Boj o Duklu

15. října 2008, 16:59 - Vadim Fojtík
15. října 2008, 16:59

Organizované gangy rozkrádají národní kulturní památku

O Duklu se opět bojuje. Tentokrát ne na slovensko-polských hranicích, jako za druhé světové války, ale na Karvinsku, v areálu bývalého černouhelného dolu. Poněkud se změnilo i personální obsazení. Zatímco na bojišti druhé světové války bojovali Češi a Rusové společně, dnes stojí proti sobě.

VSJO V PARJADKU

U odlehlejší části areálu bývalého dolu Dukla zastaví nákladní auto s nečitelnou poznávací značkou. Z vozu vyskočí patnáct mužů v maskáčích, polovina z nich hovoří rusky. Tři zůstanou na obhlídce. Zbytek mužů vyloží z auta potřebné vybavení a dírou v plotě vleze do opuštěného areálu. Za několik desítek minut se vrací s nákladem rozřezaných kolejí, kovových nosníků a šrotu, všechno naloží na korbu auta. „Vsjo v parjadku,“ houkne na příchozí jeden z hlídkujících mužů. Scénka se pak ještě dvakrát opakuje. Při čtvrté návštěvě gang narazí na ostrahu areálu. Celá akce skončí hromadnou rvačkou. Muži v maskáčích se dají na útěk, naskáčou do náklaďáku a ujíždějí pryč. Na místě zůstane pouze několik pomlácených členů ostrahy a rozházené zlodějské vybavení. Za pět minut přijíždějí hlídky městské a státní policie. Pozdě, už není koho zadržet. „Ukradnou, co můžou, třeba kolejnice, nosníky, všechno rozřežou a odvezou do sběru. Jsou to hlavně občané z bývalého Sovětského svazu, pak cikáni a bezdomovci. Pár jich tady za den sice chytí, ale za několik hodin tu jsou zpět,“ popisuje situaci v areálu jeden ze svědků.

TĚŽKÁ OBRANA

Zdroje týdeníku EURO tvrdí, že zloději způsobili majiteli objektu, společnosti RPG Real Estate, škody za desítky milionů korun. A vážně poškodili i budovy, které jsou součástí národní kulturní památky. Zástupci RPG Real Estate jsou opatrnější. „Je to pro nás nepříjemná situace. Škody zatím neumíme specifikovat. Mnohačetné skupiny rozkrádají kolejiště, kandelábry, kovové části budov. Celá záležitost je teď u našich právníků, kteří připravují trestní oznámení. Zda bude podáno na neznámého pachatele nebo půjde o jinou formu, zatím nebylo rozhodnuto, tvrdí mluvčí společnosti Petr Handl. Současně připouští, že skupiny nájezdníků jsou velmi dobře organizované a vyzbrojené. „Velmi často dochází k jejich střetům s ostrahou areálu, které mnohdy končí rvačkou a zraněními. Naštěstí se při tom nestřílelo, alespoň o tom nemám informace,“ upozornil. Handl je přesvědčen, že firma organizovaným skupinám zlodějů těžko čelí i kvůli existujícím dírám v legislativě. „Velice často se nám podaří takového zloděje zadržet, třeba ve spolupráci s policií, ale za pár hodin je zase na svobodě, protože se nedopustil trestného řinu, ale pouze přestupku,“ konstatoval. Omezenou možnost zasáhnout má i najatá ostraha areálu.

POMOHOU VETERÁNI

Podobné problémy měla před několika lety i firma Vítkovice Holding. Zloději kovového šrotu pořádali hromadné výpravy především do areálu bývalé koksovny Karolína. „Vše ale ustalo poté, co jsem si najal novou agenturu,“ konstatoval před třemi lety spolumajitel holdingu Jan Světlík. Dle informací týdeníku EURO pro nově najatou agenturu pracovalo i několik bývalých vojáků, veteránů z armádních misí na Balkánu a v Afghánistánu. „A ti se uměli se zloději vypořádat i bez asistence policie,“ upozorňuje dobře informovaný zdroj. Zda k podobným opatřením přistoupí i majitel bývalého dolu Dukla, není zřejmé. „Připravujeme nová bezpečnostní opatření. Blíže je z pochopitelných důvodů nemohu komentovat,“ upozornil Handl. O využití areálu, jenž sto let sloužil jako zázemí pro těžbu černého uhlí, vyjednává RPG Real Estate s karvinským magistrátem. Ve zhruba dvacetihektarovém areálu by měla vzniknout kromě jiného nová průmyslová zóna, objekty pro volnočasové aktivity a vzdělávací střediska. „Zalidnění areálu je jednou z možností, jak jej bránit před nájezdy zlodějů. Rozvojové plány jsou ale teprve na samém počátku,“ dodal Handl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít