Boj se stínovou ekonomikou

05. ledna 2004, 00:00 - (šra)
05. ledna 2004, 00:00

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

Ta má mít několik priorit. Proti únikům na spotřební dani u lihu se připravuje značení lihovin kontrolními páskami (předpokládaná účinnost k 1. 1. 2005). Zatím ale není v této otázce plná shoda ani v koalici. US-DEU a KDU-ČSL totiž kolkování v minulém volebním období opakovaně odmítly. Krácení tržeb (a tím pádem daně z příjmu a DPH) má zabránit zavedení registračních pokladen na tržištích. ČSSD je chce rozšířit mimo tržiště i na kamenné obchody či na restaurace. Komplexní problematiku spotřebních daní by měla řešit nová koncepce daňových skladů pro příslušné komodity, kde by byla zajištěna vyšší kontrola plateb. Chystají se i opatření, která by měla omezit daňové úniky. U DPH je to především zesílená kontrola nadměrných odpočtů, která již letos vynesla 80 milionů korun. Plánují se i úpravy, které by měly zvýšit efektivitu daňové a celní správy. Jsou rozděleny do několika kroků: zdokonalení systému vyhledávací a pátrací činnosti, posílení pravidelných kontrol největších daňových subjektů, zvyšování kvalifikace zaměstnanců daňové a celní správy, prohloubení spolupráce s Českou správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami a Policií ČR, celoplošné tematicky zaměřené kontroly s následnou realizací na celém území ČR (taxislužby, pronájmy nemovitostí, pohostinství, cestovní ruch a podobně). Živnostenské oprávnění by napříště neměl dostat nikdo, kdo dluží finančním úřadům. Součástí boje proti daňovým únikům by mělo být i to, že neodvedení daně bude považováno za trestný čin, tak jak to je obvyklé v některých jiných státech. Doposud jsou trestné pouze daňové podvody. Vláda chystá i další zákony, které by měly snížit rozsah stínové ekonomiky. Nejdále je omezení plateb v hotovosti nad 500 tisíc korun, které prošlo již prvním čtením v Poslanecké sněmovně. S platností od roku 2005 se připravuje zákon o majetkových přiznáních, vztahující se na nákup automobilů, letadel, nemovitostí a obchodních podílů v ceně nad stanovenou mez. K odhalování daňových úniků by měl pomoci i vznik finanční policie plánovaný na červenec příštího roku a s datem vstupu do EU i nový zákon o vymáhání daňových pohledávek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít