Bohumil Pečinka: Premiérovo veřejné soukromí

08. ledna 2016, 07:17 - Bohumil Pečinka
08. ledna 2016, 07:17

Hackeři zveřejnili 70 e-mailů ze schránky předsedy vlády. Hned se ozval expremiér Topolánek a kritizoval média, že se obsahem soukromé pošty zabývají. Vyzval všechny, aby dotyčné e-maily nečetli. Kde začíná etický problém? Rozdíl mezi šmejdivým voyeurstvím a novinářskou profesionalitou existuje.

Tu tenkou hranici definuje veřejný zájem. Kdyby psal Bohuslav Sobotka manželce, milence nebo dětem, je to jeho soukromá věc. Když v e-mailech se svými poradci probírá vznik nestandardních institucí, které mají být nezávislé na politickém cyklu, už je to něco, o čem by se mělo mluvit. Veřejnost (a novináři) se může oprávněně ptát, kdo formuluje premiérovy názory a proč.

Sobotkovy politicky laděné e-maily potvrdily známou věc, že jeho tým poradců je – v porovnání s tím, jak názorově rozrůzněná je ČSSD – zoufale jednobarevný. Sestává jen z širšího okruhu lidí kolem Deníku referendum. Vesměs jde o lidi, kteří se ve vrcholné politice angažovali už v letech 2002 až 2004 v době Špidlovy vlády a ve svatém nadšení udělat z české sociální demokracie vzornou západní progresivistickou stranu ji málem zničili. K tomuto zjištění ovšem nikdo tajné e-maily nepotřeboval.


Čtěte také: Premiér se stal terčem „sociálního hackera“, může se to stát komukoliv


Veřejným zájmem jsou naopak návrhy poradců, jak mocensky změnit protiimigrační nálady v Česku. Je zde prezentován dokument, který předpokládá zabudovat nový proimigrační útvar přímo do oficiálních struktur státu. Útvar by přitom měl vyvlastnit některé fondy a kompetence ministerstva vnitra a personálně by se měl opřít o lidi z neziskovek, tedy lidi na počtu imigrantů finančně závislé.

„Funkce nového tajemníka by musela být zakotvena do struktury státní správy, aby s každou novou vládou nebo rezortním ministrem nebyla jeho existence a financování ohroženo,“ praví se v dokumentu, jehož autoři ostře vystupují proti dosavadní politice ministra vnitra Chovance.

Průzkumy veřejného mínění

Některé e-maily také provětrávají hodně zatuchlé téma české politiky – průzkumy veřejného mínění. Premiérův hlavní politický poradce Ota Novotný v nich například peskuje šéfa agentury STEM Jana Hartla, že průzkum z jara 2014 nevyšel pro ČSSD dobře. E-mail obsahuje nezastřené výhrůžky, že kdyby se to opakovalo, nemohla by ČSSD nadále s agenturou STEM spolupracovat. To je silná káva i na české poměry.

Suma sumárum, vpád do „veřejného soukromí“ českého premiéra by nakonec mohl mít přece jen pozitivní dopad, pokud bude zabezpečena jeho pošta na Úřadu vlády. Současně by se měl premiér veřejně vyjádřit k záměru vytvořit proimigrační státní úřad v rukou neziskovek. A poznámky jeho poradce by mohly vyvolat debatu o pozadí průzkumů veřejného mínění, o němž se v politice léta jen špitá.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Na Sobotku opět útočí hackeři, ovládli jeho e-mail

Sobotkův Twitter napadli hackeři. Nazývají ho vlastizrádcem

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít