Boj se stínovou ekonomikou

05. ledna 2004, 00:00 - (šra)
05. ledna 2004, 00:00

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

KDYŽ VLADIMÍR ŠPIDLA LONI NA ZAČÁTKU ZÁŘÍ OBRUŠOVAL HRANY VE STŘETU VLÁDY S ODBORÁŘI, SLÍBIL JIM, ŽE VLÁDA SE VE DRUHÉ FÁZI REFORMY ZAMĚŘÍ I NA BOJ SE STÍNOVOU EKONOMIKOU.

Ta má mít několik priorit. Proti únikům na spotřební dani u lihu se připravuje značení lihovin kontrolními páskami (předpokládaná účinnost k 1. 1. 2005). Zatím ale není v této otázce plná shoda ani v koalici. US-DEU a KDU-ČSL totiž kolkování v minulém volebním období opakovaně odmítly. Krácení tržeb (a tím pádem daně z příjmu a DPH) má zabránit zavedení registračních pokladen na tržištích. ČSSD je chce rozšířit mimo tržiště i na kamenné obchody či na restaurace. Komplexní problematiku spotřebních daní by měla řešit nová koncepce daňových skladů pro příslušné komodity, kde by byla zajištěna vyšší kontrola plateb. Chystají se i opatření, která by měla omezit daňové úniky. U DPH je to především zesílená kontrola nadměrných odpočtů, která již letos vynesla 80 milionů korun. Plánují se i úpravy, které by měly zvýšit efektivitu daňové a celní správy. Jsou rozděleny do několika kroků: zdokonalení systému vyhledávací a pátrací činnosti, posílení pravidelných kontrol největších daňových subjektů, zvyšování kvalifikace zaměstnanců daňové a celní správy, prohloubení spolupráce s Českou správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami a Policií ČR, celoplošné tematicky zaměřené kontroly s následnou realizací na celém území ČR (taxislužby, pronájmy nemovitostí, pohostinství, cestovní ruch a podobně). Živnostenské oprávnění by napříště neměl dostat nikdo, kdo dluží finančním úřadům. Součástí boje proti daňovým únikům by mělo být i to, že neodvedení daně bude považováno za trestný čin, tak jak to je obvyklé v některých jiných státech. Doposud jsou trestné pouze daňové podvody. Vláda chystá i další zákony, které by měly snížit rozsah stínové ekonomiky. Nejdále je omezení plateb v hotovosti nad 500 tisíc korun, které prošlo již prvním čtením v Poslanecké sněmovně. S platností od roku 2005 se připravuje zákon o majetkových přiznáních, vztahující se na nákup automobilů, letadel, nemovitostí a obchodních podílů v ceně nad stanovenou mez. K odhalování daňových úniků by měl pomoci i vznik finanční policie plánovaný na červenec příštího roku a s datem vstupu do EU i nový zákon o vymáhání daňových pohledávek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít