Bohumil Pečinka: Demonstrace a otazníky

12. února 2016, 07:02 - Bohumil Pečinka
12. února 2016, 07:02

Šest pražských demonstrací z minulé soboty stále visí ve vzduchu jako varování pro budoucnost. Tři pro- a tři protiimigrační akce během jednoho pražského odpoledne naznačily, že vítači uprchlíků (dohromady kolem 700 lidí) jsou v těžké defenzivě oproti odpůrcům migrace (asi sedm tisíc).

Tragédií je, že tradiční politické strany tohle téma nedokázaly realisticky zpracovat. Takže jim je vyrazili z rukou populisté. Tento moment může přeformátovat politickou scénu na léta. Nezvládnuté diskuze o migraci navíc utužily pakt Babiš–Zeman, který příští rok pravděpodobně vyústí v aranžmá Babiš premiér – Zeman prezident.

Podobně jako tradiční strany nezvládla sobotní demonstrace ani tradiční média. Referování o demonstracích začala relativizujícími informacemi o stovkách demonstrantů, pak přišla snaha rozsah protestů „vymlčet“ a nakonec se média zapojila do heroizace vlastního ohrožení ze strany demonstrantů.

Záhadný muž v hnědé bundě

Důležitým momentem bylo, jak do debaty vstoupily sociální sítě. Ty ukázaly, že jsou schopny nastolovat i vlastní agendu v podobě „muže v hnědé bundě“, který se motal na trase policie – zakuklení násilníci a chvílemi je i dirigoval.
Záběry jeho chování už „vymlčet“ nešly.

Dva dny poté se objevila informace, že chuligáni provokující proimigrační demonstranty jsou fotbaloví rowdies. To o lecčems svědčí, ale neříká to, proč byli zrovna tam a nechali se ovládat „mužem v hnědé bundě“, od nějž se policie nejdříve distancovala, aby ho pak označila za svého pracovníka.

Na druhou stranu „protestující“ z Thunovské ulice se ve srovnání s obdobnými demonstracemi chovali jako beránci, takže se člověk nemůže ubránit dojmu režírované akce. Mimochodem jestli právě tato skupina z Thunovské k večeru brutálně zaútočila na komunitní centrum Klinika, jak tvrdí jeho osazenstvo, proč je policie nesledovala po Praze už od odpoledne, když je tak dobře znala. A tak dál. Otázek kolem policejního zásahu je daleko víc. Doufejme, že na ně odpoví vyšetřování.


Čtěte také: Policie během demonstrací selhala, musí padat hlavy, tvrdí Pelikán


Nemůžeme od něj ale čekat politické kontexty, které se zásahem a vandalstvím sobotního odpoledne souvisejí. Po útoku na komunitní centrum se totiž zvedla prudká moralizující vlna, v níž se odrážely i boje na levici, jejichž smyslem je oslabit pozice prezidenta Zemana a ministra Chovance.

Minulý víkend vznikly v prostředí sobotkovské části ČSSD, Kalouskovy TOP 09 a různých občanských hnutí zárodky toho, co komunisté ve třicátých letech nazývali „jednotnou lidovou frontou boje proti fašismu“. To je možný předobraz budoucí české politiky – na jedné straně posilování populistů a na straně druhé snaha používat morální diskreditace jako nástroj politického boje.
Sobotní demonstrace byly pěkným průhledem do budoucnosti.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex


Čtěte také:

Praha zažila demonstrace odpůrců islámu, kritizovali migraci i Merkelovou

Policie hájí své zásahy během demonstrací, nechá je prověřit

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Razer Atheris je bezdrátová myš s údajně nejdelší výdrží na světě
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít