Boj o Duklu

15. října 2008, 16:59 - Vadim Fojtík
15. října 2008, 16:59

Organizované gangy rozkrádají národní kulturní památku

O Duklu se opět bojuje. Tentokrát ne na slovensko-polských hranicích, jako za druhé světové války, ale na Karvinsku, v areálu bývalého černouhelného dolu. Poněkud se změnilo i personální obsazení. Zatímco na bojišti druhé světové války bojovali Češi a Rusové společně, dnes stojí proti sobě.

VSJO V PARJADKU

U odlehlejší části areálu bývalého dolu Dukla zastaví nákladní auto s nečitelnou poznávací značkou. Z vozu vyskočí patnáct mužů v maskáčích, polovina z nich hovoří rusky. Tři zůstanou na obhlídce. Zbytek mužů vyloží z auta potřebné vybavení a dírou v plotě vleze do opuštěného areálu. Za několik desítek minut se vrací s nákladem rozřezaných kolejí, kovových nosníků a šrotu, všechno naloží na korbu auta. „Vsjo v parjadku,“ houkne na příchozí jeden z hlídkujících mužů. Scénka se pak ještě dvakrát opakuje. Při čtvrté návštěvě gang narazí na ostrahu areálu. Celá akce skončí hromadnou rvačkou. Muži v maskáčích se dají na útěk, naskáčou do náklaďáku a ujíždějí pryč. Na místě zůstane pouze několik pomlácených členů ostrahy a rozházené zlodějské vybavení. Za pět minut přijíždějí hlídky městské a státní policie. Pozdě, už není koho zadržet. „Ukradnou, co můžou, třeba kolejnice, nosníky, všechno rozřežou a odvezou do sběru. Jsou to hlavně občané z bývalého Sovětského svazu, pak cikáni a bezdomovci. Pár jich tady za den sice chytí, ale za několik hodin tu jsou zpět,“ popisuje situaci v areálu jeden ze svědků.

TĚŽKÁ OBRANA

Zdroje týdeníku EURO tvrdí, že zloději způsobili majiteli objektu, společnosti RPG Real Estate, škody za desítky milionů korun. A vážně poškodili i budovy, které jsou součástí národní kulturní památky. Zástupci RPG Real Estate jsou opatrnější. „Je to pro nás nepříjemná situace. Škody zatím neumíme specifikovat. Mnohačetné skupiny rozkrádají kolejiště, kandelábry, kovové části budov. Celá záležitost je teď u našich právníků, kteří připravují trestní oznámení. Zda bude podáno na neznámého pachatele nebo půjde o jinou formu, zatím nebylo rozhodnuto, tvrdí mluvčí společnosti Petr Handl. Současně připouští, že skupiny nájezdníků jsou velmi dobře organizované a vyzbrojené. „Velmi často dochází k jejich střetům s ostrahou areálu, které mnohdy končí rvačkou a zraněními. Naštěstí se při tom nestřílelo, alespoň o tom nemám informace,“ upozornil. Handl je přesvědčen, že firma organizovaným skupinám zlodějů těžko čelí i kvůli existujícím dírám v legislativě. „Velice často se nám podaří takového zloděje zadržet, třeba ve spolupráci s policií, ale za pár hodin je zase na svobodě, protože se nedopustil trestného řinu, ale pouze přestupku,“ konstatoval. Omezenou možnost zasáhnout má i najatá ostraha areálu.

POMOHOU VETERÁNI

Podobné problémy měla před několika lety i firma Vítkovice Holding. Zloději kovového šrotu pořádali hromadné výpravy především do areálu bývalé koksovny Karolína. „Vše ale ustalo poté, co jsem si najal novou agenturu,“ konstatoval před třemi lety spolumajitel holdingu Jan Světlík. Dle informací týdeníku EURO pro nově najatou agenturu pracovalo i několik bývalých vojáků, veteránů z armádních misí na Balkánu a v Afghánistánu. „A ti se uměli se zloději vypořádat i bez asistence policie,“ upozorňuje dobře informovaný zdroj. Zda k podobným opatřením přistoupí i majitel bývalého dolu Dukla, není zřejmé. „Připravujeme nová bezpečnostní opatření. Blíže je z pochopitelných důvodů nemohu komentovat,“ upozornil Handl. O využití areálu, jenž sto let sloužil jako zázemí pro těžbu černého uhlí, vyjednává RPG Real Estate s karvinským magistrátem. Ve zhruba dvacetihektarovém areálu by měla vzniknout kromě jiného nová průmyslová zóna, objekty pro volnočasové aktivity a vzdělávací střediska. „Zalidnění areálu je jednou z možností, jak jej bránit před nájezdy zlodějů. Rozvojové plány jsou ale teprve na samém počátku,“ dodal Handl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít