Boj o důvěru voličů začíná

24. března 2010, 01:00 - Libuše Frantová
24. března 2010, 01:00

Po několikatýdenní záplavě oranžových billboardů a miliardových slibů sociálních demokratů konečně přichází se svým programem i Občanská demokratická strana. Nechrlí ho jako jejich největší političtí protivníci na voliče ve vlnách, ale po kapkách – každý týden představí jednu část ze svého programu.

ODS nesází na volební průzkumy veřejného mínění jako sociální demokraté, ale na zázemí, názory a podněty odborníků. Bude to stačit k přesvědčení voličů masírovaných už několik týdnů sliby na zvýšení důchodů, nemocenské, přídavků na děti, porodného i další sociální dávky, a to všechno paradoxně společně se slibem snižování zadlužení Česka o polovinu? A to navíc ještě v situaci, kdy průzkumy předvolebních preferencí politických stran zatím dávají naději na volební vítězství ve sněmovních volbách sociálním demokratům? A když už favorit květnových voleb – šéf ČSSD Jiří Paroubek – rozdává křesla ve své příští vládě?

Předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že jejich kampaň je dobře načasovaná, protože přichází v době, kdy voliče už „oranžáda děsí“. O poněkud pouťové předvolební show v přímém přenosu šéf ODS řekl, že „Jiří Paroubek dělá kampaň pro ODS za peníze Lidového domu,“ protože podoba nedávné programové konference ČSSD v Teplicích musela „všechny rozumné lidi vyděsit“. U části voličů, kteří se začali od ODS odvracet kvůli jejím vnitrostranickým půtkám, regionálním kmotrům i zjevné zkorumpovanosti některých členů, může strach z návratu socialistů a komunistů k moci nakonec zabrat. I když dnes Jiří Paroubek tvrdí, že s komunisty do otevřené vládní koalice nepůjde, nepochybně počítá s jejich tichou podporou. Komunisté nepotřebují být zatím ve Strakově akademii, stačí jim, když budou otáčet kormidly na postech náměstků nebo ředitelů odborů na ministerstvech. Navíc programy obou stran jsou si blízké nejen ve štědrém sociálním systému, vyšším zdanění nebo posílení práv zaměstnanců a role státu, ale i v boji proti „boháčům a žraločím kapitalistům“, který Paroubek v poslední době začal rozjíždět.

Podnikatele a živnostníky určitě také neosloví snaha ČSSD zvýšit daně a odvody, aby měla na další rozhazování peněz ze státní pokladny, ale spíš ocení nepříliš bombastické kroky občanských demokratů k vytváření prostředí, které jim umožní najít nová pracovní místa. Ne všichni voliči se však rozhodují podle volebních programů, mnozí dají hlas těm, kteří si získají jejich důvěru. Je otázkou, jestli je Topolánkův tým dokáže přesvědčit, že si druhou vládní šanci opravdu zaslouží.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít