotechnického parku a pro začínající firmy s inovačním produktem nabízí za výhodných finančních podmínek vhodné kancelářské a výrobní prostory v takzvaném podnikatelském inkubátoru. Máte ve městě nějakou nevyřešenou záležitost, s níž by vám mohli pomoci právě podnikatelé?**

Jedním z největších úkolů pro blízkou budoucnost je přestavba zanedbaných lokalit, takzvaných brownfields. V plném proudu je příprava projektů revitalizace areálu Světovar na jihovýchodním okraji Plzně o velikosti zhruba šesti hektarů, stejně jako plochy bývalých kasáren Zátiší v blízkosti Borských polí. Tam vznikne nová základna Plzeňských městských dopravních podniků, do níž budou přesunuty garáže a dílny pro autobusy a trolejbusy. S tím souvisí i příprava transformace stávajícího areálu dopravních podniků v Cukrovarské ulici v blízkosti městského centra. Uvolněnou plochu u řeky Radbuzy využije město pro bydlení, obchod, služby a rekreační vybavenost.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít