Bohumil Pečinka: Prostě to neumíme

13. listopadu 2015, 07:51 - Bohumil Pečinka
13. listopadu 2015, 07:51

Zaříkávání není v politice zrovna funkční metoda. Pražská koalice v čele s primátorkou Krnáčovou tak dlouho tvrdila, že se na magistrátu nic neděje, až tomu uvěřila. Vzájemné odvolávání radních i hlasování s opozicí přecházela slovy, že o nic nejde. Nakonec do stolu bouchla ČSSD.

Jak to dopadne? ČSSD pracuje s úvahou, že během sobotního sněmu pražské buňky ANO odmítnou delegáti Babišův návrh, aby se šéfem pražského regionu stal Martin Stropnický. Poté šéf ANO pražskou organizaci rozpustí. V tu chvíli se na magistrátu objeví 17 volných zastupitelských hlasů.

Dejme tomu, že pět až sedm se bude chtít znovu integrovat do ANO, ale deset až dvanáct bude volných k přerozdělení. S těmito lidmi by osmimandátová ČSSD mohla tvořit základ nové koalice. K ní by se mohly přidat různé skupiny a skupinky nezávislých či naopak hodně závislých. Byl by takový nebo podobný vývoj, tedy konec ANO v pražské vládě, debaklem pro Andreje Babiše?

Tak jednoduché to není. Pro Babiše by přechod do pražské opozice znamenal velké vysvobození. Příčinou je, že se zamotal do pasti vlastní nezkušenosti, ohnivých prohlášení a špatných intuitivních rozhodnutí.

Nejdřív do čela Prahy nasadil zcela nezkušenou primátorku. Ve chvíli, kdy ji měl odvolat a přijmout překvapivé personální řešení, se za ni postavil. Tím vyvolal v pražském ANO občanskou válku. Ta ohrozila jeho majestát a má tendenci se rozrůstat i do jiných krajů.


Čtěte více o změnách na pražském magistrátu


Pokud by Babiš zrušil pražskou organizaci a distancoval se od většiny svých zastupitelů, mohl by zase začít prodávat svůj příběh o korupci a zlých tradičních stranách, s nimiž jeho morální ženy a muži v dresu ANO nechtěli dělat mrzké kšefty. Rozhodně by to bylo jednodušší než si přiznat: Prostě to neumíme.

Otázkou naopak je, jaký protestní étos by vykřesal, kdyby v Praze vytvořil například koalici společně s ČSSD a TOP 09, v jejímž čele by stanul člověk typu Jiřího Nouzy. Novináři by okamžitě začali chrlit historky o Nouzově angažmá při zadávání dostavby D47, jeho intrikách při ustavení nového vedení dopravního podniku nebo smlouvách o dostavbě tunelu Blanka, které připravovali jeho podřízení. Navíc titulky „Babiš se objal s Kalouskem“ by předseda ANO zřejmě vůbec nepřežil.

Na příběhu konce pražské koalice se dá ukázat, jak zničující pro správu velkého města může být, když se do jeho čela dostane nezkušené hnutí, které stojí jen na morálním protestu proti všem ostatním. V politicky normální situaci také padají vlády. Ale kvůli tomu, jak Babišovo hnutí proklelo většinu zbylých stran, moc možností mu jako vítězi voleb ve skutečnosti nezbývá.

Autor je komentátorem Reflexu


Čtěte také:

Novotný z TOP 09: ANO propáslo šanci, pražskou koalici sestavíme bez něj

ODS se vrací do pražské koalice, bude bez ANO

Favoritem na pražského primátora je Nouza z TOP 09

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít