Bohumil Pečinka: Řešení neřešitelného střetu zájmů

28. května 2015, 08:47 - Bohumil Pečinka
28. května 2015, 08:47

Historicky první hlasování o vyjádření nedůvěry vládě Bohuslava Sobotky bylo čistě výsledkem nepovedeného taktizování Andreje Babiše. Tak k tomu přistoupily i ČSSD a KDU-ČSL, takže se chvíli zdálo, že ostudu spojenou s rozpravou v Poslanecké sněmovně o střetu zájmů Babišovi vlastně přejí. Kabinet vzhledem k rozložení sil pochopitelně přežil, ale podstatné otázky zůstávají.

Začalo to tím, že Andrej Babiš začal při projednávání daňových úlev pro biopaliva zkratovitě taktizovat, čímž na sebe strhl pozornost opozice. Po první vlně kritiky, že podporou řepky chce jen zhodnotit své investice a nebere ohled na kritické postoje EU k těmto biopalivům první generace, řekl, že o podporu nestojí a bude hlasovat proti. Jeho poslanci však na sněmovním výboru příslušný zákon podpořili.

Poté se Babiš snažil předstírat, že s návrhem zákona nemá nic společného a vlastně si ho přejí jeho koaliční partneři. Jako silný argument to použil především předseda jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. U lidovců tím způsobil takové pozdvižení, že musel přijít na jejich klub a omluvit se. Současně však většina ANO hlasovala minulý čtvrtek pro biopaliva. Tato směs pokoutního jednání a pokrytectví sehnala poprvé od voleb do houfu nekomunistickou opozici včetně dosud spíše probabišovského Úsvitu. Výsledkem byl arch s 52 podpisy (z padesáti nutných) pro hlasování o nedůvěře.

Každá Babišova politická aktivita bude střetem zájmu

Opozice (TOP 09, ODS, část Úsvitu) pak přeměnila úterní hlasování ve veřejnou disputaci na téma střet zájmů Andreje Babiše. Vedle známých argumentů se objevily dvě nové informace. První, že Babiš má získat (podle dat z CzechInvestu) investiční pobídky až 1,5 miliardy korun. S druhou přišel poslanec Svoboda (ODS), který přečetl analýzu směřování zdravotnictví z pera Babišova poradce. V případě naplnění by znamenala nepřijatelné otevření penězovodů z veřejného pojištění do Babišových firem. Došlo tak na starý výrok novináře Miroslava Motejlka, že Babiš má tak široké portfolium firem, že každá jeho politická aktivita bude vlastně střetem zájmu.

Co dál? Babišovo taktizování dalo dosud zmrtvělé opozici nový náboj. Ani jejich postoje však nejsou realistické a byly zaměřeny spíše na semknutí vlastních řad. Pokud nebereme vážně návrh předsedy ODS, aby premiér Bohuslav Sobotka řešil střet zájmů převelením Babiše na méně exponované ministerstvo.

Politicky dospělá by například byla nabídka ČSSD na toleranci její menšinové vlády a vytlačení Babiše na okraj. K podobnému kroku dnes nemá opozice vnitřní sílu a nejsou pro to ani vnější podmínky. Navíc vypadnutí Babiše z vlády by v této situaci znamenalo vznik mýtu mučedníka, čemuž Češi rádi dopřávají sluchu.

Opozici a dvěma vládním stranám zbývá jediné – zadržovat Babiše a bránit jeho nejhorším excesům. Řešení neřešitelného střetu zájmů šéfa ANO může nastat ve chvíli, kdy dostatečný počet voličů získá určitou sociální zkušenost a pochopí neudržitelnost stavu. Do švestek to nebude a asi ani do těch příštích.

Autor je komentátorem Reflexu


Čtěte také:

Opozice: Babiš zneužívá moc ve prospěch Agrofertu

Sobotka: Pokus o sesazení vlády kvůli biopalivům je pokrytecký

Překvapení se nekonalo, vláda ustála hlasování o nedůvěře**

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít