Boji s nelegální prací by měla pomoci novela zákona o zaměstnanosti

31. prosince 2011, 14:33 - MediaFax
31. prosince 2011, 14:33

Od začátku nového roku by v boji proti nelegální práci měla pomáhat novela zákona o zaměstnanosti. Předloha současně zpřísňuje pravidla pro výplatu podpor v nezaměstnanosti a zavádí povinnost nabízet uchazečům o zaměstnání veřejně prospěšné práce.

Už po dvou měsících od registrace na úřadu práce mohou nezaměstnaní dostat nabídku na veřejně prospěšné práce v rozsahu až 20 hodin týdně. Pokud ji bez vážných důvodů odmítnou, úřad práce je vyřadí z evidence, přijdou o podporu a budou za sebe muset platit zdravotní pojištění.

Pokuta ve výši deset tisíc korun bude hrozit lidem, kteří budou pracovat takzvaně načerno, tedy bez zaměstnaneckého poměru. V případě opakovaného provinění může hříšník zaplatit i pokutu dosahující až stotisícové částky.

Předloha umožňuje, aby nezaměstnaným místo úřadů práce hledaly místo soukromé pracovní agentury. Ty při zprostředkovávání zaměstnání získávat za každého uchazeče o práci 5000 korun a za jeho umístění 1250 korun. Pokud bude uchazeč pracovat aspoň půl roku se smlouvou na dobu neurčitou, získá agentura dalších 500 korun.

Na podporu v nezaměstnanosti budou mít nově nárok lidé, kteří odpracovali 12 měsíců za poslední dva roky, nikoli za tři jako nyní. Až po půl roce se bude moci na úřad práce přihlásit člověk, který dá bez vážného důvodu výpověď z místa, které mu předtím úřad zprostředkoval. Novela naproti tomu ulehčí studentům, kteří při studiu pracují. Pokud během této doby přijdou o zaměstnání, budou mít nárok na podporu nárok.

Norma má dále omezit zneužívání příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zefektivnit podporu tohoto zaměstnávání na chráněných pracovních místech. Příspěvek na jejich zaměstnání zůstane zachovaný v současné podobě, ale nebudou se vymezovat chráněné pracovní dílny, ale jednotlivá chráněná pracovní místa. Stát bude přispívat pouze na 75 procent mzdových nákladů.

Chráněná místa bude možné zřizovat nejen ve specifickém „chráněném“ prostředí, ale i u běžných zaměstnavatelů. Ti by na takové pracovní místo čerpali příspěvek.

Zaměstnavatelé zdravotně postižených budou moci po 12 měsících od té doby, co pracovní místo vzniklo, požádat o zvýšení částky na další dodatečné náklady o 2000 korun měsíčně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít