Bohumil Pečinka: Krnáčová, nebo nic

19. února 2016, 08:29 - Bohumil Pečinka
19. února 2016, 08:29

Už to budou čtyři měsíce, co se rozložila koalice na pražském magistrátu (ANO, ČSSD, Trojkoalice). Od té doby funguje v krizovém režimu a ve vedení města je jen sedm z 11 radních.

Příčinou nestability na magistrátu je, že v minulých volbách každý trochu vyhrál a každý trochu prohrál. Ve vedení Prahy nestojí silná strana, ale několik středně silných doplněných o malé vyděrače. Sestavit se dají jen programově nesourodé koalice, které i tak mají často jen většinu jednoho hlasu v zastupitelstvu, s čímž se pořádně vládnout nedá.

Předčasné volby nelze vyhlásit, protože volební zákon pro obecní zastupitelstva je příliš tuhý. V takových situacích přicházejí na řadu silné dohody silných lídrů. Ale ti nejsou. A tak zbývají podivné stínohry. V uplynulých měsících se vytvořit alternativní koalici s ODS, Trojkoalicí, Piráty a nezávislými.

Projekt zkrachoval na postoji nezávislých kolem exprimátora Hudečka. Vůbec ale není jisté, jestli TOP 09 brala tato jednání vážně, nebo hledala jen záminku k netradiční spolupráci se svým hlavním rivalem z ANO. Souběžně totiž jednal Karel Březina (ČSSD) s Jiřím Nouzou (TOP 09) o záložní variantě. Do toho však vstoupily stranické centrály.

Posílená Krnáčová

Předseda Kalousek dal TOP 09 najevo, že účast jeho strany je možná, jen pokud dostanou primátorský řetěz. Místopředseda ANO Faltýnek v zákulisí prohlásil, že pokud by zastupitelský klub šel do koalice s TOP 09 a navíc ztratil primátora, bylo by to zralé na rozpuštění pražské buňky. A začalo se jednat nanovo.

Zmatky kolem nového vedení Prahy výrazně posílily pozici primátorky Adriany Krnáčové a ta se pro ANO stala nepostradatelnou. Vedení ANO vyšlo z názoru, že nemá v záloze jiného kandidáta na nejvyšší politickou funkci v Praze. Babišovci proto vytyčili heslo: Krnáčová, nebo nic. Místopředseda Faltýnek pak ale musel udělat nečekaný pohyb tělem, aby se z toho klinče dostal, a tak zahájil jednání s ODS.

Tomu nahrával fakt, že v čele zastupitelů ODS stojí Alexandra Udženija. Ta je po nedávném kongresu 1. místopředsedkyní strany, takže má silný mandát k prosazení jakéhokoli řešení. I Udženija je však v sevření svých minulých rozhodnutí a slibů. Kdyby nyní vstoupila do městské rady s ČSSD a ANO, nejspíš by ji voliči ukřižovali.

Vyjednávači proto přišli s variantou odsunout rozhodnutí ještě o pár týdnů a vymyslet model pasivní podpory dosavadní magistrátní sestavy. Třeba takový, že ODS podpoří volbu chybějících čtyř radních, ale pak už bude podporovat rozhodnutí rady jen výběrově. Všechny strany si nyní koupily čas a uvažují, jak prodat svým voličům a stranickým centrálám netradiční povolební rošádu.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

TOP 09: Jednání o pražské koalici může trvat až do podzimu

Piráti bojkotují jednání o vzniku pražské koalice

V Praze by mohla vzniknout koalice ANO, ČSSD, Trojkoalice a ODS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít