Boj o čtvrt miliardy

15. října 2009, 13:59 - Petra Pelantová
15. října 2009, 13:59

Ministerstvo financí napadlo rozhodnutí ČNB o udělení licence na evidenci cenných papírů

Spor mezi ministerstvem financí (MF) a společností Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) o podmínky, za nichž MF převede svojí cennou databázi Střediska cenných papírů na CDCP, se vyostřuje. Jde přitom zhruba o 250 milionů korun. Centrální depozitář by měl brzy Středisko cenných papírů nahradit.
Česká národní banka (ČNB) vydala v srpnu licenci na provoz depozitáře firmě Univyc, což je dceřiný podnik Burzy cenných papírů Praha. Ten se pak přeměnil na akciovou společnost CDCP. Problém je v tom, že správního řízení, které předcházelo vydání licence, se ministerstvo financí neúčastnilo, ačkoli na to mělo nárok. Úřadu vadí, že centrální banka s ním celou věc nekonzultovala. Dokonce kvůli tomu vydání licence u ČNB napadl. Rozkladová komise centrální banky nejprve námitky ministerstva uznala, ve druhém stupni řízení je ale smetla ze stolu. Budeme se bránit Databáze je státní majetek a už roky se vedou spory o způsob ocenění. MF nechtělo být nařčeno z toho, že prodává pod cenou, a požadovalo, aby podmínky převodu byly vyřešeny ještě před vydáním licence. Nyní je ale v pozici, kdy se musí dohodnout, jinak bude považováno za „brzdu“ standardizace českého kapitálového trhu. Úředníci se chtějí bránit. „Je možné, že zahájení činnosti centrálního depozitáře se opět posune,“ uvedl zdroj z MF, který si nepřál být jmenován. Oficiálně ale úřad nic komentovat nechce. Mluvčí Ondřej Jakob vzkázal, že ministerstvo respektuje rozhodnutí České národní banky.
Hodnota evidence Střediska cenných papírů byla v roce 2005 odhadována na šedesát milionů korun. Tehdy se cena zdála firmě Univyc vysoká. Jenže nový odhad z roku 2007 oceňuje databázi na 200 až 300 milionů korun. Podle informací týdeníku EURO požaduje MF minimálně 250 milionů, což by byla společnost CDCP ochotna zaplatit pod jednou podmínkou. Ministerstvo by muselo s depozitářem uzavřít dlouhodobou smlouvu o registraci emisí státních dluhopisů. Jinými slovy by MF slíbilo, že emise státních bondů půjdou přes centrální depozitář, čímž by měl depozitář zajištěn roční příjem šedesát milionů korun. Licence až na druhý pokus
Depozitář je upraven v zákoně z roku 2004. Univyc poprvé žádal o licenci o rok později. Kvůli neshodám s MF byl nucen žádost stáhnout a letos v březnu se ucházet o licenci znovu. ČNB přitom už během první žádosti o licenci nařídila Univycu, že podmínkou je dohoda s MF o převodu evidence Střediska cenných papírů. A na tom vše ztroskotalo. Proč nyní ČNB smlouvu s MF nevyžadovala a stačilo jí, že kontrakt dodá centrální depozitář až po udělení licence, není jasné. CDCP už přitom obeslal emitenty cenných papírů, že obchody půjdou přes něj a je nutné s ním uzavřít smlouvu. Jenže do toho se nikomu nechce. Nejsou totiž jasné technické parametry systému ani cena. Depozitář měl obchody zjednodušit a hlavně zlevnit. MF rovněž chce, aby depozitář po stanovenou dobu archivoval i řadu historických dat spojených s kupónovou privatizací, což nebude zrovna levné.
Společnost CDCP odhaduje start depozitáře na začátek příštího roku a tvrdí, že nic nenasvědčuje existenci jakýchkoli překážek. „Jednání o smlouvě s ministerstvem se nachází ve své finální fázi a dosavadní průběh jednání hodnotíme pozitivně i přes to, že jde o velmi složitou problematiku, kterou je třeba ve smlouvě zohlednit,“ říká generální ředitelka CDCP Helena Čacká. A dodává: „Vše nasvědčuje tomu, že by smlouva mohla být uzavřena během několika týdnů.“ BOX
Centrální depozitář
Akciová společnost se základním kapitálem sto milionů korun. Provozuje centrální evidenci cenných papírů, přiděluje cenným papírům mezinárodní identifikační označení (ISIN) a provozuje vypořádací sytém obchodů s cennými papíry. Umožní vícestupňovou evidenci, která je běžná v ostatních evropských zemí. Depozitář je rovněž nutnou podmínkou pro standardizaci českého kapitálového trhu. Akcionářem depozitáře může být například stát EU, obchodník s cennými papíry nebo banka či organizátor regulovaného trhu.
Pramen: zákon o podnikání na kapitálovém trhu

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít