Boj se stínovou ekonomikou

05. ledna 2004, 00:00 - (šra)
05. ledna 2004, 00:00

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

Ta má mít několik priorit. Proti únikům na spotřební dani u lihu se připravuje značení lihovin kontrolními páskami (předpokládaná účinnost k 1. 1. 2005). Zatím ale není v této otázce plná shoda ani v koalici. US-DEU a KDU-ČSL totiž kolkování v minulém volebním období opakovaně odmítly. Krácení tržeb (a tím pádem daně z příjmu a DPH) má zabránit zavedení registračních pokladen na tržištích. ČSSD je chce rozšířit mimo tržiště i na kamenné obchody či na restaurace. Komplexní problematiku spotřebních daní by měla řešit nová koncepce daňových skladů pro příslušné komodity, kde by byla zajištěna vyšší kontrola plateb. Chystají se i opatření, která by měla omezit daňové úniky. U DPH je to především zesílená kontrola nadměrných odpočtů, která již letos vynesla 80 milionů korun. Plánují se i úpravy, které by měly zvýšit efektivitu daňové a celní správy. Jsou rozděleny do několika kroků: zdokonalení systému vyhledávací a pátrací činnosti, posílení pravidelných kontrol největších daňových subjektů, zvyšování kvalifikace zaměstnanců daňové a celní správy, prohloubení spolupráce s Českou správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami a Policií ČR, celoplošné tematicky zaměřené kontroly s následnou realizací na celém území ČR (taxislužby, pronájmy nemovitostí, pohostinství, cestovní ruch a podobně). Živnostenské oprávnění by napříště neměl dostat nikdo, kdo dluží finančním úřadům. Součástí boje proti daňovým únikům by mělo být i to, že neodvedení daně bude považováno za trestný čin, tak jak to je obvyklé v některých jiných státech. Doposud jsou trestné pouze daňové podvody. Vláda chystá i další zákony, které by měly snížit rozsah stínové ekonomiky. Nejdále je omezení plateb v hotovosti nad 500 tisíc korun, které prošlo již prvním čtením v Poslanecké sněmovně. S platností od roku 2005 se připravuje zákon o majetkových přiznáních, vztahující se na nákup automobilů, letadel, nemovitostí a obchodních podílů v ceně nad stanovenou mez. K odhalování daňových úniků by měl pomoci i vznik finanční policie plánovaný na červenec příštího roku a s datem vstupu do EU i nový zákon o vymáhání daňových pohledávek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít