Boj o webový hazard může ohrozit volný obchod

15. srpna 2007, 16:28 - Lorraine Woellert
15. srpna 2007, 16:28

Strohý americký přístup...

… ke hraní na internetu by mohl vést k problémům s WTO

Málokdo tomu věnoval pozornost, když malý ostrovní státeček Antigua a Barbuda začal v roce 2003 „remcat“ nad tvrdými zákony USA o hazardu. Stížnost zněla: Hlavní zdroj zaměstnání Antiguy, tedy internetové sázkařské podniky, je ohrožen, neboť Američanům nebylo povoleno online sázení.
O čtyři roky později se tento drobný a téměř komický případ rozvinul do širšího sporu s účastí mnohých významných amerických obchodních partnerů. Proč se rozhořel? V květnu se USA jednostranně rozhodly vyloučit internetové hraní ze seznamu služeb pokrývaných Světovou obchodní organizací (WTO). Využily k tomu únikovou doložku v dohodě WTO, jež zemím dovoluje „přizpůsobovat si nebo odvolat kterékoliv rozhodnutí“ ohledně zajištění otevřených možností. Tento posun – téměř bezprecedentní – přišel poté, co WTO rozhodla, že USA porušily pravidla obchodu, když blokovaly „importy“ herních služeb z jiných zemí.
Ale kdyby USA legitimizovaly využití mezery ve Světové obchodní organizaci, spor by mohl být pro volný obchod případem, v němž prohrají všichni. A tvrdé sankce by mohly zjitřit antiglobalizační odpor vůči americké veřejnosti.
Dovolávání únikové doložky ze strany USA by přiřklo náhrady kterémukoliv členovi WTO, který prohlásí, že byl upravenou dohodou poškozen. Diplomaté, kteří vyjednávali smlouvu, zapsali únikovou doložku způsobem, který úmyslně nepovzbuzuje k jejímu využití. Země, využívající obchodní omezení, musí poskytnout „kompenzační narovnání“ ostatním zemím dotčeným změnou – což je vágní termín, který zahrnuje možnost enormních nároků.
Antigua požaduje po USA vyplacení částky 3,4 miliardy dolarů ročně jako náhradu za ztráty výnosů z hazardu. Sedm dalších členů WTO – Japonsko, Indie, Evropská unie, Kanada, Austrálie, Kostarika a Makao – se rovněž snaží o nespecifikovaný, ale potenciálně velký dodatek smlouvy, který stanovuje, že jejich webová aktivita v hazardu, ať už existující nebo teprve budoucí, byla ohrožena.
Navzdory velkému rozruchu nemíní Spojené státy odstoupit od svého agresivního postoje vůči internetovému hazardu. Důvod? Je jím vzácná shoda republikánů a demokratů na tomto poli, podpořená etickými principy a právem. Argumentem je příliš snadné online hraní pro nezletilé a také možnost využít hazardu pro praní peněz ze strany kriminálníků či teroristů. USA proto v posledních letech uvedly v platnost zákonná opatření a zakázaly třeba používání kreditních karet k internetovému sázení.
Navíc USA tvrdí, že nic nedluží, protože nemohly předvídat internetové sázení (a vůbec takovéto využití sítě), když byla v roce 1994 obchodní dohoda podepisována. „Nikdy se nám nezdálo, že náš postup by mohl být interpretován spolu s internetovým sázením, dokud Antigua a Barbuda nepřišly se svou kauzou,“ řekl v květnu reportérům John K. Veroneau, zástupce americké obchodní komory.
Nakonec může břímě rozhodnutí dopadnout na WTO, která rozhodne, zda USA musí vyhovět ekonomické sankci a pokutu zaplatit. Hlavní ekonomičtí partneři, jako jsou Evropa a Japonsko, by mohli případ využít k získání výhod v jiných sporech. Menší země - jako Antigua, Kostarika a Makao - by pravděpodobně zažádaly WTO o možnost ignorovat ochranu autorských práv u softwaru a zábavy. „V podstatě by se tím ze strany WTO legalizovalo pirátství,“ říká Chad P. Bown, profesor ekonomie na Brandeis University.
Na obecnější úrovni by postup USA, pakliže bude úspěšný, mohl pobídnout jiné členské země k volbě vlastního způsobu obchodních závazků. „Poslední věc, kterou bychom chtěli, je, aby se Čína, Indie nebo Rusko cítily, jako že mohou zapomenout na koncese za duševní vlastnictví nebo letadla,“ říká Gary C. Hufbauer, učitel na neziskovém Petersenově institutu pro mezinárodní ekonomii ve Washingtonu.
Ještě stále ale může vyhrát rozum. USA a Antigua zahájily 24. července formální soudní proces. Další obchodní partneři zahájili dvoustranné rozhovory. Mezitím se „offshoreové“ sázkařské společnosti pokoušejí získat podporu Kongresu pro legalizaci hazardního hraní na síti. „Pokud USA nezmění své zákony, vyšlou tím signál zbytku světa, že WTO je skutečne nakloněná jednosměrkám výhodným pro velké ekonomiky,“ říká právník Antiguy Mark E. Mendel, partner právní kanceláře Mendel-Blumenfeld z irského Corku, „vsaďme se, že USA udělají to správné.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít