Boj se stínovou ekonomikou

05. ledna 2004, 00:00 - (šra)
05. ledna 2004, 00:00

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

Ta má mít několik priorit. Proti únikům na spotřební dani u lihu se připravuje značení lihovin kontrolními páskami (předpokládaná účinnost k 1. 1. 2005). Zatím ale není v této otázce plná shoda ani v koalici. US-DEU a KDU-ČSL totiž kolkování v minulém volebním období opakovaně odmítly. Krácení tržeb (a tím pádem daně z příjmu a DPH) má zabránit zavedení registračních pokladen na tržištích. ČSSD je chce rozšířit mimo tržiště i na kamenné obchody či na restaurace. Komplexní problematiku spotřebních daní by měla řešit nová koncepce daňových skladů pro příslušné komodity, kde by byla zajištěna vyšší kontrola plateb. Chystají se i opatření, která by měla omezit daňové úniky. U DPH je to především zesílená kontrola nadměrných odpočtů, která již letos vynesla 80 milionů korun. Plánují se i úpravy, které by měly zvýšit efektivitu daňové a celní správy. Jsou rozděleny do několika kroků: zdokonalení systému vyhledávací a pátrací činnosti, posílení pravidelných kontrol největších daňových subjektů, zvyšování kvalifikace zaměstnanců daňové a celní správy, prohloubení spolupráce s Českou správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami a Policií ČR, celoplošné tematicky zaměřené kontroly s následnou realizací na celém území ČR (taxislužby, pronájmy nemovitostí, pohostinství, cestovní ruch a podobně). Živnostenské oprávnění by napříště neměl dostat nikdo, kdo dluží finančním úřadům. Součástí boje proti daňovým únikům by mělo být i to, že neodvedení daně bude považováno za trestný čin, tak jak to je obvyklé v některých jiných státech. Doposud jsou trestné pouze daňové podvody. Vláda chystá i další zákony, které by měly snížit rozsah stínové ekonomiky. Nejdále je omezení plateb v hotovosti nad 500 tisíc korun, které prošlo již prvním čtením v Poslanecké sněmovně. S platností od roku 2005 se připravuje zákon o majetkových přiznáních, vztahující se na nákup automobilů, letadel, nemovitostí a obchodních podílů v ceně nad stanovenou mez. K odhalování daňových úniků by měl pomoci i vznik finanční policie plánovaný na červenec příštího roku a s datem vstupu do EU i nový zákon o vymáhání daňových pohledávek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít