Borská pole jsou velmi úspěšná

04. září 2006, 00:00 - (pk)
04. září 2006, 00:00

MIROSLAV KALOUS, PRIMÁTOR MĚSTA PLZNĚ (ODS): Drží si Plzeň stále svou průmyslovou tradici? Kam směřují noví investoři? Průmyslovou tradici nechce město opustit. Dlouhou dobu byla Plzeň vnímána jako černé průmyslové město. S nástupem tržní ekonomiky jsme museli reagovat na skutečnou potřebu trhu a dostupnost moderních technologií.

MIROSLAV KALOUS, PRIMÁTOR MĚSTA PLZNĚ (ODS): Drží si Plzeň stále svou průmyslovou tradici? Kam směřují noví investoři?

Průmyslovou tradici nechce město opustit. Dlouhou dobu byla Plzeň vnímána jako černé průmyslové město. S nástupem tržní ekonomiky jsme museli reagovat na skutečnou potřebu trhu a dostupnost moderních technologií. Městu se podařilo, zejména díky realizaci industriálního parku Borská pole, zajistit jednak dostatek nových pracovních míst a jednak přilákat investory v atraktivních průmyslových odvětvích, která vyvážila značnou závislost na odvětvích těžkého průmyslu.

Borská pole jsou již zcela zaplněna…

Dnes zde své aktivity rozvíjí více než 45 společností. Vzniklo zde přes 7800 pracovních míst. Projekt je tedy úspěšný, areál je zcela zaplněný.

Poslední pozemky na Borských polích, které vlastnilo město, byly prodány investorům v roce 2005.

Kam tedy přijdou další investoři? Postupně se otevírá prostor i pro soukromé developery. Velmi úspěšně byl dokončen největší projekt revitalizace průmyslových brownfields, který realizovala společnost HQU v části rozsáhlého areálu Škodovky. Na revitalizaci teď navazuje druhá etapa, kdy firma staví nájemní haly pro nové průmyslové podniky. Jakou podporu nabízíte malým a středním podnikatelům? Město založilo v roce 1992 Podnikatelské a inovační centrum Plzeň (BIC Plzeň), které je zaměřeno zejména na rozvoj malých a středních firem. Podporuje zakládání nových společností, asistuje při rozvoji již existujících firem, hledá vhodné obchodní partnery, nabízí asistenci při zpracování podnikatelských plánů, pomáhá při vyhledávání a získávání finančních zdrojů. Také podporuje zapojování subjektů do národních a evropských programů. Ve spolupráci se Západočeskou univerzitou a městem rozvíjí projekt vědeckotechnického parku a pro začínající firmy s inovačním produktem nabízí za výhodných finančních podmínek vhodné kancelářské a výrobní prostory v takzvaném podnikatelském inkubátoru. Máte ve městě nějakou nevyřešenou záležitost, s níž by vám mohli pomoci právě podnikatelé?**

Jedním z největších úkolů pro blízkou budoucnost je přestavba zanedbaných lokalit, takzvaných brownfields. V plném proudu je příprava projektů revitalizace areálu Světovar na jihovýchodním okraji Plzně o velikosti zhruba šesti hektarů, stejně jako plochy bývalých kasáren Zátiší v blízkosti Borských polí. Tam vznikne nová základna Plzeňských městských dopravních podniků, do níž budou přesunuty garáže a dílny pro autobusy a trolejbusy. S tím souvisí i příprava transformace stávajícího areálu dopravních podniků v Cukrovarské ulici v blízkosti městského centra. Uvolněnou plochu u řeky Radbuzy využije město pro bydlení, obchod, služby a rekreační vybavenost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít