Bohumil Pečinka: Premiérovo veřejné soukromí

08. ledna 2016, 07:17 - Bohumil Pečinka
08. ledna 2016, 07:17

Hackeři zveřejnili 70 e-mailů ze schránky předsedy vlády. Hned se ozval expremiér Topolánek a kritizoval média, že se obsahem soukromé pošty zabývají. Vyzval všechny, aby dotyčné e-maily nečetli. Kde začíná etický problém? Rozdíl mezi šmejdivým voyeurstvím a novinářskou profesionalitou existuje.

Tu tenkou hranici definuje veřejný zájem. Kdyby psal Bohuslav Sobotka manželce, milence nebo dětem, je to jeho soukromá věc. Když v e-mailech se svými poradci probírá vznik nestandardních institucí, které mají být nezávislé na politickém cyklu, už je to něco, o čem by se mělo mluvit. Veřejnost (a novináři) se může oprávněně ptát, kdo formuluje premiérovy názory a proč.

Sobotkovy politicky laděné e-maily potvrdily známou věc, že jeho tým poradců je – v porovnání s tím, jak názorově rozrůzněná je ČSSD – zoufale jednobarevný. Sestává jen z širšího okruhu lidí kolem Deníku referendum. Vesměs jde o lidi, kteří se ve vrcholné politice angažovali už v letech 2002 až 2004 v době Špidlovy vlády a ve svatém nadšení udělat z české sociální demokracie vzornou západní progresivistickou stranu ji málem zničili. K tomuto zjištění ovšem nikdo tajné e-maily nepotřeboval.


Čtěte také: Premiér se stal terčem „sociálního hackera“, může se to stát komukoliv


Veřejným zájmem jsou naopak návrhy poradců, jak mocensky změnit protiimigrační nálady v Česku. Je zde prezentován dokument, který předpokládá zabudovat nový proimigrační útvar přímo do oficiálních struktur státu. Útvar by přitom měl vyvlastnit některé fondy a kompetence ministerstva vnitra a personálně by se měl opřít o lidi z neziskovek, tedy lidi na počtu imigrantů finančně závislé.

„Funkce nového tajemníka by musela být zakotvena do struktury státní správy, aby s každou novou vládou nebo rezortním ministrem nebyla jeho existence a financování ohroženo,“ praví se v dokumentu, jehož autoři ostře vystupují proti dosavadní politice ministra vnitra Chovance.

Průzkumy veřejného mínění

Některé e-maily také provětrávají hodně zatuchlé téma české politiky – průzkumy veřejného mínění. Premiérův hlavní politický poradce Ota Novotný v nich například peskuje šéfa agentury STEM Jana Hartla, že průzkum z jara 2014 nevyšel pro ČSSD dobře. E-mail obsahuje nezastřené výhrůžky, že kdyby se to opakovalo, nemohla by ČSSD nadále s agenturou STEM spolupracovat. To je silná káva i na české poměry.

Suma sumárum, vpád do „veřejného soukromí“ českého premiéra by nakonec mohl mít přece jen pozitivní dopad, pokud bude zabezpečena jeho pošta na Úřadu vlády. Současně by se měl premiér veřejně vyjádřit k záměru vytvořit proimigrační státní úřad v rukou neziskovek. A poznámky jeho poradce by mohly vyvolat debatu o pozadí průzkumů veřejného mínění, o němž se v politice léta jen špitá.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Na Sobotku opět útočí hackeři, ovládli jeho e-mail

Sobotkův Twitter napadli hackeři. Nazývají ho vlastizrádcem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít