Boj o důvěru voličů začíná

24. března 2010, 01:00 - Libuše Frantová
24. března 2010, 01:00

Po několikatýdenní záplavě oranžových billboardů a miliardových slibů sociálních demokratů konečně přichází se svým programem i Občanská demokratická strana. Nechrlí ho jako jejich největší političtí protivníci na voliče ve vlnách, ale po kapkách – každý týden představí jednu část ze svého programu.

ODS nesází na volební průzkumy veřejného mínění jako sociální demokraté, ale na zázemí, názory a podněty odborníků. Bude to stačit k přesvědčení voličů masírovaných už několik týdnů sliby na zvýšení důchodů, nemocenské, přídavků na děti, porodného i další sociální dávky, a to všechno paradoxně společně se slibem snižování zadlužení Česka o polovinu? A to navíc ještě v situaci, kdy průzkumy předvolebních preferencí politických stran zatím dávají naději na volební vítězství ve sněmovních volbách sociálním demokratům? A když už favorit květnových voleb – šéf ČSSD Jiří Paroubek – rozdává křesla ve své příští vládě?

Předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že jejich kampaň je dobře načasovaná, protože přichází v době, kdy voliče už „oranžáda děsí“. O poněkud pouťové předvolební show v přímém přenosu šéf ODS řekl, že „Jiří Paroubek dělá kampaň pro ODS za peníze Lidového domu,“ protože podoba nedávné programové konference ČSSD v Teplicích musela „všechny rozumné lidi vyděsit“. U části voličů, kteří se začali od ODS odvracet kvůli jejím vnitrostranickým půtkám, regionálním kmotrům i zjevné zkorumpovanosti některých členů, může strach z návratu socialistů a komunistů k moci nakonec zabrat. I když dnes Jiří Paroubek tvrdí, že s komunisty do otevřené vládní koalice nepůjde, nepochybně počítá s jejich tichou podporou. Komunisté nepotřebují být zatím ve Strakově akademii, stačí jim, když budou otáčet kormidly na postech náměstků nebo ředitelů odborů na ministerstvech. Navíc programy obou stran jsou si blízké nejen ve štědrém sociálním systému, vyšším zdanění nebo posílení práv zaměstnanců a role státu, ale i v boji proti „boháčům a žraločím kapitalistům“, který Paroubek v poslední době začal rozjíždět.

Podnikatele a živnostníky určitě také neosloví snaha ČSSD zvýšit daně a odvody, aby měla na další rozhazování peněz ze státní pokladny, ale spíš ocení nepříliš bombastické kroky občanských demokratů k vytváření prostředí, které jim umožní najít nová pracovní místa. Ne všichni voliči se však rozhodují podle volebních programů, mnozí dají hlas těm, kteří si získají jejich důvěru. Je otázkou, jestli je Topolánkův tým dokáže přesvědčit, že si druhou vládní šanci opravdu zaslouží.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít